UVOD
U mehanici, makroskopsko telo pod dejstvom sila koje na njega deluju, u opštem slučaju, vrši složeno kretanje. Ovo složeno kretanje se u osnovi može razložiti na translatorno pomeranje tela, njegovu rotaciju oko trenutne ose i deformaciju.
Često nas u pojedinim slučajevima ne interesuje ovakva opšta slika kretanja, već pojedini oblici ovog kretanja. Tako, za opisivanje pojava vezanih za translatorno kretanje uvodi se model materijalne tačke kojim se zamenjuje realno telo. Ili, za opisivanje pojava vezanih za rotaciono kretnje, realno telo se zamenjuje modelom apsolutno krutog tela. Međutim, za opisivanje pojava koje su posledica deformacije tela, nijedan od gornja dva modela nije dobar, već se mora uvesti treći model - model kontinuuma.
Kod deformabilnih tela rastojanja između molekula se menjaju pod dejstvom sila koje na njega dejstvuju. Pošto telo sadrži veoma veliki broj molekula (red veličine Avogadrovog broja


Međutim, nezavisno od prethodnog zaključka, nas po pravilu ne interesuje praćenje kretanja pojedinačno svakog atoma, već nas interesuje kako se menjaju makroskopske karakteristike deformabilnih tela.
Za makroskopsko proučavanje ovakvih sistema, koji sadrže veoma veliki broj čestica, koriste se dva opšta prilaza. Jedan od ovih opštih prilaza bazira na zakonima statističke fizike. U statističkom prilazu se polazi od realno postojeće situacije, odnosno od molekularne strukture sistema i sila koje vladaju među njima. Cilj je da se makroskopske karakteristike sistema objasne polazeći od osobina njegovih konstituenata (molekula) i njihove međusobne interakcije. Po pravilu, to obično nije moguće, već se osobine konstituenata kao i njihova međusobna interakcija aproksimiraju na pogodan način, da bi se mogla efektivno sprovesti teorijska analiza, odnosno da bi se odgovarajuće dinamičke jednačine mogle rešiti.
Drugi opšti prilaz u analizi kretanja sistema sa velikim brojem čestica je fenomenološki, ili makroskopski metod. On bazira na fenomenološkoj teoriji u kojoj se razmatraju zakoni koji povezuju makroskopske (makrofizičke) karakteristike sistema. Do ovih zakonitosti se dolazi ili empirijski, ili na osnovu opštih principa (na primer, zakona održanja energije i njemu sličnih), koji su u krajnjem posledica iskustva. Fenomenološka teorija predstavlja efektivan metod za rešavanje mnogih važnih praktičnih problema. U ovom kursu mi ćemo koristiti fenomenološki prilaz u proučavanju kretanja deformabilnih sredina.
U osnovi fenomenološke analize kretanja deformabilnih sredina leži aproksimacija po kojoj se stvarni diskretni raspored masa u njima zamenjuje kontinuumom, odnosno uzima se da su makroskopske karakteristike ovih sredina neprekidne funkcije prostornih koordinata i vremena. Ilustrujmo ovo na primeru vazduha. Pri normalnim uslovima (temperatura




