macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 *.adsl.eunet.rs.
|
@davor_pz
Posto si vec odlucio za prenos HF-om kroz napajanje, malo cu razjasniti moj koncept.
Svakako da to ne iskljucuje mogucnost upotrebe wireless veze, cak i preporucujem eksperiment sa tim.
Iz vremena sam kada su srpski i hrvatski jezik bili jedan, srpskohrvatski, pa ako bude potrebe za razjasnjenjem neke reci, prevescu.
Naime, u mom slucaju se radi o dosta niskoj impendansi napajajuce linije (48VAC, 100A), 0,48ohm.
Inace, impendansa svakog dobrog napajanja je niska, pa u njega nije lako "ubrizgati" HF, jer veci deo toga biva potrosen na toj impendansi.
Moguce je razdvojiti HF od LF prigusnicama, no te prigusnice moraju podneti svu struju napajanja, a takodje i jezgra im moraju biti dovoljno velika, da ih ista struja ne zasiti.
Obe situacije sam izbegao tako sto sam prakticno navukao dva toroidna jezgra na napajajuci vod, dobijajuci na taj nacin dva strujna transformatora, cija je impendansa na tom jednom navoju ekstremno niska (pogledaj literaturu o strujnim transformatorima).
HF sam na oba mrezna transformatora kratkospojio MKP kondenzatorima cija je impendansa na 100KHz par puta niza od linijske.
Dakle oba 8uFMKP mozes smatrati kratkim spojem za HF.
Primetices da se sada formira nova petlja, koja se sastoji od dva HF kratka spoja, napajajucih vodova (ukljucujuci i tracnice), i ta petlja prolazi kroz dva toroida, gde je u predajnom taj jedan prolaz sekundar, a u prijemnom primar.
Vazno!: jedno provlacenje kroz toroid je uvek jedan celi navoj, jer se negde vani mora zatvoriti.
U rezonansi se veoma lako postize struja primara reda par ampera (pri cemu je potrosnja sklopa svega nekoliko W), prvi toroid je uvecava za svoj prenosni odnos 50:1, odnosno na oko 100A HF, koji proticu kroz napajajucu liniju, i posto je HF struja zajednicka i za onaj jedan navoj na prijemnom toroidu, na njegovom sekundaru ce se pojaviti napon skoro jednak onome na primaru predajnog (toliko snage ima da koristim obicnu LED za detekciju rezonanse :-).
Sama rezonansa je potrebna iz vise razloga: veoma je lako dobiti velike struje u titrajnom krugu, i ako je veliki Q faktor, izvrsna je i selektivnost, pa signali drugih frekvencija ne samo da nece biti primljeni, vec ce biti i snazno potisnuti.
Tako nema potrebne za slozenim protokolom, a sa 100KHz se moze lako preneti i PWM reda nekoliko KHz, osim same komunikacije.
Komunikacija moze bez problema biti full-duplex, ako na prijemnoj strani napravis isti sklop kao na predajnoj, gde signal ocitavas sa otpornika koji je serijski vezan sa titrajnim krugom, i to na obe strane.
Pri tom predaju vrsis frekvencijama koje se malo razlikuju (npr. 100KHz van zeleznice, a 105KHz iz zeleznice).
Oba titrajna kruga treba podesiti na 102,5KHz (na pola izmedju predajnih frekvencija ), i onda poreklo signala mozes prepoznati po faznoj razlici struja-napon na titrajnim krugovima (kada je 100KHz faza struje prednjaci u odnosu na napon, a kod 105KHz obrnuto), a interferentni signal od 5KHz ili onaj od 205KHz ti moze ukazati na konflikt u prenosu, jer se pojavljuje kada obe predaje rade istovremeno.
Fazni stav se lako detektuje, poredjenjem prolaza kroz nulu napona na samoj zavojnici ili kondenzatoru, sa prolazom kroz nulu pada napona na serijskom otporniku.
Fazna detekcija se vrsi najobicnijim XOR kolom.
Moze se na mnoge nacine sve to iskombinovati, to je stvar maste.
Za tvoj sistem, koji verovatno nema 5KW motora, trebaca ti sve to umanjeno...
Za kraj, mozemo razlikovati dva strujna kruga:
HF krug, koji zbog HF kratkih spojeva ne utice na LF krug, vec je nezavistan.
LF krug, gde su impendanse strujnih transformatora zanemarljive, a impendanse MKP kondenzatora prevelike za 50Hz, pa on takodje ne utice na HF krug, i napajanje se dogadja neometano.
------------------------------------------------------------------
Zasto napajati AC naponom?
Zato sto unutar same zeleznice mozemo obicnim transformatorom dobiti proizvoljan broj i velicinu potrebnih napona.
Video si na mom resenju kako sam izbegao skupe DC motore, koji zahtevaju odrzavanje.
Umesto njih sam stavio jevtine trofazne visokonaponske motore, i napajajuci ih preko frekventnog regulatora dobio odlicne karakteristike, ubrzanja, kocenja, zastite od preopterecenja, automatskog zaustavljanja na odredjenoj poziciji itd...
Veliki pozdrav
|