Nazalost, doslo je vreme da otvorim opsirnu temu oko ovog problema, iako su sve do sada bile uglavnom "kako najbolje da izmerim", nabavka opreme i slicno. Razlog zasto je doslo do ovoga je jer sam za samo mesec i po dana koriscenja mobilnog telefona uspeo da dobijem ostecenja oba oka. Naime, na svakih 6 meseci radim detaljan oftamoloski pregled od sat vremena u specijalnoj ocnoj bolnici zbog toga sto za ekranima sedim 8-12h dnevno u proseku i sto su mi oci glavno oruzije u toj prici.
Prvo sam bio zestoki protivnik koriscenja PWMa za kontrolisanje pozadinskog osvetljenja na bilo kom elektronskom uredjaju, pogotovu na ekranima i glavnim izvorima svetlosti poput sijalica. Ono sto je imalo najzesci efekat su ekrani koji koriste niskofrekventno PWM dimovanje u celom rasponu osvetljenja gde se stvara NENORMALNO opterecenje na ocima jer se zenice skupljaju i sire mnogo puta u sekundi (ne, ljudsko oko se ne ponasa samo kada je nesto primetno nama samima vec i kad to ne vidimo). Od proslog pregleda do sadasnjeg je proslo 6 meseci. Pre dva meseca sam kupio mobilni telefon sa AMOLED osvetljenjem, i iako sam do sada od 2010. godine koristio samo AMOLED mobilne telefone, nikada nisam imao problem sa istima. Od ovog telefona, posle 2 dana koriscenja, pocela je da boli glava nenormalno, i ujutru kad se probudim trebalo mi je 10 minuta da "progledam". Mislio sam da je samo zar za novim telefonom, preterano cackanje i malo vise naprezanja ociju. Inace, telefon je cenovnog ranga 40-45k RSD.
Ono sto sam dobio posle 2 meseca koriscenja mobilnog telefona je bespovratna strafta u vidnom polju (ablacija retine/mreznjace), a na drugom oku je pocela degeneracija mreznjace. Nista od tih promena nisam imao na poslednjem niti prethodnim pregledima. Dva meseca koriscenja po par sati dnevno (bio je nov telefon, cackao sam ga). Desilo se posle pojave jake ocne migrene koja me je ostavila bez vida na 30 minuta.
Nisam znao da AMOLED koristi PWM za regulaciju svakog pojedinacnog piksela. Posto pozadinsko osvetljenje ne postoji, vec postoji samo jacina osvetljenja svakog pojedinacnog piksela, tesko je i primetiti treperenje ekrana pre nego glavobolju i bol u ocima. Sada kada znam, svestan sam gde lezi problem. Fotosenzibilan sam i da, smetaju mi jake promene u osvetljenju, verujem isto kao i svima. Da napomenem, imam 28 godina i nemam hronicne bolesti, zdrav sam i treniram.
Zasto ranije nije bilo problema sa AMOLEDom? Jer iako koriste PWM, brzina osvezavanja je takva da kada piksel krene da se gasi, na starijim ekranima je rise/fall dioda bio dosta veci, te u samom ciklusu PWMa nije bilo vremena da se on u potpunosti ugasi. To znaci da se osvetljenje piksela recimo smanji za 10% i onda pojaca za 10%, te deluje neprimetno. Nije kao sa impulsom da ima high i low, vec u zavisnosti od jacine osvetljenja, varira i promena u mCd ili luxima, cemu god da se meri. Konkretno za ovaj telefon koji koristim sam nasao merenja na jednom ruskom sajtu koja ne prikazuju samo duty cycle vec tacno promenu u osvetljenju i kolicini svetlosti koja se emituje. Prilazem merenja dole:





Prva merenja su 60Hz, i to je mnogo mnogo primetno, znaci te flukcuacije uopste nisu bezazlene. Poslednje merenje je na 10% osvetljenja i na vise frekvencija gde se vide nenormalne promene u pozadinskom osvetljenju od 3cd/m^2 do 50cd/m^2. Takvo treperenje moze ozbiljno da naskodi zdravlju kao i u mom slucaju.
E sad, kapiram da osciloskop nije najbolji nacin za merenje ovoga. Napisao bih program za Arduino jer mi deluje kao najlaksi nacin gde bih mogao preko fotodiode ili fotootpornika da merim osvetljenje i vrsim provere ovoga sto su rusi testirali na svim ostalim uredjajima. To je stvar broj 1, a stvar broj 2 je vase misljenje za ove grafike. Notebookcheck takodje radi merenja, ali samo frekvencije pozadinskog osvetljenja.
Sta raditi sa "modernim AMOLEDima"? Ovo mi ne deluje uopste bezazleno.