Jos jedna stvar koja se pogresno radi u samom startu procesa snimanja. Redukcija dinamike (u odsustvu odgovarajuceg termina iskazano u jednoj reci).
Proces rada u Studiju pocinje snimanjem. Vrlo nadahnuto, A?!

Vec nekoliko godina (pre ce biti desetak i vise... ali 'ajde) je trend "ubijanja" dinamike sviranja vec pri usnimavanju. Raspitujuci se dolazi se do zakljucka da preovladava misljenje da se na taj nacin dobija "glasniji" usnimak - ma sta to znacilo. Uglavnom se svodi na to, nekako na kraju razgovora pod obavezno se i to izgovori i to kao cinjenica. Kad se izloze svi tehnicki i muzicki "argumenti" kao nepobitan dokaz da se u pravu sledi "glasnije je". (?!) I to sa tolikom sigurnoscu da se izgubi volja u daljoj komunikaciji tim povodom.
Ima li to smisla? Ja nisam nasao smisao ili opravdanje ili ma kakav razlog da "glasnije je" bude znacajno toliko da se zanemari Kompozicija kao forma necijeg izrazavanja. Naravno, postoje numere, stilovi, muzicki pravci, vrste... gde to nekako ima smisla, pa cak je i preporucljivo bas tako raditi jer se gubi forma ako nije tako radjeno - ali je najblaze receno suludo tako posmatrati sve sto postoji u Muzici.
Sta raditi pri usnimavanju. Kao prvo, mora se odslusati kako cela numera tako i instrument koji se tenutno snima (sta sve taj instrument svira tokom cele numere). To je vrlo bitno pri odlucivanju koliko i kako regulisati signal pri usnimavanju. Ranije, kad su bili analogni snimaci/magnetofoni bilo je prilicno lakse sto se tice signala. Tadasnji magnetofoni su "trpeli preko nule" pa cak i intenzivno "preko nule" sa potpunim odsustvom bilo kakve greske u preslusavanju i daljem radu. Danas kod digitalnih snimaca (citaj kompjuter) je "nula" neprikosnovena, odnosno - preko nule nije dopusteno, tabu!!! Da ne ulazim u tehnicke detalje (nebitno za pricu), to je tako i to je nesto sto jednostavno mora da se postuje u svakom trenutku. Sve sto prelazi nulu na meracu/metru/cajgeru/pokazivacu... je greska, tehnicki neispravno, nedopustivo... Tacka. Znaci to je jasno.
Ispod nule - tu ima i dan danas velikih nedoumica i rasprava i resenja ... i sve je to tacno, manje vise svi su u pravu. Zatro sto postoji previse varijabila i skoro svaki argument ima kao bazu neke cinjenice pa ne treba ni olako shvatati a ni raditi. I to necu sada da obradjujem jer za to mora da se ima daleko vise vremena i "papira da se utrosi" a nije toliko vazno za temu posta.
Elem, kako bi trebalo da se usnimava. Generalno kompresor mora da se upotrebljava radi predhodnog pasusa i to nije sporno - poenta je kako da se upotrebi a da ostane dinamika sviranja sto vise. Odgovor je vrlo prost ali nije lako "izvodjenje". Kompresor treba tretirati i upotrebljavati kao limiter i sve je reseno. Zasto onda koristiti kompresor a ne limiter? Jednostavno - vecu toleranciju ima kompresor. Toleranciju u smislu limitiranja signala, gde limiter vrlo grubo "odseca" tu kompresor moze da se namesti bukvalno po potrebi. To je osnovna, mozda jedina ali i najbitnija razlika.
Kompresor namestiti na neku pocetnu vrednost koja je sto "neutralnija", na primer - atak sto brzi ali ne i najbrzi, riliz negde oko pola sekunde (ma kakav tempo bio, ma kako "guste" note...), treshold na -5 ~ -7 decibela, ratio "tu negde" oko 3:1 a mejkap ne dirati nego dici regler u slusanju (kanala koji se snima) po potrebi. I onda se kaze "sviraj celu nimeru/pesmu ali opusteno i bez stajanja ako se pogresi". Dok to traje pomno, skoro netremice, posmatrati "cajger" i pamtiti "kriticna mesta". Kad se ima iskustva onda je lako jos tokom pesme korigovati parametre kompresora - sa malo iskustva se saslusa (prateci cajger!!!) cela pesma pa onda jos jednom i u tom drugom "tejku" se namestaju parametri kompresora.
Nema pravila u smislu da se kazu vrednosti koje ce vaziti za to nesto sto neko radi (atak toliko, riliz toliko, ratio toliko...) jer to zavisi od trenutne situacije pesme, od tempa do broja instrumenata u pojedinim trenucima, dela pesme, aranzmana, instrumenta... jer, na primer, nije isto u istoj pesmi ono sto svira gitara i ono sto peva vokal. Ne postoji varijanta da se namesti kompresor i da to vazi za sve instrumente - pa cak se razlikuje od pesme do pesme kad je rec o istom instrumentu.
O cemu se treba voditi racuna? O tri stvari - da se ne pretera, da se ne pretera i kao treca stvar je da se ne pretera!!! Kako to postici? Jednostavno, kad se dobije pozicija koja je ok i zadovoljava sve - samo se malo "smanji dozivljaj", svesno i namenski. Namenski jer se mora voditi racuna o tome da se usnimava sa insertovanim kompresorom sto znaci da je to sto se tako snimi ono sto se ima u MIX-u pa ako je OK onda nema problema ali ako je preterano onda je veliki problem u MIX-u. A ako se snimi sa manjim intenzitetom kompresora onda je moguce "dodati" po potrebi u MIX-u (jako korisno!).
Jos jednom, da se zapamti - ne postoje neke "standardne vrednosti" u smislu vrednosti (cifara) parametara kompresora, jako vazno da se razume i usvoji!!!
Ako nekome nesto nije jasno, a trudio sam se da maximalno uprostim, neka pita...
Pa idemo dalje...
Pozdav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail:
[email protected]
Home Page:
http://www.linkedin.com/in/sceka
:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)
Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”