Evo i moja iskustva

...
Polagao sam CAE (Certificate in Advanced English) u decembru 2003.
Sto se tice samog ispita, tacno sam znao o cemu se radi jer se primeri kompletnih testova nalaze u svakom udzbeniku za pripremu. Period pripreme... kod mene oko 6 meseci, cini mi se, mada moze biti duzi ili kraci u zavisnosti od prefesora, skole...
Prednost ovakvih testova, po meni, je sto nigde nema tipicnih, smornih, nebuloznih gramatickih testova, kao, recimo, na uobicajenim kontrolnim iz engleskog jer nikoga ne zanima da li se "to vreme gradi od toga i toga i koristi u situacijama kada imamo priloge te i te ili ako se radnja odvija tada i tada, a da je pri tom govorno lice mislilo ili nije mislilo na ovo ili ono". E za ovaj zadnji deo treba da budete ili psiholog ili vidovita Zorka

.
Da se vratimo na temu...
U ovom postu cu pomenuti General ESOL (English for Students of Other Languages) ispite, u koje spadaju:
KET - Key English Test
PET - Preliminary English Test
FCE - First Certificate in English
CAE - Certificate in Advanced English
CPE - Certificate of Proficiency in English
Za one koji ne znaju, polaganje CAE (mislim da je isto i za FCE i CPE) se sastoji iz 5 delova (5 papers):
1. Paper 1 - Reading (citanje tekstova i pismeno odgovaranje na pitanja u vezi istih)
2. Paper 2 - Writing (pisanje zvanicnih ili nezvanicnih pisama, brosura, zahteva, molbi, prijava i sl. zvanicnih i nezvanicnih dokumenata - poenta je pogoditi formu)
3. Paper 3 - English in Use (pismeni test, ostalo se da zakljuciti iz naziva

)
4. Paper 4 - Listening (slicno kao reading, samo se tekst ne dobija na papiru, vec se slusa)
5. Paper 5 - Speaking (konverzacija - sagovornici su jos jedan kandidat za polaganje i domaci profesor, dok native speaker samo slusa i ocenjuje)
Kad sve to zavrsite, posle 2 - 3 meseca vam stizu rezultati, gde je na grafikonu prikazan uspeh (ne i ocene) na svakom pojedinacnom testu. Postoji samo jedna ocena, i ona je ukupna. Prolazne ocene su A, B i C, a za C treba minimalno 60% tacnih odgovora ukupno (zbir svih testova).
Polaganja su u junu i decembru svake godine. Testovi su podeljeni u dva dana. Prva tri dela ispita obicno budu na sajmu ili u Sava Centru, dok se poslednja dva rade u Narodnom univerzitetu (akademiji ili kako god) Djuro Salaj na Slaviji. Sve ozbiljnije skole organizuju pripreme za ove ispite, tako da to nije problem. Naravno, tu je i cena - mislim da obicno bude oko 120-ak eura (ili nesto manje).
Sto se mojih utisaka tice, sve je dosta dobro organizovano. Testovi nisu toliko teski, ali to je opet individualno. Ocekivao sam da ce speaking biti najzanimljiviji ali se ispostavilo da je previse neopusten i protokolaran jer je bukvalno sve odredjeno u minut.
Korist od svega ovoga?
Pre svega zbog skolovanja ili zaposlenja, naravno. Mnogo evropskih kompanija, univerziteta i drugih institucija zvanicno priznaje Cambridge sertifikate kao merilo znanja engleskog jezika tako da nije potrebno to dokazivati na drugi nacin. Sto se tice SAD-a, njihove institucije uglavnom traze TOEFL - o ovom testu ima vise informacija na ovom forumu u temi koja se tice srednjih skola u SAD (
http://www.elitesecurity.org/tema/68787).
Korisni linkovi:
http://www.cambridgeesol.org
http://www.britishcouncil.org/yugoslavia
Za ELTA ispite ce morati neko drugi, to je vec previse za mene