Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Magnetni grijač (kotač)

[es] :: Elektronika :: Magnetni grijač (kotač)

[ Pregleda: 2428 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mGT_ZG
Majkl Djekson
IT helpdesk
-cc-
Zagreb,Hrvatska

Član broj: 308900
Poruke: 12
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Magnetni grijač (kotač)28.11.2012. u 13:18 - pre 141 meseci
Pozdrav!
Naletio sam na ovaj filmić : http://www.youtube.com/watch?v...ALVDM2CAUOYI7AOXUJ4D1A6L95P4X7
gdje čovjek korisiti ploču sa magnetima (S N S N...) koju zavrti na stolarskom stroju i pri tome zagrijava bakrenu cijev bez problema.

Da li bi se dalo napraviti nešto slično sa elektromagnetima koji bi se brzo palili / gasili ?
Promjer ploče mu je 7" ili ti 18cm, pri valjda 4000 okretaja/m tj,66 o/s, magnet prođe krug od 56 cm 66 puta u sekundi.
Ako bi podesio el. magnete (2 ili 4 ) da se pale/gase tom brzinom, da li bi dobio isti efekt ?
Znam za indukcijske grijače, al ovo ako radi bi bilo prilično jednostavno za nabrzinu zalotati cijevi.


 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Magnetni grijač (kotač)28.11.2012. u 23:01 - pre 141 meseci
@mGT_ZG

Indukciono zagrevanje rotiranjem permanentnih napona je starije od svih ostalih metoda indukcionog zagrevanja.

Inace se koristi u industriji za termicku obradu mikrodelova (industrije mehanickih satova, mehanizama za fotoaparate i slicno...).

Svakako da radi, ali za tocak ove velicine i pri ovom broju obrtaja (kao sa video klipa), je potrebno najmanje 1,5-2KW ulozene mehanicke snage (znam po vremenu zagrevanja cevi ), pri cemu ce posle svega desetak minuta upotrebe, samom tocku zatrebati vodeno hladjenje jer ce magneti dostici preveliku temperaturu, pa mogu trajno izgubiti osobine.

Pravljenje vise kontrolisanih elektromagneta je daleko slozeniji i zahtevniji posao od pravljenja klasicnog, elektronskog indukcionog zagrevanja sa jednim radnim kalemom, a sa aspekta zagrevanog komada je potpuno isto, cilj je izazvati dovoljno jake vrtlozne struje u zagrevanom predmetu (sam nacin nije bitan, jedino primenljivost i ekonomski aspekt odlucuju koja ce metoda biti radije iskoriscena).

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mGT_ZG
Majkl Djekson
IT helpdesk
-cc-
Zagreb,Hrvatska

Član broj: 308900
Poruke: 12
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Magnetni grijač (kotač)29.11.2012. u 11:55 - pre 141 meseci
Citat:
macolakg: @mGT_ZG

Indukciono zagrevanje rotiranjem permanentnih napona je starije od svih ostalih metoda indukcionog zagrevanja.

Inace se koristi u industriji za termicku obradu mikrodelova (industrije mehanickih satova, mehanizama za fotoaparate i slicno...).

Svakako da radi, ali za tocak ove velicine i pri ovom broju obrtaja (kao sa video klipa), je potrebno najmanje 1,5-2KW ulozene mehanicke snage (znam po vremenu zagrevanja cevi ), pri cemu ce posle svega desetak minuta upotrebe, samom tocku zatrebati vodeno hladjenje jer ce magneti dostici preveliku temperaturu, pa mogu trajno izgubiti osobine.

Pravljenje vise kontrolisanih elektromagneta je daleko slozeniji i zahtevniji posao od pravljenja klasicnog, elektronskog indukcionog zagrevanja sa jednim radnim kalemom, a sa aspekta zagrevanog komada je potpuno isto, cilj je izazvati dovoljno jake vrtlozne struje u zagrevanom predmetu (sam nacin nije bitan, jedino primenljivost i ekonomski aspekt odlucuju koja ce metoda biti radije iskoriscena).

Pozdrav


E hvala na odgovoru, budem složio 4 komada el. magneta, i 2 drivera, pa to sve okidao preko paralelnog porta, čisto me zanima što če se desiti :=)
Problem mi je neutraliziranje back EMF-a, da li bi dioda (prema PC-u) bila dovoljna ?
Thnx !
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4547

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Magnetni grijač (kotač)29.11.2012. u 12:39 - pre 141 meseci
Imaš velike šanse da spržiš barem LPT port ako ne i nešto više. Proguglaj malko "induction heating", možda i nađeš nešto interesantno. Inače, čemu obrtno magnetno polje? Tebi su za zagrevanje bitne Fukoove struje u materijalu koji hoćeš da zagreješ.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Magnetni grijač (kotač)29.11.2012. u 13:55 - pre 141 meseci
@mGT_ZG

Promenljivo ili obrtno polje, sa aspekta zagrevanog predmeta, u svakom slucaju je promenljivo polje, sto je neophodan uslov za indukovanje vrtloznih struja u njemu.

Ono sto si video na snimku ti ne kazuje mnogo, meni pak govori da se u onoj bakarnoj cevi razvija polje od 3-5000 amper navoja.

Da bi proizveo isti efekat, ako ti radni kalemovi imaju npr. po 10 navoja, kroz svaki mora teci 300-500A struje, bilo u pitanju obrtno polje ili jedan kalem sa naizmenicnom strujom. Dakle umnozak broja navoja i struje kalema mora biti od 3-5000.

Tesko je to u praksi ostvariti bez rezonancije.

Ako pak mislis da "doskocis" problemu povecavajuci broj navoja kalemovima, doci ces u situaciju da ce ti biti potreban enormno veliki napon da bi mogao razviti dovoljnu brzinu promene polja, tako da i to "ne pije vodu".

Zakon promene struje u kalemu je veoma jednostavan (a ne mozes indukovati struje u predmetu bez promenljivog polja):

delta_I = delta_U/L x delta_t

To je surovo neizbezno, i to nikako ne mozes zaobici.

Za oko vise od 130 godina eksperimenata sa indukovanjem velikih struja u metalnim predmetima, a radi njihovog zagrevanja, najuspesnijom i najekonomicnijom se pokazala metoda dobijanja velikih struja kontrolisanom rezonancijom.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

mGT_ZG
Majkl Djekson
IT helpdesk
-cc-
Zagreb,Hrvatska

Član broj: 308900
Poruke: 12
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Magnetni grijač (kotač)30.11.2012. u 12:22 - pre 141 meseci
Citat:
macolakg: @mGT_ZG

Promenljivo ili obrtno polje, sa aspekta zagrevanog predmeta, u svakom slucaju je promenljivo polje, sto je neophodan uslov za indukovanje vrtloznih struja u njemu.

Ono sto si video na snimku ti ne kazuje mnogo, meni pak govori da se u onoj bakarnoj cevi razvija polje od 3-5000 amper navoja.

Da bi proizveo isti efekat, ako ti radni kalemovi imaju npr. po 10 navoja, kroz svaki mora teci 300-500A struje, bilo u pitanju obrtno polje ili jedan kalem sa naizmenicnom strujom. Dakle umnozak broja navoja i struje kalema mora biti od 3-5000.

Tesko je to u praksi ostvariti bez rezonancije.

Ako pak mislis da "doskocis" problemu povecavajuci broj navoja kalemovima, doci ces u situaciju da ce ti biti potreban enormno veliki napon da bi mogao razviti dovoljnu brzinu promene polja, tako da i to "ne pije vodu".

Zakon promene struje u kalemu je veoma jednostavan (a ne mozes indukovati struje u predmetu bez promenljivog polja):

delta_I = delta_U/L x delta_t

To je surovo neizbezno, i to nikako ne mozes zaobici.

Za oko vise od 130 godina eksperimenata sa indukovanjem velikih struja u metalnim predmetima, a radi njihovog zagrevanja, najuspesnijom i najekonomicnijom se pokazala metoda dobijanja velikih struja kontrolisanom rezonancijom.

Pozdrav!

Thnx, sada mi je malo jasnije, no već sam razmotao trafiće pa budem probao čisto vica radi :)
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: Magnetni grijač (kotač)01.12.2012. u 01:30 - pre 140 meseci
@mGT_ZG

Ukoliko na PC imas napajanje 5V 500A, mozda ti vic i uspe.

Pozz
 
Odgovor na temu

mGT_ZG
Majkl Djekson
IT helpdesk
-cc-
Zagreb,Hrvatska

Član broj: 308900
Poruke: 12
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Magnetni grijač (kotač)03.12.2012. u 15:15 - pre 140 meseci
Imam jedno serversko za probu 12v
Citat:
macolakg: @mGT_ZG

Ukoliko na PC imas napajanje 5V 500A, mozda ti vic i uspe.

Pozz

Imam jedno serversko za probu 12v 60A :)
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Magnetni grijač (kotač)03.12.2012. u 17:59 - pre 140 meseci
@mGT_ZG

Dovoljno snage za usijavanje navrtke M12 na oko 780^C.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Magnetni grijač (kotač)

[ Pregleda: 2428 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.