Citat:
zoksula: A npr kada bi poredili Madjarsku (citybank npr),Hrvatsku (Erste npr), i npr neku banku u austriji - koja je od njih najsigurnija u
client privacy?
Mislim da za adsense ne odgovara us racun (koji je ionako lako dobiti preko payoneera samo mi ne treba) jer su prihodi iz USA pa bih korisnik morao da plati njihov porez.
Najsigurnije je u Austriji. Ne treba ništa pitati po bankama, prva pošta, banka se zove PSK BANK,
http://www.pskbank.at/psk/home/nav.html otvori se običan račun, najlakše, nema mnogo pitanja, treba samo pasoš. OK, Internet bankarstvo je na njemačkom. Ali, sve funkcioniše bez problema. Kartica, MasterCard, plaćanje na Internetu bez problema, za mnoge će biti uživancija.
Austrija ima bankarsku tajnu.
A, svaka država po sudskim nalozima može da digne bankarsku tajnu. U tome i jeste poenta, dok god je neko kriminalac, OK, sud može dignuti tajnu. Dok nisi kriminalac po zakonima Austrije, nikome se tvoji podaci neće poslati dalje. Pogotov ne u Srbiju, to bi bilo smiješno.
Austrijska bankarska tajna je bolja od švicarske, to je mjesto za bankarstvo, ali nije za male ljude. Bilo koja će banka pitati previše pitanja, zato i kažem, obratite se toj banci, prva pošta, otvori se račun, hvala, doviđenja, kasnije keširate čekove.
Za ovo:
Citat:
Ako si ti kao suvlasnik LLC-a zaduzio firmu kod banke - i da si pokupio sav prihod pred bankrot iako si znao da imas obaveze prema banki ako te banka tuzi sud moze ukinuti ogranicenu odgovornost i smatrati te odgovornim i svojom licnom imovinom.
-- jeste, moguće je, ali samo u određenim slučajevima i ne u svim državama. Znači nema šanse u nekim državama, dok u drugim ima. Drugo, mora se stvarno tako raditi kao da LLC nije pravno lice, recimo ne pišu se odluke, ne prave pismeni ugovori i slično. Samo onda se može dignuti ograničena odgovornost, naravno u kriminalnim stvarima firma nije nikada odgovorna, samo onaj koji čini kriminal.
Citat:
Sa korporacijom je stvar drugacija - tu je odvojenost prilicno jaka i jedini nacin da neko ko je shareholder odgovara licno je ako je bas doslo do neke teske zloupotrebe. U svim ostalim slucajevima, odgovornost shareholdera je samo do visine njegovog ulaganja u firmu.
Slično je i kod LLC firme kojom upravlja menadžer. Ali opet da ponovim recimo u Wyomingu nije bilo slučajeva ukidanja odgovornosti radi dugova. Isto se može uraditi u svim državama, ako su dokumenti napravljeni kako treba. Ali, ako se ne postupa ispravno sa dokumentima, dolazi do problema naravno.
Citat:
Pošto pravno lice može (namerno ili nenamerno) da prouzrokuje štetu drugim pravnim i fizičkim licima, kakva je odgovornost onoga ko upravlja tim pravnim licem
U inostranstvu: pravno lice teško da može da učini kriminal, kriminalci su pojedinci, fizička lica, ne može papir da ubije, ukrade i slično. Za to se ne kažnjavaju pravna lica i tu nema ograničene odgovornosti. Ali recimo, ide li kamiondžija autoputem i sve radi kako treba sa svoje strane, ali ipak pregazi nekoga, za štetu će odgovarati pravno lice, ali za kriminal ili neke prekršaje može on odgovarati lično. Samo šteta ide iz imovine pravnog lica. Direktorova imovina ili imovina vlasnika ne dolazi u obzir. Kako bi to bilo smiješno? Pošalješ radnika u ime firme, pregazi mačku, vlasnik treba da plaća € 10,000 za nanesenu duševnu bol i slično. Ne ide.
Citat:
Konkretno pitanje je, ako ja upravljam nekim pravnim licem (kao direktor) i napravim dugove prema bankama, poveriocima i radnicima, zatim svu imovinu potrošim (na razne načine) i time dovodem firmu u stanje da ne može da vrati dugove, jesam ja za nešto odgovoran ili nisam?
U stvarnosti si odgovoran, ali u zakonu možeš i te kako da se izvučeš. Rekao sam hiljade takvih firmi svaki dan se zatvara.
Citat:
Ali jedno je sigurno - ako postujes zakone zemlje u kojoj ti je registrovana firma, i ako vodis primerno racunovodstvo i postujes generalne preporuke za dobro racunovodstvo tj. raspolaganje novcem firme, nemas nikakav rizik da odgovaras licnom imovinom jer te kompletno stiti zakon o ogranicenoj odgovornosti.
