Elem, radno okruženje je jako slično MCS-u i zove se Proton IDE (IDE = Integrated Development Environment).

Kao i kod MCS-a u gornjem redu se nalaze ikonice podeljene u 5 funkcionalnih celina.

Podešavanje izgleda ikonica se postiže dsnim klikom u prazno mesto u traci sa ikonicama čime se dobija pop-up meni kao na gornjoj slici. Podešavanja prepuštam čitaocima ovih redova da "provaljuju", mada su sva veoma intuitivna.
Već u startu primećujete da postoje razlike izmešu ova dva okruženja. Kod PDS se tip kontrolera ne bira iz posebnog drop-down liste već pomoću njegove deklaracije na samom početku programa korišćenjem rezervisane reči Device. Takođe, radna frekvencija se deklariše na sličan način.
Sve što vam je potrebno da saznate o rezervisanim rečima, tipovima promenljivih, logičkim operacijama, matematičkim finkcijama, i svemu ostalom, možete dobiti iz Help menija u kome se nalazi link za Proton Compiler Manual, koji je inače u .pdf formatu i, ukoliko hoćete, isti možete odštampati.

Kada smo već kod deklaracija i podešavanja samog kontrolera, podešavanje konfiguracionih bitova 10/12/16 kontrolera se vrši pomoću rezervisanih reči Config, za baseline kontrolere, odnosno Config1 i Config2, za enhanced kontrolere u koje spada ovaj za koji se piše ovaj tutorijal.
Moj vam je savet da u konfiguracione reči ubacite SVE konfiguracione bit-ove, a koji su to bitovi možete videti u .ppi fajlu za određeni kontroler koji se nalazi u folderu koji je prikazan na sledećoj slici (a tačna lokacija zavisi od vaše instalacije).

Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.