Dobro skloniji sam greskama nego bilo cemu drugom zato imam vas da me ispravite ako pogresim

, tek sam zavrsio trecu godinu el.tehnicke skole pa moje znanje i nije neko

zato sam dosao na forum da bi sa vama mogao diskutovati o raznim stvarima pa i o punjenju akumulatora

i to bi bio jedan od nacina prosirivanja mog znanja. pozz
Evo nesto o punjenju akumulatora i koliko se sjecam ako akumulatoru damo veci napon i struju punjenja kapacitet bi se vremenom smanjivao sto utice na smanjenje radnog vijeka akumulatora.
Prilikom punjenja, pozitivni pol ispravljača za punjenje spajamo na pozitivni pol akumulatora ! Struja punjenja akumulatora u A ne treba prelaziti 1 / 10 kapaciteta u Ah, u protivnom nećemo dobiti pun kapacitet akumulatora. Režim punjenja bi trebao teći s približno jednakom strujom, što znači da tijekom punjenja treba regulirati napon ispravljača. Nastavak punjenja iza završetka procesa beskorisno pojačava razlaganje vode na vodik i kisik uz pojačano grijanje akumulatora. Umjereno grijanje akumulatora prilikom punjenja je normalno.
Prilikom punjenja, elektrolizom se na jednoj elektrodi izlučuje kisik, a na drugoj vodik, a smjesa tih plinova (tzv. "praskavi plin") je ekslozivna. Zbog toga se punione za veći broj akumulatora ili za akumulatore velikog kapaciteta (za elektro-viljuškare i druga industrijska vozila) izvode strogo prema tehničkim propisima, u dovoljno prozračenim prostorijama s elektroinstalacijama u protuekslozivnoj (tzv. S) izvedbi.
Najčešće su u uporabi olovni akumulatori, koji daju napon od 2 V po ćeliji. Budući da vozila imaju instalaciju za napon 12 V, to se u akumulator ugrađuje šest serijski povezanih ćelija, pa se njihovi naponi zbrajaju. Postoje i druge vrste akumulatora, poznate pod imenom alkalni akumulatori (nikal - kadmij ili nikal - željezo s kalijevom lužinom kao elektrolitom), no rjeđe se koriste zbog nižeg napona ćelija (cca 1,2 V)
Konačno svojevrsni akumulatori su i tzv. aku-baterije (obično nikal-kadmijeve), u formatu standardnih baterija, koje su također punjive. Radni napon im je 1,8 V. Trajnost akumulatora, odnosno broj mogućih punjenja prije osjetnog gubitka kapaciteta je ipak ograničena, i kod olovnih akumulatora iznosi svojih 3 - 4 godine, a kod akubaterija i manje (2 godine). I trajnost u velikoj mjeri zavisi o ispravnom održavanju i režimu punjenja i pražnjenja. "Obične" baterije koje nisu predviđene za punjenje, ne smiju se puniti, jer je tako dobiveni "dodatni" kapacitet mali a prilikom punjenja obične baterije mogu eksplodirati.