Da ozivim temu sa nekim predlozima,da li to uopste i jesu.
Citat:
nemac88
Da li je mozda neko probao da popravi akumulator?
Tj - kada akumulator "propadne" na njegovim celijama se izdvoji olovo sulfat - sto blokira provodjenje el energije kroz njih... E, fora je da se taj sulfat ocisti - na net-u sam nasao foru - i to da se uzme par (3-4) kasicice GORKE SOLI-magnezijumsulfid (ima je u apotekama -) kolicina zavisi od velicine i snage akumulatora...
Na tu so se sipa kljucala DESTILOVANA voda - treba dobiti gustu masu - znaci ne preterivati sa vodom... Ta masa se koliko toliko ravnomerno podeli i sipa u svaku celiju akumulatora posebno - po potrebi dopuniti akumulator destilovanom vodom do MAX granice. Nepozeljno je sipati cistu so u akumulator jer se veoma dugo i tesko rastvara... Kada se ovo zavrsi - zakacite akumulator na punjac po mogucstvu na sto veci nivo (kod mene je recimo 22A)
U pocetku ce pokazati da je pun - sacekate malo - koliko dugo zavisi od nivoa sulfacije... i onda ce krenuti od nule-kada se ovo desi smanjite na najmanju snagu punjenja sve dok se akumulator ne napuni... Nakon toga - zakacite akumulator na neki potrosac - sijalicu - far... i ostavite tako da radi sve dok ne pocne da svetli slabim zutim svetlom. Onda ga ponovo napunite na "sporo" - ovo pomaze da se razbije sulfat...
Akumulator bi trebao da radi sada... Ovo moze da upali samo par puta 2-3... ali opet, ako uspe - zasto da se ne ustedi malo :)
Citat:
zika56
S obzirom da sam dosta dugo radio na proizvodnji, održavanju i servisiranju akumulatorskih baterija, smatram da mogu nešto "pametno" da kažem u vezi predhodnih navoda.
Postoji više razloga zbog kojih akumulator (olovni) više nije u stanju da izvršava svoju funkciju. Navečću četiri najčešća:
1. Kratak spoj između pozitivne i negativne "ploče" u nekoj od ćelija.
2. Prekid (ili loš spoj) između pojedinih ćelija ili na izlazu samih "izvoda" akumulatora.
3. Otpadanje "aktivne mase" sa olovnih "ploča" u ćelijama.
4. "Sulfatizacija".
Opisani postupak za popravak "propalog" akumulatora odnosi se isključivo na ovaj zadnji uzrok. Ovaj kvar nastaje ukoliko se akumulator duže vremena ne koristi, a posebno ako je pre tog "mirovanja" već bio ispražnjen (električno). Takođe ovakav kvar nastaje i ukoliko se akumulator konstantno održava u nedovoljno npunjenom stanju (neispravan alternator/regler ...). Prepoznaje se po tome što su elektrode bele po površini i što akumulator prilikom priključenja na punjač odmah ima veliki napon i neće da "povuče" struju, odnosno, ponaša se kao da je već potpuno pun. Kvar je moguće delimično sanirati na više načina (možda može i na ovaj opisani ali ja ga nisam probao). Jedan od načina je i višekratno punjenje/pražnjenje akumulatora malim strujama. Postupak se ponavlja dok se potpuno ne izvrši "desulfatizacija". Međutim ukoliko je sulfat prešao u "kristalno" stanje prilikom desulfatizacije dolazi do opadanja aktivne mase i tu nema pomoći!
Do otpadanaj aktivne mase dolazi izbog normalne "starosti" akumulatora, kao i zbog "prepunjavanja" pri čemu dolazi do pregrevanja elektrolita). Temperatura elektrolita od preko 45 stepeni cel. dovodi do uništenja akumulatora i u tom slučaju nema poravke.
Inače kod nekih tipova akumulatora je moguće sanirati kvarove navedene pod 1 i 2, ali se kod akumulatora manjih kapaciteta to uglavnom ne praktikuje.
Citat:
Biker Q
Ja sam nesto pokusao i mislim da ima rezultata, mada sam ja negde procitao da se koristi i soda bikarbona tako da ne znam sta je najvise pomoglo ali nesto jeste.
Aku sa auta (75Ah) sam skinuo jer se ispraznio zbog loseg reglera i napunio kvalitetnim automackim punjacem koji je pokazao da je akumulator pun, stavim na auto ali jedva da okrene i ne moze da upali, skinem punim opet i nista i opet i nista, znaci otpisem ga totalno. E onda procitam ovu temu i kupim 100 g gorke soli u apoteci za 120 dinara. Rastopim u zagrejanoj (da bi se lakse otopila) destilovanoj vodi i sipam u aku, nema reakcije, punim aku i nista. Kako sam negde citao i o sodi bikarboni dodam i nju odokativnom metodom (tada dolazi do reakije pazite ako ovo pokusavate) i tada stavim sijalicu (12V/21W) na aku i primatim malo bolju struju ali nista znacajno. Sada opet punim punjacem i merim unimerom i pokaze 12,8 V, kako je meni taj aku trebao za pumpu za grejanje preko pretvaraca (12/220), zakacim pretvarac i sijalicu od 220V 60W (posto mi je pumpa 55W pa da vidim koliko ce sijalica raditi), i radi samo 6-7 min znaci corak.
Sve to ostane tako nekih dvadesetak dana, znaci aku otpisan i spreman za sekundarne sirovine, ali da probam jos jednom da napunim aku. Punim aku i stavljam na pretvarac i na sijalicu 220V60W i sijalica radi sat vremena!!! i ja ne mogu da verujem, iskljucim da ne ispraznim aku totalno i dalje ne verujem.
Sta se desilo ne znam ali cu pokusati i na auto da ga stavim ovih dana cisto da bi video pravo stanje, verovatno je u pitanju ovo sto je pisao Zika65 i da je u pitanju sulfatizacija ali po svim znacima i mom dosadasnjem iskustvu i obavestenosti o akumulatorima bio sam ubedjen da je ovaj aku totalno otpisan...
Malo sam zbrzao ali valja razumete sta je pisac hteo da kaze...
Citat:
spredrag
Ovaj postupak sam pročitao davno u knjizi ing.Djordja Djordjevića "Opravi sam - ZASTAVA 750 - Električni uređaji", iz 1969.god. Primenio sam ga jednom, na malom akumulatoru 6V 8Ah, specifičnog oblika, jer nisam mogao brzo da dođem do takvog za Zündapp-a iz '52. Nakon desulfatizacije aku me je služio još 3 godine.
- Izbaciti kiselinu iz akumulatora
- Usuti u akumulator destilovanu vodu
- Puniti akumulator strujom 4 puta manjom od normalne* struje punjenja. Prestati sa punjenjem tek kada sve ćelije podjednako intenzivno razvijaju gasove.
- Izbaciti iz akumulatora destilovanu vodu sa kojom je vršeno regenerisanje
- Usuti u akumulator kiselinu propisane gustine (32oBe)
- Dva do tri časa puniti akumulator strujom propisane* jačine.
*Obično je struja punjenja jednaka desetočasovnoj struji pražnjenja akumulatora. Prema tome, akumulator od 32 Ah treba puniti strujom od 3,2 ampera
Gore opisan postupak, kod akumulatora koji se još mogu regenerisati, može trajati ponekad 3 do 5 dana.
PS Znači u navedenom primeru je "normalna" struja punjenja 3,2 A, što znači da pri prvom punjenju akumulatora, kada je napunjen destilovanom vodom, struja punjenja treba da bude 4 X manja, odnosno 0,8 A. Kada ulijemo kiselinu punimo sa 3,2 A.
Takođe, napominjem da se moj akumulator sulfatizovao kao gotovo nov u prvoj godini korišćenja.
http://forum.bjbikers.com/inde...ka-akumulatora-sa-gorkom-soli/
"Narod koji ne poštuje žrtve svojih predaka osuđen je na ponovno stradanje"