Kao prvo, voleo bih da razjasnim jednu cudno nesvatljivu stvar a to je da se ne zna osnova. Naime, u Studiju se snima, snima se kompozicija - to je svima kao jasno. Ono sto dobar deo Muzicara ne svata ili nece da svati je sledece, u Studiju se ne vezba niti komponuje niti aranzira! To se radi pre ulaska u Studio. To je jedna od osnovnih greski Muzicara bez studijskog iskustva kao i nesto sto je svojstveno po godinama mladjim Muzicarima. Naravno, sve se stice iskustvom, zivotnim i radnim, pa nije cudno sto neki mlad muzicar to ne zna ali nije opravdanje da se ulazi u nesto bez dovoljno barem osnovnih informacija. To vazi za sve u zivotu pa nema razloga da se Studio razlikuje od toga.
Znaci, osnov dobrog rada i krajnjeg rezultata u Studiju je da Muzicar zna sta hoce i da je dosao spreman na snimanje. A to podrazumeva da je kompozicija (kompozicije, pesme...) sredjena po svim pitanjima pojma Kompozicija, aranzmanski, kompozitorski, harmonski, ritmicki, text... i da se zna ko sta i kako svira (kad je bend u pitanju). U Studiju se ne vezba pesma, to se radi na probama. U Studiju nema uslova za probe jer je drugacija namena i prostora i tehnike. U Studiju se ne uvezbava niti se pravi Solo (na ma kom instrumentu). U Studiju se ne uvezbavaju rifovi, deonice, pasazi, improvizacije... nista se ne uvezbava, to se radi na probama a neki instrumentalisti i kompozitori i kod kuce ako imaju takve uslove, gitarista prvo kod svoje kuce napravi pa uvezba Solo pa onda to prezentuje grupi na probi pa onda vezbaju... to vazi za svakog Muzicara. Kad se tako radi onda u Studiju moze da se koncentrise na snimanje i produkciju - sto je i namena Studija.
O probama drugom prilikom a to je inace "rak rana" nase muzicke scene. Pogresno se rade/izvode probe, u pogresnim prostorima i veoma olako svataju, nekako neobavezno - a probe su rudimenti za zive svirke/Koncerte i Studio. To je posebna prica, ni malo jednostavna iako tako deluje ali o tom potom i u medjuvremenu.
Pricajmo o osnovama snimanja i to o snimanju grupe/benda. Postoje dva nacina snimanja. Ceo bend odjednom ili svaki instrument pojedinacno. Prvi nacin je uslovljen prostorom koji mora buti veliki najmanje toliko da ceo bend moze da stane fizicki i plus paravani za odvajanje pojedinih instrumenata plus mikrofoni za sve to. Sto podrazumeva prilicno veliku prostoriju. Takav nacin se kod nas retko upotrebljava iz mnogo razloga, prvi i osnovni je sama prostorija koja mora da bude bas velika sto je retko na nasim prostorima, vrlo malo takvih Studija ima. Drugi razlog je oprema, Studio mora da poseduje dovoljno mikrofona da se sve pojedinacno ozvuci/prenese na snimac. I to studijskih mikrofona koji su po pravilu prilicno skuplji od mikrofona koji se koriste na koncertima, zivim svirkama, klubskim svirkama, tezgama... ne samo skuplji nego i drugacijih karakteristika (o tom potom...). Plus kablovi i konektori koji moraju da budu vrhunski u odnosu na zive nastupe opet zbog karakteristika za potrebe snimka. Sve to u principu jako puno kosta pa je kod nas retko da neki Studio ima dovoljan broj mikrofona (uvek mora da se ima vise od trenutne potrebe radi izbora za pojedine instrumente, karakteristika odredjenog mikrofona ne mora da zvucno zadovoljava kriterijum zvuka pojacala razlicitih instrumentalista...) i to samo zato sto je kod nas retko da neko tako snima. Retko je jer grupe/bendovi nisu dovoljno spremni ni uvezbani ni sposobni za tako snimanje. Velika je razlika izmedju zive svirke i Studija. Osnovna je u tome sto svaka greska bilo koga u bendu na zivoj svirci prolazi i ne vraca se vise sa velikom verovatnocom da ili nece ni biti primecena ili ce se zaboraviti vrlo brzo. U Studiju se svaka greska snimila i pri svakom preslusavanju se cuje, pa ako se propusti/ostavi to se onda smixa i izadje CD/materijal sa greskom muzicara/sviraca i ta greska je uocljiva i dtraje "vecno". Znaci - u Studiju nema gresaka. A to je jako, jako tesko. Cak i za najvece profesionalce.
Dugi nacin snimanja je nesto sto je kod nas praksa i uobicajeno je da se snimaju pojedinacno jedan po jedan instrument. Manje je nervoze prisutno kod benda (kad svi zajedno u istom trenutku sviraju/snimaju uvek onaj ko nije pogresio na svaku tudju gresku reaguje sa "pa 'de sad pogresi, a odsvirao sam do ]aja, ne znam da li cu moci da ponovim...") i relaxiranije se radi, snima. Uglavnom se snima prvo bubanj, pa Bass, pa ritmicko harmonske gitare, pa klavijature, pa glavni vokal, pa prateci vokali, pa na kraju Solo deonice i perkusije (ako ih ima). To je neki uobicajeni sled dogadjaja, snimanja. Naravno, uvek su moguce varijacije toga ali bas retko se menja da se prvo snimi bubanj pa Bass pa onda ostalo moze i da bude nekada i drugacije. Vokal se uvek snima kad ima dovoljno "matrice" snimljeno, harmonski i ritmicki, jer je to potrebno za "dozivljaj u usima" prilikom snimanja vokala. Prateci se snimaju posle glavnog vokala, naravno.


Ok, da ne duzim dalje za sada. Iz ovog dosadasnjeg se moze otprilike videti kako sam zamislio ovu temu. Sve, pa i najbanalnije, sto se tice snimanja u Studiju je dobro za razgovor/diskusiju. Naravno, i oni koji nisu Muzicari mogu i trebalo bi da se ukljuce jer takvih koje ova tematika interesuje ima jako puno. Hvala.

Pozdrav!
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka
:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)
Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”