macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 87.116.165.*
|
@Budući penzić,
Sve si mu odlično napisao drugar, ali, uz izvinenje zbog upadanja u konverzaciju, moram da ispravim jednu sitnicu:
Jezgro sa procepom se može koristiti i kod: push-pull, half-bridge i full-bridge, jer to su samo oblici konfiguracije tranzistora, a ne topologija pretvarača.
Suštinski topologija pretvarača je najpre određena načinom korišćenja L ili LC struktura koje su zakačene na tranzistore.
Zavisno od namene, kod pretvarača koji ne koriste energiju nagomilanu u polju procepa, procep može biti upotrebljen kao preventiva protiv saturacije zbog asimetrije impulsa. Asimetrija može nastati iz mnogo razloga: od nesimetrije kontrolnog kola, preko preskakanja najužih impulsa kod ekstra lakih tereta, pa do remanentnog polja u samom jezgru ili prisustva nekog spoljnog magnetskog polja koje dovodi trafo do blage asimetrije. Može to nastati i recimo od neuparenosti izlaznih dioda, različitih termogenih otpora split namotaja na bilo kojoj strani, onda različitih dužina i induktivnosti pcb, različitih temperatura simetričnih komponenti i još mnooogo toga...
Bilo koja asimetrija može izazvati neki početni DC bias koji se pod nekim okolnostima stepenasto umnožava(staircase saturation) i kroz izvesno vreme zasiti glavni trafo.
Preventivni procep kod simetričnih pretvarača je obično veoma mali, reda na primer 0.01mm, što može biti napravljeno samo slojem lepka koji spaja polutke i tome slično. Na primer, E42/21/20 sa procepom od 0.01mm toleriše skoro 2A asimetrije sa 2x4 navoja na primarnoj strani i napajanjem od 12V, a pri tom mu Al opadne veoma malo...
Drugi vid borbe protiv potencijalne asimetrije je serijski kondenzator sa primarnim namotajem i uspešno je primenjen na primer kod ATX starog tipa (definitivno je neophodan i iz drugih razloga, ali savršeno "leči" i asimetriju).
Treći i veoma ekonomski efikasan način borbe protiv asimetričnog DC bias je korišćenje upravljačkih kola koja imaju "pulse by pulse" kontrolu pwm, po struji primara, podređenu naponskoj povratnoj vezi, takozvanih "current mode" kontrolera (nešto poput poznatog UC384x, samo sa dualnim protivfaznim izlazom, poput na primer LM5030). Ekonomska efikasnost je u: izbegavanju preventivnog procepa, izbegavanju serijskih kondenzatora, kod push-pull i full-bridge i u visokoj pouzdanosti izbegavanja neželjenog asimetričnog DC bias. Kontroler sa strujnim modom upravljanja uvek uspešno balansira obe strane sklopa.
Kod rezonantnih topologija, radi dobijanja rezonantnog induktiviteta dovoljnog Q faktora i korišćenja nagomilane energije u magnetizacionom induktivitetu, procep se koristi za smanjenje magnetizacionog induktiviteta na potrebnu veličinu, radi rezonanse sa odgovarajućim C (npr. rezonantni Mazzilli), što je tipično za pretvarače koji rade sa naponskim talasnim oblicima koji su bliski sinusnom.
Kod ostalih rezonantnih(ZVS, ZCS) i nerezonantnih(ZVT, ZCT) topologija, a te topologije su na primer: SRC(serijski rezonantni konvertor), PRC(paralelni r.k.), SPRC(serijsko-paralelni r.k.), LLC(princip kao SRC samo integrisan Lres), AHB(asimetrični half-bridge), PSM(phase shift modulation), ZVT forward, i još gomila ZVT, ZCT topologija. Procep se koristi da, pored nužnog broja navoja primara po preseku jezgra i frekvenciji, umanjimo magnetizacionu induktivnost (Lm ili Lp) na dovoljno malu veličinu da bi imali potrebne reaktivne struje za rezonantnu komutaciju. Bez procepa je taj Lp obično preveliki da bi kroz njega tekle dovoljne reaktivne struje za rezonantnu komutaciju, a napajanje tih konvertora može biti izvedeno kao bilo koje od navedenih: push-pull, half-bridge i full-bridge, zavisno od radnih napona i potrebne snage. Kod integrisanih magnetskih struktura, osim procepa se za rasprezanje korisiti i fizički raspored namotaja ili njihov oblik ili prekrivenost primarnog (kao kod AHB na primer).
Ono na šta smo u širokoj potrošnji i amaterskom snabdevanju delovima navikli, obično nema procep kod half bridge jer ima serijski kondenzator na primaru (tipičan primer je ATX napajanje starijeg tipa sa hard sw. forward principom, tj. tvrdo spregnut trafo i storage kalem iza ispravljača, koji je sa ispravljačima virtuelni buck konvertor jer mu je ceo half-bridge ispred samo generator pravougaonih impulsa iste amplitude i promenljive širine).
Uz izvinjenje zbog ispravke, nadam se da je bilo korisno.
Pozdrav
|