Hmm, enterprise library, bese neko vreme
Skandalozno ili ne, al to nisam koristio ima bar godina. Narocito sad u novom .NET-u, i sa novim parcijalnim klasama. Po svom obicaju da leva ruka ne zna sta desna radi, MS je opet promenio pravila igre i spojio business i data layer. U principu to im je i bio cilj ranije ali sad su ga doterali do savrsenstva

Znam da si pitao za vs2003, ali kad sam vec tu:
Entity je postao tabela u DataSet-u i kao takav se tretira, a integracija tabela sa adapterima u okviru samog dataset-a je dovela do toga da se entity moze lako u okviru iste klase sinhronizovati sa izvorom podataka, dok se ceo business layer moze da se smesti u parcijalni deo klase i opsluzivati UI. A sve to strongly-typed, bez helper klasa. Efektivno to je dovelo do toga da se napusti jedna-tablea-jedan-dataset pristup i da se DataSet-ovi formiraju po UseCase-ovima.
Postoje dve zamerka ovom pristupu; a) dataRow je zakucan, ne moze se naslediti i time u njega ubaciti neka kontrolna logika, vec se to mora raditi iz BL-a. b) Nema apstrakcije niti deljenja kontrolne logike po vertikali (nasledjivanjem tipa Racunovodja je Radnik, itd) vec samo kompozicijom (ako racunovnodja i menadzer dele kotrnolnu logiku onda se ona kreira u posebnoj klasi i instancira u BL-u za racunovodje i za menadzere).
U principu svaki metod ima dobre i lose stvari; mi se drzimo tipiziranih datasetova, i tretiramo generisani DataTable kao entity, cak i u vs2003. Pravimo poseban DAL (Data Access Layer)sa komponenetama natovarenim DataAdapterima i poseban BL koji sinhronizuje UI i DAL. Sve DAL komponente nasledjuju baznu koja nosi konekciju (da bi svi adapteri bili bazirani na istom connection stringu). Sam UI od BL-a dobija tipizirani DataSet, DataTable ili DataRow, u zavisnosti od primene.
Slazem se da je Ent Library brzi, ali od nas se ne trazi resenje koje je 2ms brze, nego resenje koje je lako transferovati, upgradovati i odrzavati.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog
naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji
je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan,
sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv - Z.Đinđić