Citat:
ivan@elfak:
Recimo da bi umeo da odradim Furijeovu analizu, ali kako da znam koja funkcija je u pitanju, tj. sta ciniti sa digitalnim signalom da bi ga, grubo receno, "razlozili" ?
O tome sam pisao u par navrata ali aj još jednom...
Daklem, kao što znate, spektar svih realnih signala je kontinualan. Zato se ne može obrađivati na računaru jer je količina informacija potrebna za obradu jako velika. Srećom nam je obično dovoljno da znamo spektar samo diskretizovanog signala i to da ga računamo u diskretnim tačkama u na spektru.
Direktna i inverzna DFT nad signalom

i njegovom DFT

povezani su jednačinama:
Ovde se vidi da zbog načina na koji je transformacija definisana, uvek moramo da posmatramo porcije od po N odbiraka digitalnog signala. Uz pomoć gornjih definicija možemo se šetati iz vremenskog u frekventni domen i nazad, ali treba znati da ove jednačine obiluju simetrijama i da se mogu sračunati mnogo efikasnije nego što je ovde dato. Tu u igru uskaču brze Furijeove transformacije (FFT) koje se ne daju tek tako objasniti u tri reda. (nije nikakva preterana mudrost ispratiti to, samo treba uzeti knjigu gde sve lepo piše i potrošiti neko vreme. primer: knjiga Digitalna obrada signala od prof. Miodraga Popovića)
f