Vitlo je bilo poznato još u starom Egiptu,uglavnom za uzimanje vode iz bunara.Ručica oko pola metra ,a vratilo 120 mm.Odnos sile na ručici i tereta je oko 8-10 puta.
Da li jemoguće da je postojala takva mašina i u neolitu? (Upretanje=vrtnja,rotacija)
Ako se pretpostavi da je vitlo korišteno na Lepenskom viru kao što je tvrdio Peđa,ajmo provjeriti da li je ta funkcija ostvariva u sklopu objekata.Grube procjene mjera sam nabacao,a variranje +/- je moguće.Počnem od sile upretanja koja je za osrednju osobu oko 150 N (kao težina mase od 15 kg).To je na kraku radijusa upisane kružnice,oko 2,5 m.Grana sa prečnikom u korijenu d1=50 mm neće se slomiti,jer može izdržati dvostruko veći momenat savijanja.Pojačanje sile na vitlu je 2500/60=42.Vučna sila na užetu kad se odbije uticaj trenja je oko 8 kN (kao težina mase od 800 kg)
Provjera da li rogovi i upretnik mogu podnijeti toliku silu:Upretnik prihvata (1/5 tj 1.6 kN zbog omjera h1/h2)Na objektu ima 6 rogova od kojih 4 trpe silu vitla,svaki po 1.6 kN. Trebaju imati prečnik 140 mm da se pouzdano odupru lomu.Na crtežu sam dodao još tri ojačanja iako realno nisu neophodna,a koje su ti ljudi lako mogli dodati.Kose upornje,anker uže i kameni protuteg.
Ako je dobra pretpostavka da su uglavnom dovlačili debla i krupne grane onda im je trebala vučna sila nekoliko puta manja.Naprimjer krupna grana promjera 250 mm i dužine 7 m poteže se 4x manjom silom.
Zaključak je da mašina može dobro funkcionisati.
Da vidimo šta od arheoloških ostataka ide u prilog peđinoj tvrdnji.
-Upretnih je uvijek u centru upisane kružnice,a ne negdje sa satrane ogbjišta.Za namicanje na ognjište dovoljno je zakretanje za 90 stepeni kao kod naših pradjedova.Ali ovdje je namjerno odabrano da se može zakretati puni krug.
-Sva ulazna vrata su usmjerena prema Dunavu,a ognjište je između upretnika i vrata,unutar upisanog kruga.
-Temelno kamenje na mjestu oslaonaca gova je vrlo masivno,kao da treba poslužiti prihvatanju velikih horizontalnih sila.
-Neko kamenje ima obrađen utor okolo radi vezanja.Moguće da su služili kao protivtegovi.
Izgleda da se može dokazati da je Predrag bio u pravu.Za niskog vodostaja izvlačili su fine kamene ploče iz plićaka,a za povodnja drvene klade za ogrev.

________________________________
Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500
OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]