Ja sam se skoro, pre par meseci, ponovio sa ASUSom iz K50 serije, znaci budzet klasa, ali sam dobio dobru konfu za vrlo male pare ako se poredi sa slicnim konfiguracijama drugih proizvodjaca... za 45k din, sam dobio 500GB disk, ATI 5145 512MB grafiku, dvojezgarni Athlon AMD na 2.1MHz, 4GB RAMa,... Takve konfiguracije pre par mecesi su kostale cesto i preko 60k! Jedina "mana" i potencijalni problem je to sto je garancija samo 1god. Iz tog razloga sam trazio Toshibu pre ovog ASUSa, jer daju 2 ili 3 god i to No Matter What garanciju, sto je veliki plus, ali nisam uspeo da pronadjem ono sto mi treba. Ovakva konfiguracija je dosta skuplja kod Toshibe, cak je i sada nesto slicno ovome preko 55k din.
Cesto mozes pretpostaviti kvalitet laptopa, po tome kakvu garanciju daje prozivodjac... OSIM ako ne dobijes Toshibu koja je radjena za neka Africka trzista ili Istocno-jadno-evropska... Desilo mi se da sam porucio iz ComTrade-a Toshibu (A300 serija) koja je super izgleda na slikama i u radnjama, a dobio sam neko sr*nje kome se, sto rece @ventura, tastatura uvija na pritisak kao da je od gume! O dizajnu i samom izgledu da ne govorim... Da pojasnim, dobio sam odgovarajuci model sa tacnom oznakom i konfiguracijom, ali jednostavno kvalitet i izgled nisu odgovarali... te sam odma' vratio i uzeo ASUS u drugoj radnji.
Kvalitet izrade ove serije ASUSa mi se cini OK, i vrlo je blizak ili isti kvalitetu Toshibe koje sam merkao po radnjama... Tako da se nadam da ce potrajati... Naravno, sve zavisi od toga kako postupas sa laptopom. Drug je imao Acera kojeg nije stedeo, ali je i ta serija Acera bila poznata po kvarovima, tako da mu je kuler vristao vec posle 6 meseci, imao je neki veci kvar posle 1god, a sada skoro mu je crkla maticna posle 2.5god od kupovine i popravka se ne isplati... Dosta zavisi i od serije i od proizvodjaca, ali i od toga u kakvim uslovima laptop radi... no nekada nista nije bitno i sve zavisi od srece (koju jedan drugi drug nije imao jer mu je crkla maticna na Fujicu-Siemens par dana posle isteka garancije...)!
Sto se tice baterije tu su totalno oprecna misljenja... jedni kazu da je treba vaditi iz laptopa kad je na struji, drugi da je najbolje do kraja je praziniti pa do kraja puniti, treci da uopste nema veze jer su to baterije bez memoriskog efekta, cetvrti kazu... Tako da sad, kome verovati?!

Ja se vodim time da je najbolje vaditi bateriju kada je na punjacu jer se tada i ne koristi, ali je to pain in the ass zbog stalnog cimanja a i gubis mogucnost da imas redudansu ako iznenada nestarne struje... Tako da je ne vadim ipak, i korisitim drugi princip a to je punjenje i praznjenje do kraja, jer mislim da ipak imaju memo-efekat. Naravno, to je samo moje laicko misljenje. A jos jedna stvar mi nije jasna, zasto proizvodjaci ne prave laptop tako da kada je baterija puna i na punjacu uopste ne koriste bateriju i prelaze na nju iskljucivo kada se napajanje prekine.
Huh, sad gledam ovo iznad... nabacao sam svasta, verovatno ne preterano smisleno, ali se nadam da ce pomoci... XD
Poz,
Marko
EDIT:
Ako je tako kao sto @michaelk kaze, onda nema logike vaditi... ali mislim da nije tako, jer baterija iako potpuno puna (100% full plugged in, not charging), posle nekog vremena pada na 97% kada se txt menja u plugged-in, charging. Znaci trosi se iako je ukljucen i ima napon na ulazu.
Slazem se potpuno da nema logike, sto sam i napisao, te pristupam potpunom punjenju i praznjenju...
[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 28.10.2010. u 13:52 GMT+1]
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!