Izvini, gde ja to predlažem ECB kao siguran režim? Ja samo odgovaram na onih tvojih 0 zaštite. Da, postoje uslovi pod kojima je on dovoljno dobar, ali to ne znači da treba ostaviti korisnika na cedilu da razmišlja o tome da li u konkretnoj situaciji sme da upotrebi taj softver ili ne, već mu se nudi opšte rešenje.
Što se 7zip-a tiče, ne postoji algoritam kompresije bez redundanse. 7zip koristi valjda LZMA2 kao najjaču kompresiju (ako je najjača), ali je i ona daleko od 0 redundanse.
Uzmi lepo neki program za računanje prvih sto miliona cifara broja

bez ispisivanja razmaka i praznih redova. Smesti ih u ASCII datoteku i podeli dužinu u bajtovima sa

. Nijedan kompresor ti neće komprimovati taj niz na manje od toliko, mada postoji način da se on predstavi na sažetiji način - tim programom.
Niz cifara broja

pokazuje mnoge statističke osobine niza nezavisnih slučajnih dekadnih cifara sa ravnomernom raspodelom (ista raspodela svih cifara, parova cifara, trojki cifara itd.). Doduše, to za sada nije dokazano teorijski, već je samo provereno statistički za onoliko prvih cifara koliko ih je izračunato do sada (10000000000050 je valjda trenutni rekord). Zbog toga nijedan kompresor ne uspeva da ga uhvati ni za glavu ni za rep, a možeš ga preneti na flešu na mnogo manjem prostoru prenošenjem programa za njegovo generisanje.
Slično tome, probaj da tom LZMA2 kompresijom komprimuješ slike, a probaj da to uradiš nekom lossless kompresijom specijalizovanom za slike. Isto važi i za izvršne fajlove i ostale specifične vrste podataka. Specijalizovani metodi lossless kompresije za njih mogu dati mnogo bolje rezultate od opštih metoda, kao što je LZMA2. Naravno, kompresije koje nisu lossless, mogu još više da komprimuju, ali nije o njima reč.
Pošto redundanse ostaje i to mnooogo, naravno da nije svejedno kako ćeš da šifriraš komprimovane podatke. Eliminacija ponavljanja je dovoljna da syebe slabosti ECB-a.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.