Srodne teme
Kliknite za generisanje liste srodnih tema...
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako protiv munja

[es] :: Elektrotehnika :: Kako protiv munja

[ Pregleda: 86 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3954



+9460 Profil

icon Kako protiv munja02.07.2024. u 19:44 - pre 4h 32min
Munja je, kao što svi znamo, vidljivo pražnjenje atmosferskog elektriciteta koji se stvara
obično tamo gore visoko u oblacima. Ono što je interensantno za nas je pražnjene između
oblaka i zemlje, ustvari nekog objekta koji je čovek izgradio, pa i neko od vas. Oluje su sve
žešće i gromovi udaraju baš vrlo često. Evo karte Srbije gde su u zadnja 24 sata munje
udarale. Broj nisam tražio, a može i to da se nađe.

[/url]

Čemu ova tema? Ja sumnjam da 3% privatnih objekata ima gromobrane koji možu da ih
adekvatno zaštite. Gro privatnih kuća, štala, ambara nema nikakve gromobrane. U zadnjih
nekoliko dana se mogo pročitati da je više kuća izgorelo od udara groma, a mogle su da
budu spašene sa relativno jeftinim ulaganjima. Bilo i nekoliko smrtnih slučaja koji ne bi bili
sprečeni gromobranom, ali bi možda bi bili sprečeni povećanom svešću ljudi.


Ova tema ima za cilj da inicira postavljange gromobranske zaštite i povećanje svesti o
potencionalnoj opasnosti od munja. Isto tako bi bilo lepo da se na ovoj temi postavljaju
pitanja i dobijaju saveti za pravilno izvođenje zaštite. Ima ljudi koji mogu da daju savete
i da zakače pravilnike.







[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 02.07.2024. u 23:02 GMT+1]
Ispravljen naslov teme


[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 02.07.2024. u 23:03 GMT+1]
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3895
31.223.133.114



+337 Profil

icon Re: Kako protiv munja02.07.2024. u 22:08 - pre 2h 9min
Odlicna tema Branko.
Vec sam se malo raspisao na f138 : https://www.elitemadzone.org/t...-od-rucne-pumpe-kao-uzemljenje
pa eto za pocetak.
U principu ne postoji ekonomski isplativa sigurna zastita od udara groma. Cisto da se zna,
ali se rizici mogu dobro umanjiti.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 741
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+594 Profil

icon Re: Kako protiv munja02.07.2024. u 23:31 - pre 45min
Hmm ja ne mogu da se složim sa tim da je olaganje u gromobran opravdana investicija sam oko imate objekat koji je izuzetno visok i štrči od svega ostalog u bilžoj okolini. Dvospratne ili trospratne kuće svakako ne spadaju u tu kategoriju.
Sa druge strane postvio bih ptanje gromobranske zažtite ukoliko dodje do stvarno snažnog udara groma.

Takodje ne mogu da ne primetim neke stvari na ova dva snimka koje je Branko linkovao. U prvom izgleda da je dobar deo štete nastao usled nespremnosti vatrogasne službe. Može se čuti kako govore o tome da nemaju dovoljan pritisak. Inače vidimo da je u pitanju izuzetno visok objekat tako da je to potpuno razumljivo . Manje više česta pojava u manjim sredinama. Vreme odziva je neverovatno dugo. Dešava se da dodju sa polu ispravnim kamionima, sa praznim cisternama itd. Sa druge strane na ovoj kući ja ne vidim nikakvo strukturalno oštećenje što je barem po mom skromnom iskustvu uglavnom slučaj kada dodje do udara groma. Vidjao sam više stabala koja su bukvalno prepolovljena, ali nemaju nikakvih tragova paljevine.

Drugi sličaj mi je još zanimljiviji na 0:38 jasno vidmo jeftini roštilj koji je do pola sagoreo. Koji se nalazi na mestu gde svakako ne bi trebao da bude i koji je izgoreo mnogo više nego bilo šta na snimku. Ako bih morao da se kladim pre bih tipovao da je on izvor požara, a ne udar groma. Al ajde...

Tako da... Mislim da je od ulaganja u gromobransku instalaciju pamtnije da postanete malo bolji ljudi ka bližnjima svojim jer ako ste baš toliki baksuz da vas ili vaš dom pogodi grom, možda, ali možda neko od gore želi da vam nešto poruči.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Kako protiv munja

[ Pregleda: 86 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Kliknite za generisanje liste srodnih tema...
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.