Da dodam ja nesto(jedva sam ugrabio vremena ) i ne bih citirao nikoga ali se ne slazem sa dosta navedenih cinjenica ovde .
Kod svakog akumulatora se nalaze tri napona ,a to su napon praznjenja(direktno zavistan od struje) , napon mirovanja i napon punjenja. Sva tri napona direktno zavise i od samog stanja akumulatora .
Najbitniji od svih napona je
napon praznjenja i to je najbitnija karakteristika akumulatora jer je to napon na kom se napajaju potrosaci i on se menja od samog starta jer dolazi do laganog praznjenja i to zavisi direktno od struje kojom se prazni.
U samom startu iskoriscenja akumulatora napon naglopada do odredjene tacke jer se tada trosi samo unutrasnji elektrolit izmedju ploca i tada mu brzo pada koncentracija i opet sve to zavisi od struje potrosnje . Tek kada se uspostavi cirkulacija elektrolita sa spoljasnim (dolazi do hemiske reakcije usled potrosnje i dolazi do brze cirkulacije) napon se polako povecava do odredjene tacke (opet je bitno stanje samog akumulatora i ne moze se precizirati tacna vrednost ) i polako postaje konstantan mada se i to menja uzavisnosti od struje praznjenja .
Ova eksploatacija se sme vrsiti do takozvanog krajnjeg napona gde je ona od 1.75 - 1.8V(10.5V) po celiji i ne bi se trebalo ici dalje sa potrosnjom vec se tada pristupa punjenju
Napon punjenja opet zavisi od vise stvari od struje punjenja , kapaciteta , temperature itd . Ako se akumulator puni strujom koja je srazmerna njegovom kapacitetu 1/10 na pocetku punjenja dolazi do brzog porasta napona jer se opet nije uspostavila cirkulacija elektrolita usled hemiske reakcije pa je unutrasnji elektrolit dobio vecu gustinu tako da to rezultira brzom porastu napona i tek kada se uspostavi cirkulacija napon prestane da raste pa cak i krene malo da pada i stalno varira (pada-raste) . Ko je pratio punjenje i merio nepon zna o cemu pricam . Tokom daljeg punjenja napon lagano raste uz stalne varijacije pada-raste (hemiski proces i povecanje gustine elektrolita koji prodire od spolja unutar ploca i lagano se izjednacava) i hemiski proces je sve dublji i proces stvaranja aktivne mase sve je dublji unutar ploca pa je samim tim sama difuzija sve teza i zahteva duze vremena. Kada se napon lagano podigne do nekih 2,7V to je znak da je napon pun inapon vise ne raste tako da svako dalje punjenje je beskorisno cak je i stetno za akumulator .
Jedna bitna stvaka je i napon na kome dolazio kljucanja elektrolita ,a to je napon na nekih 2.3-2.4V po celiji i tada dolazi do povecanja unutrasnjeg otpora akumulatora i rezultira smanjenju struje punjenja i povecanju voltaze i tada je akumulator obicno 80% pun nakon cega napon po celiji brzo skace na 2.7V i tada se punjenje treba prekinuti.
Napon mirovanja kao treca bitna vrednost se meri nakon dva tri sata punjenja jer je to potrebno vreme da se gustine elektrolita u potpunosti izjednace i prekine cirkulacija usled hemiskog procesa i tek tada se dobija realna vrednost napona.
Napon akumulatora direktno zavisi i mogu reci
samo zavisi od gustine elektrolita i cak se moze napraviti dijagram zato sto je napon akumulatora linearan gustini elektrolita i linearno se sa njim menja.Zato se tacan napon akumulatora ne moze utvrditi klasicnim voltmetrom(unimerom) i to ponavljam po ko zna koji put zato sto je gustina elektrolita unutar celija uvek za nijansu veca od spoljasnosti i pokazuje uvek vecu vrednost od realne zato sto nema hemiske reakcije i cirkulacije jer klasican voltmetar nije potrosac tako da se uvek koristi voltmetar viljuska koja propisno optereti akumulator i pokrene hemisku reakciju i tek tada se dobija pravo stanje napona akumulatora. Sigurno ste vise puta merili voltmetrom i pokazao je sasvim solidan napon (laznunadu

) ,a tek na opterecenju videli da se ta vrednost prepolovila

.
O nacinima punjenja sam vec opsirno pisao na nekoj drugoj temi kao i o punjacima , izradi i karakteristikama .
Ugrabio sam malo vremena pa opet za koji dan , nadam se da ovo nije off topic jer ako ne steti znaci da moze da koristi

.pozdrav