macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 *.dynamic.isp.telekom.rs.
|
@DSL,
Wolfram ili Tungsten je teško topljiv materijal jer ima tačku prelaska u tečno stanje na 3422 °C , kako je i napisao @Branko tod.
Na CDW mašinama se upravo Tungsten dosta često koristi za materijal elektroda, kod mikropunktovanja, zato što će ostati minimalno oštećen dok će se ostali materijali istopiti.
Sam princip varenja CDW metodom je sličan kao i ostale metode: - Suština je oba materijala dovesti do tačke topljenja i nekakvim pritiskom sjediniti te dve otopljene "barice" ili "tečna kupatila", potom pod pritiskom sačekati da pređu nazad u čvrsto agregatno stanje.
Deluje kao nemoguće misija punktovanje Tungstena CDW metodom, jer je pitanje koji materijal izabrati za same punkt elektrode, a da prežive tačku topljenja Tungstena.
Na žalost nema ni jednog (bar nama smrtnicima dostupnog, a možda nešto kod vojske ili space programa i ima ali nemam podataka o tome).
Metoda kojom bi se, verujem sasvim uspešno, moglo pokušati je takozvani CD "stud welding".
Metoda funkcioniše na sledeći način:
- napuni se kondenzatorska baterija sa željenom količinom energije,
- krajevi (+ i -) se priključe na komade koje treba međusobno zavariti, kontaktom koji ima nekoliko desetina puta veću površinu od površine tačke koja treba biti zavarena. Dakle, ako se punktuju dve Tungsten žice, treba ih dugačko i široko obuhvatiti nosećim elektrodama, tako da prosečna struja po mm_kadratnom bude nekoliko desetina puta manja nego struja po mm_kvadratnom na samoj tački punkta. U tom slučaju će se materijal zavariti tamo gde je maksimalna struja po mm_kvadratnom, a ostatak će ostati neoštećen ili minimalno oštećen.
- dva komada koje treba zavariti se drže na izvesnom rastojanju sa priključenim naponom kondenzatorske baterije, potom se kontrolisano "sudare" i to je to. Sam spoj dva komada radi kao prekidač koji uključuje struju punktovanja.
No, to nije tako naivno kao što se čini jer bi onda lako mogli jednostavno rukom prineti dva komada i gotovo. Na žalost to neće moći baš tako jer "sudar" mora imati tačno definisane i ponovljive parametre: brzinu prilaska, prigušenje povratne pojave (odskakanja) i finalni pritisak.
- Kontrolisani "sudar" podrazumeva kretanje komada jednog prema drugom, poznatom brzinom, nekim mehanizmom koji na primer ima oprugu koja se oslobađa nekim okidačem poput oroza na pištolju. Brzina sudara treba da bude velika, veća nego što je rukom možemo proizvesti, ali mehanizam sa oprugom mora imati prigušenje takvog tipa da prilikom sudara ne dođe do odskakanja komada (to se okom ne može videti, kao što ne možete videti da kontakt u jednom običnom mikroprekidaču odskoči nekoliko stotina puta pre nego što se konačno zatvori).
Dakle, prethodno nategnut, opružni mehanizam, sa "orozom" za oslobađanje akcije i makar na jednom kraju prigušenje (pneumatsko, uljno, ili kako već) koje će pokupiti povratnu energiju sudara.
To se može rešiti malim pnematskim cilindrima, oprugama i uljnim prigušivačima i tako dalje i tako dalje.
Brzina sudara treba da je velika, ali ne prevelika jer treba da obezbedi vreme jonizacije gasa i uspostavljanja luka pre kontakta materijala.
- Površina koja učestvuje u punktovanju treba da ima na početku sudara najmanju kontaktnu površinu, koja tokom penetracije komada jedan u drugi treba da raste. Na primer: sudar dva konusa šiljcima koji se degradiraju tokom otapanja i površina im prirasta. Odnosno, kod dve žice koje se punktuju pod pravim uglom jedna preko druge, imamo prirodno tu osobinu, jer je na početku kontakt samo jedna tačkica, koja se topljenjem oba materijala vremenom oblikuje u nešto nalik zakrivljenoj elipsi, dok neke druge oblike moramo naoštriti da imaju malu početnu površinu kontakta.
- Proces traje tipično od 1-3 mS. Tokom "jurenja" jednog komada prema drugom, kada se dostigne kritično rastojanje, dolazi do jonizacije vazduha ili daleko najbolje inertnog gasa, na primer Argona sa niskim jonizacionim potencijalom i perfektnim zaštitinim osobinama, i uspostavlja se snažan luk neposredno pre nego što se komadi dodirnu.
Luk ima temperaturu reda 20.000*C i Tungsen je sasvim lako topljiv lukom, kao i bilo koji materijal na ovoj planeti (nema toga što električni luk ne može pretvoriti u plazmu).
One male kontaktne površine se otapaju neposredno pre nego što se dodirnu i posle toga nastupa kontakt između njih (koji ne sme da odskoči).
Na početku kontakta je površina veoma mala i gustina struje ekstremna i pospešuje i dalje otapanje materijala.
Komadi penetriraju jedan u drugi i tokom toga površina kontakta raste a gustina struje opada, a i temperatura u toj zoni.
U jednom momentu će gustina struje po površini opasti ispod uslova održanja tečnog stanja i počeće otvrdnjavanje spoja.
Proces je samoograničavajućeg karaktera...
Posle toga ni enormno povećanje struje ne bi dovelo ni do kakvog efekta.
Tj. kada se stigne do te ravnoteže, baterija kondenzatora je već prazna.
Sve ovo iznad traje reda 1-3 mS i ne može se okom sagledati, a bitno je da je perfektno ponovljivo i da su parametri sudara podesivi i podešeni na uslov dobrog zavara.
- Sva filozofija "CD stud welding" je u kontroli brzine i sile sudara, energije C baterije i kontrole prirasta površine tokom varenja u tih par mS. Brzina i sile sudara se kontrolišu mehaničkim putem (opruge ili pneumatika), prirast površine oblikom oštrenja, dok se energija zavara kontroliše naponom punjenja C baterije i ultra niskom impendansom dovoda struje ka elektrodama...
To je metoda koja nalikuje sučeonom punktovanju, osim što su brzine prilaska neupredivo veće.
Pozdrav,
Macola
|