Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Najmanje pozitivno realno r

[es] :: Matematika :: Najmanje pozitivno realno r

Strane: 1 2

[ Pregleda: 1623 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8704
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2801 Profil

icon Re: Najmanje pozitivno realno r07.03.2025. u 22:03 - pre 39 dana i 10h
Pretpostavimo da su kao u zadatku, pri čemu je i izvedimo protivrečnost.

Teorema 1: Neka su kao u zadatku. Tada je .

Dokaz: Iz neprekidnosti funkcije na ograničenom zatvorenom intervalu sledi da funkcija na tom intervalu dostiže najveću vrednost u nekoj tački . Iz sledi da je , a samim tim i , odnosno . Za neko važi sledeće:

,

,

Za neko važi sledeće:

,

,

što zajedno sa daje .

Kraj dokaza.



Teorema 2: Neka su kao u zadatku. Tada postoji , kao i neprekidne funkcije diferencijabilne na intervalu takve da važi , , , , , kao i na .

Dokaz: Iz neprekidnosti funkcije na ograničenom, zatvorenom intervalu i sledi da postoji najmanja nula na intervalu . Pritom, iz sledi da je , a samim tim i . Dakle, je različito od nule na intervalu na zbog neprekidnosti na njemu ne menja znak, pa iz sledi da je na intervalu .

Iz Teoreme 1 sledi da je . Dokažimo da funkcija nema nula na intervalu . Dokaz izvodimo svođenjem na protivrečnost. Pretpostavimo da je nula funkcije i izvedimo protivrečnost. Tada bi za funkcije definisane sa i važilo da su neprekidne na , diferencijabilne na , kao i , , , i , pa prema Teoremi 1 važi suprotno izboru broja .

Iz neprekidnosti funkcije na ograničenom i zatvorenom intervalu i sledi da funkcija ima najveću nulu na intervalu . Pošto funkcija nema nula na intervalu , zaključujemo da je i da je najveća nula funkcije na intervalu . Dakle, funkcija nema nula na intervalu , pa na njemu ne menja znak, pa važi jedno od sledećeg:

a) na ,
b) na .

Iz neprekidnosti funkcija , i zaključujemo da ista jednakost važi i na intervalu .

Sada se lako zaključuje da su traženi uslovi ispunjeni za , i .

Kraj dokaza.



Dokažimo napokon da je . Pretpostavimo suprotno i izvedimo protivrečnost. Prema Teoremi 2 možemo bez umanjenja opštosti pretpostaviti da je na . Definišimo funkciju na sledeći način:

.

Važi sledeće:

.

Iz sledi da je , odnosno . Iz sledi da je odnosno . Odatle i iz sledi da je na intervalu na . Odatle i iz neprekidnosti funkcije na sledi da je funkcija monotono neopadajuća na .

Odatle i iz i sledi da je funkcija konstantno jednaka nuli, odnosno da je

na za neku funkciju koja je neprekidna na i diferencijabilna i pozitivna na . Drugim rečima, važi

, .

Iz sledi da je , odnosno , odnosno .

Iz sledi da je , odnosno , odnosno .

Dakle, na , pa je neprekidna funkcija konstantna na . Pritom je , pa za pozitivnu konstantu važi , odnosno što je u suprotnosti sa pretpostavkom da je .
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

elektromonter

Član broj: 350826
Poruke: 5



Profil

icon Re: Najmanje pozitivno realno r08.03.2025. u 09:44 - pre 38 dana i 22h
Citat:
miki069

Ne verujem da student I godine bilo kog fakulteta ima predzanje o redovima i to funkcionalnim alternativnim redovima.

Ima i to.
Na primer PMF 1.Godina Računarske nauke.
Rade stepene redove a pre Bolonje je toga bilo i više sa alternativnim i funkcionalnim redovima.
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 2056
*.mbb.yettel.rs.



+390 Profil

icon Re: Najmanje pozitivno realno r08.03.2025. u 10:18 - pre 38 dana i 22h
U prilogu koji si dao nema nikakvih stepenih redova.
To se radi u Analizi-3 u drugoj godini.
Na PMF u Kragujevcu.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8704
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2801 Profil

icon Re: Najmanje pozitivno realno r08.03.2025. u 11:54 - pre 38 dana i 20h
Poenta je u vezi između analize i geometrije.

Ako je geometrijski sinus , koji svakom uglu kao geometrijskoj figuri pridružuje realan broj, definisan preko sličnosti trouglova i ako je definisana mera ugla, koja svakom uglu kao geometrijskoj figuri pridružuje pozitivan realan broj tako da podudarnim uglovima pridružuje isti realan broj i koja uniji dva ugla pridružuje zbir brojeva pridruženih tim uglovima u slučaju kada je presek tih uglova prava, a unija neki veći ugao, onda se dokazuje da je mera ugla jednoznačno određena do na multiplikativnu konstantu. Tada možemo definisati analitički sinus koji svako realnom broju pridružuje realan broj i takva da važi za svaki ugao i uz odgovarajuće neprekidno i periodično produženje. Tada se dokazuje da postoji pozitivna konstanta koja zavisi od izbora mere pravog ugla, takva da važi



i slično za kosinus, pri čemu ista pozitivna konstanta učestvuje i u formuli za kosinus. Pritom je moguće odabrati meru pravog ugla tako da bude . Tada je moguće koristiti stepene redove za rešavanje tih diferncijalnih jednačina i geometrijsku interpretaciju tih redova jer se zna da to jeste njihova geometrijska interpretacija.

Naravno, postoje i prečice da se iz definicija funkcija

,



može izvesti da su periodične sa istim periodom na kojim intervalima (izraženim preko perioda) kog znaka, gde su monotono rastuće, a gde monotoo neopadajuće, gde su konveksne, a gde konkavne. Prečica je kraća ako se koriste izvodi, ali je moguće i bez njih, samo sa neprekidnošću.

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 3007



+775 Profil

icon Re: Najmanje pozitivno realno r08.03.2025. u 12:45 - pre 38 dana i 19h
U vezi diferencijalne jednačine y'' + y = 0, ako se dobro sećam, tražilo se samo da se diskutuju osobine rešenja, bez znanja o postojanju trigonometrijskih funkcija.
Kako se na osnovu drugog izvoda mogu odrediti prevojne tačke funkcije (tj. grafika funkcije), a za koje važi da je drugi izvod jednak 0, iz gornje diferencijalne jednačine sledi da f(x) ima prevojne tačke u preseku sa x-osom, tj. u tačkama koje su istovremeno i nule te funkcije.
Pored toga, vrednosti drugog izvoda funkcije i vrednosti same funkcija imaju istu apsolutnu vrednost i suprotan znak u svim ostalim tačkama, što znači da prvi izvod funkcije (koeficijent pravca tangente na grafik funkcije) opada kada je funkcija pozitivna i raste kada je funkcija negativna, i te vrednosti se menjaju istom "brizinom" počevši od tačke gde je f=0.
Znajući ovo, čak se može približno skicirati grafik takve funkcije. Ovo, onako, laički, na osnovu sećanja :)

Kako se na istom kursu pominjala i Gama funkcija, ali ne preko integrala, već kao funkcija koja za prirodne brojeve praktično predstavlja n! (faktorijel) i kako su tu pominjane osobine, između kojih i logaritamska konveksnost, ne znam da li su nešto od tih činjenica mogli da primene i na diskusiju o osobinama rešenja gornje diferencijalne jednačine.

Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

elektromonter

Član broj: 350826
Poruke: 5



Profil

icon Re: Najmanje pozitivno realno r08.03.2025. u 16:29 - pre 38 dana i 16h
Evo ispravan link na obavezan ispit Matematička analiza 1. Ispit je na 1. godini studijskog programa Računarske nauke.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8704
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2801 Profil

icon Re: Najmanje pozitivno realno r08.03.2025. u 16:30 - pre 38 dana i 16h
Osloniću se na teoriju linearnih diferencijalnih jednačina i neprekidnost i diferencijabilnost funkcija i osobine izvoda kao predznanje.

Iz teorije homogenih linearnih diferencijalnih jednačina se zna da postoje tačno dva rešenja do na linearnu nezavisnost. Obeležimo ih sa i uz odgovarajuće početne uslove

, , , .

Za funkciju se ispostavlja da zadovoljava isti Košijev zadatak kao funkcija , pa je to ista funkcija, odnosno funkcija je parna. Slično tome, funkcija zadovoljava isti Košijev zadatak kao funkcija , odakle sledi da je funkcija neparna. Dakle, dovoljno ih je proučiti desno od nule.

Iz dvostruke diferencijabilnosti funkcije i iz sledi da je četiri puta diferencijabilna funkcija. Takođe, , odakle sledi da funkcija zadovoljava isti Košijev zadatak kao , pa je . Na sličan način se zaključuje da je . Iz

zaključujemo da je funkcija konstantna, pa pošto je u nuli jednaka jedinici, važi , odakle sledi da su funkcije i ograničene i da imaju vrednosti u intervalu .

Iz sledi da je funkcija pozitivna u nekoj okolini nule, pa pošto zadovoljava datu diferencijalnu jednačinu, drugi izvod joj je negativan u istoj toj okolini, pa je prvi izvod opadajuća funkcija u istoj okolini. Iz sledi da je pozitivno u nekoj levoj poluokolini nule, a u desnoj negativno. Dakle, ako funkcija nema nijednu nulu, onda je stalno poyitivna, izvod joj je desno od nule negativan i sve manji. Na prime, desno od jedinice će stalno biti manji od , odakle sledi da će ipak morati negde da preseče x-osu. Međutim, zbog neprekidnosti mora postojati najmanja nenegativna nula funkcije . Iz sledi da je .

Dakle, funkcija je pozitivna na intervalu , pa na njemu ima negativan drugi izvod. odatle i iz neprekidnosti sledi da je funkcija konkavna na intervalu . Ona na intervalu monotono opada.

Odatle sledi da je funkcija na intervalu nenegativna i manja od jedinice, pa zbog funkcija nema nula na tom intervalu, pa na njemu ne menja ynak. Iz sledi da funkcija raste u nekoj desnoj poluokolini nule, pa je zbog pozitivna u nekoj desnoj šupljoj poluokolini nule. Prema tome, funkcija je nenegativna na intervalu , pa na njemu važi .

Odatle sledi da je i , a onda i , pa funkcija zadovoljava isti Košijev zadatak kao funkcija , dok funkcija zadovoljava isti Košijev zadatak kao funkcija . Dakle, i , gde su i proizvoljne konstante.

Odatle sledi da je i , a odatle i -periodičnost funkcija i , a samim tim i svih rešenja date diferencijalne jednačine kao linearnih kombinacija -periodičnih funkcija i .

Iz (parnost) sledi da je funkcija na intervalu rastuća i konkavna. Odatle i iz i se lako iyvodi gde su funkcije is rastuće/opadajuće, odnosno konveksne/konkavne.

Neka je bilo koje rešenje date diferencijalne jednačine različito od nule i neka je i i . Tada važi , kao i , odakle sledi da je .

Funkcija na intervaliu opada od do pa postoji neka tačka za koju je . Tada je , odnosno ili . Neka je u prvom slučaju, odnosno u drugom.

Iz parnosti/neparnosti sledi da je i . Dakle, funkcija zadovoljava u tački isti Košijev uslov kao funkcija jer važi



,

odakle sledi da je opšte rešenje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8704
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2801 Profil

icon Re: Najmanje pozitivno realno r12.03.2025. u 20:52 - pre 34 dana i 11h
U videu je rešen prvi zadatak na nepotrbno komplikovan način.

Zanima nas samo vrednost drugog izvoda funkcije , u tački 0, pri čemu je fukkcija data kao izraz (u ovom slučaju proizvod) po nekim drugim funkcijama, tako da zavisi samo od vrednosti i izvoda tih drugih funkcija do drugog reda u tački 0.

Ako je , onda ćemo diferenciranjem tog izraza dva puta dobiti izraz samo po , i , pa vrednost zavisi samo od , i , pa za funkciju važi ako je , i .

Dakle, funkcija se može zameniti drugom funkcijom koja je u okolini nule aproksimira sa tačnošću do drugog reda, kao što je funkcija .

Iz istog razloga, prilikom množenja možemo zanemariti članove višeg reda od 2 i tako brzo dolazimo do toga da je

.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Najmanje pozitivno realno r

Strane: 1 2

[ Pregleda: 1623 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.