macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 *.dynamic.isp.telekom.rs.
|
Pa, da nastavimo...
Podsetiću da i dalje razmatramo idealan pretvarač sa pdf2. koji je u stvari malo isprevrtan buck-boost ili flyback sa zajedničkom žicom primara i sekundara.
Iskreno se nadam da sam uspeo da vam oslikam da su ta dva navodno različita pretvarača potpuno ista stvar, a jedino što ih razlikuje, i imaju različita imena, je galvanska razdvojenost primara i sekundara. (stvarno je bilo nužno dati im različito ime da bi ih mogli razlikovati po toj važnoj nijansi)
Sličice oscilograma koje ću pominjati, za početak možete naći u app.noti AN-4105, a kasnije kada vam bude jasnije šta se fundamentalno događa u energetskom delu, app. notu SLUP 261 koja je nešto složenija.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Pa vratićemo se opet onim našim površinama.
Stabilna tačka na koju je oslonjena naša L1 je + pol od V1, koja nam je istovremeno - pol izlaza tj. V2.
Sa aspekta te tačke, zavojnica L1 biva snabdevana impulsom od -300V u trajanju od 10uS, a prazni se u pauzi W1 sa 100V u trajanju od 30uS.
Umnožak ove dve vrednosti za impuls je 3000 (V x uS). Takođe za obe veličine u pauzi je umnožak 3000 V x uS.
Ta dva umnoška su nam pokazatelj količine energije koja je plasirana u L1 za vreme impulsa, a vidimo da nam L1 "vraća" istu količinu energije u pauzi.
Pogledaćete sada neki od dijagrama napona na drainu prekidačkog mosfeta (iz neke od app. nota o flyback) da ne gubim vreme crtajući.
Oba umnoška možemo prikazati kao dve površine. jednu ispod linije koja je naših +300V i to je površina impulsa. Oivičena je sa dve veličine: naponom od 300V do 0V i vremenom od 0-10uS. Površina pauze je iznad linije 300V i ovičena naponom od 300-400V (koji je naših izlaznih 100V) i vremenom od 10-40uS.
Primetićemo da nam period traje 40uS, tj. naš pretvarač radi sa frekvencijom od 25KHz.
Razmotrićemo malo energetski bilans impulsa i pauze, a kao referentnu liniju ćemo posmatrati liniju od +300VDC:
-Impuls na L1 od -300V u trajanju od 10uS, po zakonu (U/L1) x dT će razviti struju kroz L1 (koja će teći od tačke) veličine 3A. Sruja će linearno u vremenu narastati od nule i dostići 3A u trenutku isteka 10uS.
Srednja vrednost struje takvog (trouglastog) talasnog oblika je Ipk/2, dakle 1,5A.
(Zato sam kao primer izabrao baš CRM mod, račun je najjednostavniji, ujedno je takav flyback najlakši za shvatanje)
Pošto nam impuls traje tačno četvrtinu perioda (duty=0,25), srednja struja (posmatrano u znatno dužem vremenskom intervalu) koju će pretvarač uzimati iz V1 je 1,5A x 0,25=0,375A. Snaga koju će pretvarač uzeti iz V1 je 300V x 0,375A=112,5W.
Razmotrićemo sada pauzu: Napon u pauzi, na L1, koji je "čvrsto" ograničen sa V2 na 100V će po zakonu (U/L1) x dT odrediti pražnjenje L1 od 3A-0A za tačno 30uS. Talasni oblik struje će opet biti trouglast i i za njega važi da je srednja struja Ipk/2 (bez obzira na manji nagib oscilograma). Dakle, pri 100V imamo srednju struju pauze od 1,5A u trajanju od 30uS.
Pauza nam zauzima tačno tri četvrtine perioda, tj. ona ima duty 0,75. Srednja struja koju će nam sekundar emitovati (posmatrano u dužem vremenskom intervalu) je 1,5A x o,75=1,125A. Snaga koju će nam sekundar reprodukovati je 100V x 1 ,125A= 112,5W.
Istovremeno ćemo primetiti da nam kroz L1 sve vreme struja teče u istom smeru, dakle DC bias jezgra, odnosno, vazdušni procep je neophodan.
Dakle, ono što smo "upakovali" u L1, to smo iz nje i dobili, samo u drugom obliku, različitih veličina struje i napona, što je veoma interesantno jer nam se jedna jedina L1 ponaša kao transformator menjajući pri tom impendansu sa ulaza ka izlazu.
Impendansa. To je ono što je ovde posebno zanimljivo.
Da bi na C1 u dužem periodu od jedne pauze ostalo nepromenjenih 100V, R1 mora imati vrednost od tačno 100V/1,125A=88,8888889 oma.
Da napomenem: I dalje ne menjamo duty i napon napajanja.
Ako bi R1 bio veći (čitaj kao manje trošio), napon na C1 bi porastao. Za nekoliko impulsa bi pretvarač opet uspostavio ravnotežu primljene i predate energije, samo bi napon na C1 bio veći.
Zamislimo da u novom stanju sa većim R1 (manjom potrošnjom) imamo 110V na C1.
Po zakonu izvedenom iz (U/L1) x dt bi imali: t= (L1/U) x dI, a dI je 3-0A. Dakle, (1mH/110V) x 3A=27,272uS.
To je manje od naše fiksne pauze od 30uS, znači L1 će se isprazniti u potpunosti pre isteka pauze.
Ono što bi trebalo da zapazimo je da nam je površina pauze sada oivičena i dalje istim vremenom od 10-40uS, dok nam je sada druga stranica te površine VEĆA i iznosi od 300-410V, odnosno 110V. Takođe, sada je površina pauze VEĆA od površine impulsa.
Zaključak:smanjenjem potrošnje smo uveli pretvarač iz CRM u DCM mod. Takođe, to je odredila promena napona na C1.
Naravno, smanjenjem R1 na manje od 88,8888 oma obavićemo suprotnu stvar. Smanjićemo površinu pauze u odnosu na površinu impulsa, i uvešćemo pretvarač u CCM mod. L1 se nikada neće potpuno isprazniti i imaće VEĆU količinu energije nego što je jedan impuls unosi.
Ovo je dosta važna činjenica i treba zapaziti i zapamtiti da flyback koji radi u dubljem CCM modu poseduje u procepu jezgra znatno veču količinu energije nego što je jedan impuls unosi.
To je jedan od bitnih nedostataka kod kratkog spoja na izlazu, jer nam nimalo neće pomoći ako blokiramo jedan impuls radi zaštite jer trafo može posedovati mnogo veću količinu energije sa značajno većim razornim efektima nego kod DCM moda.
Flyback u CCM modu je "nezgodniji" sa aspekta zaštite od preopterećenja i kratkog spoja. Ta veća količina akumulirana u trafou se kod kratkog spoja mora potpuno isprazniti, i mi tu ne možemo ništa učiniti.
No, da vas malo utešim: kod kratkog spoja će flyback, bez obzira u kom je modu radio do tog trenutka, sigurno ući u veoma duboki CCM mod, samo što će trafo posedovati različite količine nagomilane energije, zavisno od moda u kom je do tog časa bio.
He he. Pitaćete sada: "a zašto će kod kratkog spoja obavezno ući u CCM mod?"
Evo objasniću:
Opet ću se vratiti na stari dobri zakon (U/L1) x dT i opet će nas zanimati vreme.
Zamislićemo da imamo realnu diodu za D1, sa standardnim "školskim" padom napona na barijeri od 0,7V.
Pri kratkom spoju će napon L1 biti ograničen samo tom barijerom (V2 je kratkospojen).
Dakle, sada važi sledeće: (1mH/0,7V) x 3A=4285,7uS ili 4,28mS !!! Toliko mora trajati pražnjenje L1.
Sada sledi još gora stvar:
Zbog male impendanse "prikačene" na sekundar, primaru će opasti impendansa (svakako i u ovom slučaju gde je oboje naša jedina L1), primaru će početi svakom narednim impulsom da narasta struja (staircase saturation), takođe i sekundaru sa težnjom ka enormnim vrednostima, i procep na jezgru će postati previše "tesan" za toliku jačinu DC bias, jezgro će se zasititi i sve će otići u PM :-).
Dakle, novi zaključak: kada pravimo zaštitu od preopterećenja flyback, ono o čemu veoma moramo voditi računa je DC bias koji će imati u kratkom spoju, takođe i granična struja koju može podneti izlazna dioda.
Veoma je nepovoljno štititi flyback metodom ograničenja struje u primaru na neku minimalnu vrednost, skraćenjem trajanja impulsa na osnovu vršne struje na šant otporniku.
Znajte da će doći do multiplikacije veličine struje na sekundaru i pored vaeoma uskog impulsa na primarnoj strani, zbog toga što se energija trafoa nikad ne isprazni već samo raste (setite se malopre izračunatog vremena za pražnjenje L1 kod kratkog spoja). Srednja struja primara će ostati ista, ali će zato struja izlazne diode porasti do nenormalno velikih vrednosti, doda će se raspasti od pregrevanja, trafo ostati neuklampovan, napon na tranzistoru će razvalitii najbolji snubber, i BUM.
Flyback je najbolje zaštititi "hickup" metodom,jer ne treba dopustiti da stepenasto nagomilavanje energije potraje.
"Hickup" zaštita se pravi tako što se izvede start flybacka pomoću nekog kondenzatora na napajanju samog flyback kontrolera, a koji se dosta vremena puni, a sa trafoa se izvede samonapajanje, spregnuto sa sekundarima (ne previše), i kada nestane napona na sekundaru nestaće i napajanja kontrolnog IC, pa će ponovo proći prilično vremana do novog pokušaja starta. To je sigurna zaštita. posebno kod flyback u dubljem CCM.
----------------
Uz objašnjenje o onome što dovodi do promene modova rada iz DCM, preko CRM pa do CCM, pomenuo sam i neke dodatne stvari, a pri tom zaboravio da "dokrajčim" ovo o modovima rada.
Rekosmo da veličina R1(potrošnje) može dovesti do kretanja kroz sva tri moda rada.
(postoji još par modova, ali ovo su osnovna tri i svi ostali su samo u jednom od njih ili blizu granice jednog od njih, po principu "samo što nije" :-)
R1 to radi posledičnom promenom napona na C1, koji je u stvari osnovni uzrok toga zato što određuje Vclamp.
E sad, kako sve to možemo promeniti napon na C1?
Na primer promenom broja navoja sekundara ili primara, posledično se dobija ključna promena prenosnog odnosa transformatora koja će takođe promeniti mod rada.
Na našem primeru imamo samo L1, koju možemo shvatiti kao primar od 100 navoja i kao sekundar od 100 navoja, tj. kao trafo sa odnosom 1:1 (pravi trafo sa 100 navoja na primaru i 100 navoja na sekundaru će se potpuno isto ponašati kao naša L1).
Ono što je interesantno je da je duty odredio prenosni odnos, odnosno impendanse; primar: 300V/0,375A=800 oma, sekundar: 100V/1,125A=88,88888 oma.
Duty stoji u odnosu 1:3 (impuls-pauza) a impendanse u odnosu 9:1 (primar-sekundar, u našem slučaju L1:L1 :-).
He he, bez obzira što je naš mali trafo namotan kao 1:1 i u stvari je samo jedna jedina zavojnica, ponaša se kao pravi pravcati trafo sa odnosom 3:1 i što je još zanimljivije, to je u potpunosti dokazivo kvadratnom promenom impendanse od 9:1.
Zanimljivo zar ne?
Istu sposobnost ponašanja poput pravog transformatora imaju zavojnice kod: buck, boost, i buck-boost pretvarača, kao i storage zavojnica kod forward ili push-pull pretvarača, i to treba imati u vidu kod predviđanja struja i debljine žice.
Ono što određuje prenosni odnos kod jedne jedine zavojnice je duty.
Konačno:
Primetili smo da kada imamo trafo 1:1, duty 1:3, impendanse nam stoje u odnosu 9:1.
CRM flybak je u tom modu kada su IMPENDANSE ulaza i izlaza idealno prilagođene. Praktično, namernim nepravilnim prilagođenjem IMPENDANSE u odnosu na onu koju diktiraju duty i prenosni odnos transformatora (kada ga imamo) možemo odrediti u kom će modu raditi flyback: DCM, CRM ili CCM.
Takođe, jedino ispravno i potpuno prilagođenje impendanse ima flyback u CRM modu.
Impendanse možemo prilagoditi ili "razgoditi" na više načina: promenom prenosnog odnosa transformatora, neprilagođenom ili prilagođenom potrošnjom, promenom duty u odnosu na odnos impendansi, ili sve to odjednom.
Kod flyback-a sa povratnom vezom, što je jedino ispravno (jer ovaj iz pdf2 je bio samo primer radi lakšeg razumevanja, kao posmatranje iz nekog drugog ugla), modovi se mogu odrediti povratnom vezom, tj. naponom koji stabilišemo na onom izlaznom C (poput onog našeg C1).
Na primer: zamislite da ste podesili povratnom vezom napon na onom našem iz pdf2 na 110V, a imate i dalje onih 88,8888 oma na izlazu.
Verujem da ćete sada znatno lakše pratiti literaturu oko modova rada, i bolje je razumeti, to jest nadam se da sam uspeo u pokušaju objašnjavanja jedne od najnezgodnijih stvari kod flyback-a.
---------------------------
Toliko za noćas. Nastavak sledi, jer ima još puno toga...
[Ovu poruku je menjao macolakg dana 05.09.2013. u 04:26 GMT+1]
|