Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja

[es] :: PC Konfiguracije :: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 6564 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja17.12.2023. u 06:57 - pre 4 meseca
Na današnji dan pre 40 godina, prvo predstavljanje računara Galaksija.

Glava projekta: Voja Antonić


https://www.youtube.com/watch?v=S4XUU9wATzQ


https://www.youtube.com/watch?v=NPDcvZwGBMA


Računar koji je odbio da umre:


https://www.youtube.com/watch?v=k27p6pnYOXc


https://www.youtube.com/watch?v=HKpjiJoGAc0


https://www.youtube.com/watch?v=MTpTht4BAAI

Pozdrav,




Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+636 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja17.12.2023. u 15:53 - pre 4 meseca
Eh, to su bila vremena ... Galaksija, duboki naklon Voji!

A ubrzo nakon toga "gumeni" Spectrumi i "sanducasti" C64 ... i prva podela YU-geek scene na spektrumase i komodordzije ... :-) I nezaobilazne radio-emisije Zorana Modlija u kojima je covek pustao preko radija programe, koje smo snimali na kasete i ucitavali sa onih malih kasetofona prikacenih na te kompjutere, hahaha ... Eh, da - Modli vise nije medju nama, nazalost, umro je pre skoro 4 godine. :-(

A onda, svega 2-3 godine kasnije, krenule su ture nocnim vozovima Beograd-Minhen, odakle su ljudi dovlacili komponente i poceli da sklapaju prve sire dostupne PC-eve po gradu. Iz tog vremena u magli mi je samo ostalo secanje na toponim Schillerstrasse - ulicica u koju se ulazilo cim izadjes s minhenske stanice, pa skrenes desno. Radnja se zvala Mraz Elektronik ... Pazarile su se odvojeno ploce, procesori, diskovi od 10MB i 20MB (da, bas tolikog kapaciteta), flopi 5.25" ... pa se to svercovalo samo tako. Stariji ljudi na ES pamte te e-sverc ture ...

Tako sam i ja bio nabavio svoj prvi PC - AT 286 / 12MHz, kupio delove od svercera, pa ga sklapao s ortacima, bas negde 1989. kada sam bio na I godini studija ... A sto je tek bio bucan i tezak, kao da je ceo mainframe imao u tom malom kucistu 60x60x30 cm ...

Inace, vlasnik te radnje u Minhenu je zapravo bio nas covek, Zemunac Ceda Mraz. Lep clanak o njemu mozete da procitate ovde. Doduse, autor clanka je malcice pomesao hronologiju, sto nije nikakvo cudo ... Mumbai News se ipak u Srbiju razume bas onoliko koliko i mi u tandori-masalu :-) Ali slika i podaci o coveku su realni. Ceda Mraz i njegova firma su zaduzili nasu domacu IT scenu toliko. moze se reci da je Mraz bas zasluzan za to sto smo tih kasnih 80-ih imali pristup PC racunarima, a mnogi od nas su na tim sklopocijama ucili svoje prve programerske korake. Ali eto ... ostade o njemu samo jedan clanak na Netu ... i to na Mubai Njuzu.

Eto, moj prilog na tu temu ...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja17.12.2023. u 18:09 - pre 4 meseca
Mraz je bio obican profiter, kao sto sada neka nadri lecenja radi ?

Secam se , jeste Galaksija projektovana 1983. ali ceo projekat je ponudjen javnosti tek 1984. Racunari specijalni prvi broj .

Prvo o kompjuteru , ne znam zasto se proglasava kao prvi , kada je Pre njega postojala u YU citava industrija kompjutera ?

Mozda prvi amaterski kompjuter namenjen Samogradnji ?

To bi vec bio realniji i posteniji opis nego sto Novinari Pumpaju pricu !

Sam kompjuter je bio realno Teska Beda i nikako nisam video njegovu svrhu, kada je tako slabasan bio dosta skuplji da covek sam pravi , nego da kupi tada vec postojeci iz 1982. Sinclair Spectrum !?

Ja sam to i uradio , umesto da finansiram nekakvog Mraza koji je Preskupo prodavao komplet delova , plus Plocu je pravila neka domaca firma , takodje po Basnoslovnoj ceni , a tastarura iz Buja je kostala sama kao pola Spectruma ??

I na kraju se dobijao kompjuter jako slab , na nivou ZX 81 koji je tada kostao 40 Funti i koji se takodje mogao nabaviti za 30 u Kitu , ko vec zeli sam da lemi i sklapa , a Spectrum je bio 100 !

Galaksija sklepana od delova , je kostala oko 150 i nikako nije opravdavala svoju cenu !

U startu slaba , zastarela , nikako prva niti jeftina !

Vise se radi o tome da ljudi koji su naseli nisu razumeli dogadjanja , vec su jednostavno naseli na celu pricu u startu i puknuli dosta novca za jadni kompjuter , a mogli su da imaju nesto mnogo bolje tada za isti ili manji novac ?


Slicno je ova prica o " Mrazu " kao izvoru za kasnije kompjutere ?

Uvek je bio Preskup i jedina karta na koju je igrao je Neobavestenost i Nepoznavanje stranih jezika !

Ja sam prvi put isao u Minhen 1990 i nije mi padalo na pamet ni da ga trazim ! Koliko se secam imao je tada nesto kao kancelariju dal u stanu ili nekoj zgradi ?

Normalne Nemacke firme u Sileru i Svantaleru jeftinije , sa boljim asortimanom !
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+636 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 09:07 - pre 4 meseca
Citat:
ademare: Ja sam prvi put isao u Minhen 1990 i nije mi padalo na pamet ni da ga trazim ! Koliko se secam imao je tada nesto kao kancelariju dal u stanu ili nekoj zgradi ?

Neki su pre toga nabavili svoje prve kompjutere, a u to vreme Mraz jeste bio medju prvima koji su to valjali ... Takodje, bila je i neka singapurska varijanta, cini mi se da je to pocelo negde 1987. ili tako nesto.
Citat:
Prvo o kompjuteru , ne znam zasto se proglasava kao prvi , kada je Pre njega postojala u YU citava industrija kompjutera ?

Zato sto to pisu novinari koji nisu dobro proucili temu. Jedno je gadjati se tramvajima kao sto to mi radimo, po principu "secam se, davno bese" ... a drugo je pisati novinski clanak, gde se ipak ocekuje da odradis malo istrazivanje. Medjutim, ovi danasnji novinari pisu po principu sto na umu - to na drumu, bito je samo da naslov bude "evo sta vam treba za ovo" ... i da skupljaju klikove i lajkove.

Tacno, u to vreme smo vec imali Cer i Deltu, ali to su bili mejnfrejmovi namenjeni firmama. Cak i da si imao para u to vreme kao takozvano fizicko lice da to kupis. To je bilo rezervisano za ono sto je zakon tada zvao "pravna lica". Glupih li naziva ... :-)))

Galaksija je bio amaterski projekat, maltene po principu: igrala se deca u garazi ... i kao takav svakako vredan paznje.

Dodatni problem je sto je negde 1981. bila doneta neka uredba o zabrani uvoza tehnicke robe. Ljudima su na Sezani oduzimali video-rikordere, kamere, kompjutere ... Da toga nije bilo mislim da se Voja ne bi ni upustio u igranje s Galaksijom.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 09:32 - pre 4 meseca
"zakon tada zvao "pravna lica". Glupih li naziva ... :-)))"

Baš tako, Beri,

Ne samo "glupog li naziva", nego Gluplje Nije Moglo da se smisli !!!

Očigledno da je TO smišljao neki "Odmorni Mozak" iz fotelje, dok je Zabrinuto vrteo palčeve.


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 09:45 - pre 4 meseca
@ B3R1

Bilo je mnogo vise industrije od Cera iz 60-tih , tranzistorski kompjuter i Delta bese Iskra ?

Postojale su kopije Appla II , Pel iz Varazdzina je imao cak i ono sto bi se nazvalo "kucni " ili skolski kompjuter itd.

Galaksija je bila stravicno zastarela i slaba ! A nije bila jeftina !


Ovo jeste iz glave ali imas stare na netu YU casopise , Racunare i Svet kompjutera, Slovenacki Moj Mikro ! Imas i verzije na Slovenackom ,koje su pocele da izlaze pre verzija na SH jeziku.

Ostavicu ti linove pa da se podsetis

Cela industrija . Naravno nedostupna obicnom gradjaninu. Ali ni Galaksija po ceni nije bila dostupna obicnom gradjaninu ?

Posebno po merilu Cena - mogucnosti !


Ja sam tada bio dete iz osnovne skole , i mogao sam da procenim da je Galaksija skuplja i slabija od Spectruma ?

Linkovi starih YU cosopisa :

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/revije.php
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 09:47 - pre 4 meseca
"Legal entity" i "natural person" nisu lokalni izumi, to su pravni termini uobičajeni u svetu, a kod nas prevedeni kao "pravno lice" i "fizičko lice".
Galaksija je prvi domaći mikroračunar (skraćeno PRDOMIR).

Pre Galaksije su postojali domaći računari, ali nisu bili namenjeni za "kućnu" upotrebu. Ako preskočimo računare koji su radili na lampe (CER porodica), ono što se kod nas pravilo pre galaksije je Iskra Delta Partner, i Triglav, ali to su bile ohoho mašine za poslovnu upotrebu.
Teoretski, postojao je i Lola 8 računar, ali samo kao mikrokontroler.
Posle Galaksije su došli Lola 8 (lepo spakovan u kutiju i sa normalnom tastaturom), Pecom, pa onda sela serija Tim računara (opet za poslovnu upotrebu).

Ovde ne stavljam domaće klonove IBM i PDP mašina, samo one koje su zaista "domaće".
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 09:50 - pre 4 meseca
https://retrospec.elite.org/us...o=&page=8&all=SK_84_10

Slaba su vam secanja !

Zato je lepo kad na internetu postoji arhiva tekstova ! Ko kaze da neki Kompjuter nije mogao da kupi neki gradjanin ako je zeleo ?

Jel ti @ Djoko imas dokaze za to ?


Znaci po linku iz tadasnjeg caspisa Prvi mikro iz Varazdina iz 1981 ?

Mi ovde ipak pisemo o YU tj. SFRJ ! Tako da Varazdin ispunjava uslove.

Da pisemo o SR onda bi prica bila drugacija ! Jer se svugde pise Prvi YU kompjuter itd.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 09:53 - pre 4 meseca
Tehnički, Galeb se pojavio POSLE Galaksije. Pre nje se pojavio samo u novinama.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 10:01 - pre 4 meseca
Galaksija nije "proizvodjena" ranije !

Projekat je napravljen 1983. dve godine posle Galeba !!

Pocetkom 1984. je ponudjena kao projekat za samogradnju ! Znaci Nije bilo Proizvodnje tada !

Ako porucis delove od Mraza , tastaturu iz Buja , Plocu iz Zemuna , i to Lemis i sklapas SAM kod kuce to nije Proizvodnja !!

Kao gotov proizvod Galaksija se nasla u prodaji krajem 1984. godine !

Ne treba nam za to Wiki u kojem Svako moze da napise bilo sta !

Imamo casopise iz tog vremena na linkovima koje sam ostavio , koji su detaljniji o Materiji Milion puta od nekakavog Wikia !!
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 10:15 - pre 4 meseca
Činjenica je da je Galaksija prvi put prikazana 1983. a Galeb 1981.
E sada to što si mogao da vidiš na sajmu ili na papiru računar, ne znači mnogo.

Činjenica je da je Galaksija napravljena u nekoliko hiljada primeraka, što DIY što kupljena kompletna, a da su ljudi mogli da je "pipnu" dosta pre Galeba.
Činjenica da su svi ovi računari, u manjoj ili većoj meri, bili daleko iza onoga što je komercijalno moglo da se nabavi, ali nije moglo (legalno) da se uveze u Jugoslaviju.

Pretpostavljam da je za računarstvo kod nas daleko bitniji ZX81, Spectrum, Comodore 64. Recimo, prvi (mikroračunar) koji sam pipnuo uživo 1983. godine je bio TRS-80, a doneli su ga ljudi iz radio kluba Nikola Tesla.
A kako su ga prošvercovali u Jugoslaviju, nemam pojma. Legalno nije moglo.

Taj TRS-80 je za mene bio "prelomni" momenat. Bio sam ubeđen da ću upisati fiziku, ali posle TRS-a sam se odlučio za ETF.

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 18.12.2023. u 11:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 10:36 - pre 4 meseca
Uzgred, ne mogu sada da nađem, ali negde 1984. ili 1985. godine objavljen je u Računarima intervju sa profesorom Jozom Dujmovićem (meni je predavao nekoliko predmeta na ETF-u).
Govorio je o tome da neki hobi projekti izrade računara nisu ono što treba Jugoslaviji, nego slobodan uvoz i razvoj. Neka reakcija na vest da je neki klinac iz Hrvatske napravio svoj treći računar, on je komentarisao u stilu, to što se treći računar u kućnoj izradi komentariše u stilu napratka razvoja računarstva u Jugoslaviji je isto kao da se kaže da bi radio-amateri trebali da budu osnov razvoja telekomunikacione mreže.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 11:36 - pre 4 meseca
Bilo je zajebano promuvati komp tih godina.

Moj Cale je kupio C-64 1984-te kada je bio poslom u Svabiji, ali su ga drzali na aerodromu/carini mesec dana i nisu hteli da "puste". Na kraju su nasli neko "solomonsko", koje tacno ne znam. Sve od opreme i kompova u to vreme je bilo na crno, a svercovali su piloti i stjuardese JAT-a.

Neverovatno je koliko smo se brzo povezivali u to vreme i koliko je komjuniti bio saren, ono godine od 10 do 60 godina.
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 11:49 - pre 4 meseca
Slično sam u to vreme počinjao.

Meni je interesantno da sam cuo da je Antonić otisao SAD i radio u nekoj razvojnoj firmi.
Ne znam da li je jos tamo.
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1631



+591 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 12:19 - pre 4 meseca
@kosmopolita Voja radi u Pasadeni u Supplyframe Inc, vlasniku sajta hackaday.io, preko puta kafica u kome su snimane scene The Big Bang Theory. Otisao je dan pred svoj 65-ti rodjendan. I dalje radi u bare-metal ASM.
@ostali kada je Voja napravio Galaksiju, malo ko je znao sta je flip flop, a kamo li kako da spakuje operativni sistem, Basic i grafiku u 4+4kb ROM-a, tako da zasluzuje malo vise postovanja.
Neko je dobro primetio da je bio zabranjen uvoz tehnicke robe. DIY resenje, pa makar bilo i amatersko, je omogucilo velikom broju ljudi da dodju u prvi kontakt sa racunarima, a nekima i da se opredele za karijeru u IT.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 12:36 - pre 4 meseca
To nije proizvodnja , i oni koji pisu da jeste Ocigledno ne znaju sta znaci proizvodnja !!

Jel vi shvatate , da se od Mraza narucivalo iz Nemacke ? Postom kao sada sto se narucuje iz Kine na primer ?

Znaci svi cipovi , sva elektronika iz Nemacke ? Kakva je to onda proizvodnja ? Nemacka ?

Tastatura valjda se firma zvala Digitron , Buje - SR Hrvatska !

Stampane ploce pravio privatnik iz Zemuna ?!

Kutiju svako sam da sklepa !

I kada se to nabavi , sve zajedno , ako covek zna da lemi cipove na plocu , Skuplje nego Spectrum Nov na Oglas ??


Oglasi za Spectrum su bili puni ! Da li je to bilo legalno ili nije, nije moj problem ! Ja sam kupio na oglas i izasao me Mnogo jaci Spectrum Jeftinije dosta , nego da sam se ebao sa Mrazom , Digitronom , i privatnikom iz Zemuna ?!


" Mnogima je to bio prvi racunar i odredio im karijeru " ?

U tome i jeste stos sto su to kupovali za sklapanje , vecinom Profesionalci Koji su POGRESNO procenili domete Galaksije !

IBM PC od prvih 1 Milion porudzbina 90 % su bili oni koji su hteli da se ukljuce u industriju Softwera i Hardwera vezano za IBM PC ! Nakmanje je bilo obicnih korisnika !

U UK je bila ista prica sa svim popularnim kompjuterima ! Prvi kupci su oni koji zele u biznis !

Dometi Galaksije su bili vise nego skromni ! Kit je narucilo oko 6.000 ljudi za celu SFRJ !

Te godine je Spectruma bilo bar 100.000 u SFRJ !

Kasnije ce C64 preuzeti primat i zadrzati ga zbog Siromastva sve do neke 1993. !!! Kao najmasoviniji nazovimo kompjuter , jer to su ipak bile pre svega skomne igracke !
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1631



+591 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 16:45 - pre 4 meseca
Citat:
Te godine je Spectruma bilo bar 100.000 u SFRJ !

1984? Mora da si tada bio u ozbiljnim godinama kada si mogao da napravis takvu procenu. Ja sam bio mali, ne secam se, ali mi je ta brojka tesko prihvatljiva. Moj stric je napravio Galaksiju.
Za mene je Galaksija bila veiki napredak u odnosu na Sharp PC-1211 koji sam tada imao. Razvalio sam sve i pisao u ASM.
Evo, nasao sam podatak da je krajem 1984. ZX spectrum 16kb kod nas kostao oko 3 prosecne plate, i to domaci klon koji je pravila Iskra, dok svi delovi za Galaksiju, ako mi je dobra procena, su kostali u visini jedne mesecne plate.
"Samo" 8000 graditelja Galaksije se javilo redakciji sa informacijom da im je racunar proradio. Pocetna procena Voje i ekipe je bila da ce se napraviti 50 do 500 komada.
Pored toga, za potrebe skola, racunar je proizvodila "Elektronika inženjering".
Racunar Galaksija je zavrsio u Muzeju Kompjuterske Istorije. Voja je tom prilikom dao intervju koji vredi odgledati



Citat:
Mnogima je to bio prvi racunar i odredio im karijeru

Voja kaze da mu se javljaju nasi ljudi iz celog sveta i da to tvrde.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 17:44 - pre 4 meseca
SFRJ je bila Velika i mnogoljudna drzava .

Ne kao ovi prcvoljci danas koji zajedno imaju samo deo stanovnika ! 25 Miliona ljudi je zivelo u SFRJ !

Procena je za celu SFRJ ne za Srbiju ! Srbija ne vise od 30 % cifre !


Galaksija je bila " mrtvorodjence " bez ikakvih uticaja na bilo sta !

Dovoljno je pogledati tadasnje oglase , isto imas na linku koji sam ostavio , oglase u casopisima ! Preko drugih oglasa su se preprodavali kompjuteri , a preko casopisa programi !

Osim Racunara koji su brzo odustali od oglasa , iz stvarnog razloga jer im je slabo isla prodaja oglasa , koncepcija casopisa nije odgovarala potrebama citalaca !

Ristanovic koji je sam napisao prvi broj , je jos jedan covek koji je pogresno procenio trziste !


Vidimo i na forumu ljudi mogu znati mnogo toga i biti specijalsti IT ali u ekonomiju se bas nista ne razumeju !

Dok sam ja za ekonomiju uvek imao talenata i mogao i kao dete da procenim trziste i trzisna kretanja !

Napisao sam da sam tada isao u Osnovnu skolu pa je jasno koliko sam imao godina !

Ali sam o ekonomiji znao vise od najboljih IT-evaca tog vremena , sto je Ristanovic svakako bio ! Redak vlasnik BBC-a i to full-a sa diskovima , stampacem itd.

On je u Racunarima bio autoritet , dozvoljavali su mu da pise o BBC-u iako nikoga nije zanimalo to osim njega ! To se odrazavalo na tiraz i gubitke casopisa ! Koji je dotiran od maticnog casopisa " Galaksija " i maticne kuce BIGZ-a !
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1631



+591 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 17:53 - pre 4 meseca
Pogledao sam tvoj link, ali sam video samo programe u oglasima, ne racunare ZX Spectrum i Commodore. Mislim da su kostali par puta vise od Galaksije.
Galaksija je premostila barem jedan period - od pocetka 1984. do kraja godine kada je odobren uvoz racunara iz inistranstva.

People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja18.12.2023. u 18:17 - pre 4 meseca
Računari su bili prvi časopis o računarima u Jugoslaviji. Neki drugi listovi su imali po neke članke o računarima, ali su bukvalno Računari i Galaksija napravili bum. Moj mikro je krenuo nekoliko meseci kasnije, Svet kompjutera još kasnije. Svi su tada uskočili u voz.
Ne kažem da je to isključivo zasluga računara Galaksija, ali je prvi broj Računara 2 puta doštampavan, na kraju je ukupno izdato 100,000 primeraka.

Računari su imali jako puno oglasa, ali su prvi povukli iz oglasnog dela reklamiranje piratovanog softvera. Sve je to prešlo u Svet kopjutera, koji je u odnosu na Računare bio kao Zabavnik u odnosu na Politiku.

ademare ima običaj da se čvrsto drži svojih predstava, bez obzira na činjenice.
Ne može se odvojiti značaj Galaksije i Računara za popularizaciju računarstva u Jugoslaviji i ne može se poreći da je Galaksija jedan od najznačajnijih računara tog doba. Bukvalno, svi ostali mikroračunari koji su "domaći", svi zajedno, prodati su u manje primeraka nego što je Napravljeno Galaksija. To što je ponegde postojao po jedan izložbeni primerak nekog računara razvijenog u domaćim firmama nije uopšte vredno pomena.

 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: GALAKSIJA Računar - 40 godina od prvog predstavljanja

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 6564 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.