Evo otprilike ovako izgleda access point koji je potreban u slucaju mreze koju sam ja predlozio, kada dostupnost ostalih ne zavisi od toga da li je komsija na koga ste povezani raspolozen da upali kompjuter, kao u slucaju koji ste predlagali sa point to point povezivanjem sa dva wireless uredjaja po korisniku:
http://www.orinocowireless.com...8&page=103&envelope=94
ftp://ftp.orinocowireless.com/.../BROCHURES/US/AP-1000%20US.pdf
Ovo su odgovarajuci klijentski uredjaji:
PCI
http://www.orinocowireless.com...7&page=128&envelope=93
USB:
http://www.orinocowireless.com...&page=2403&envelope=93
ftp://ftp.orinocowireless.com/...NOCO/BROCHURES/US/USB%20US.pdf
Ja predlazem USB, laksi je za prepravke i raznorazne zahvate, lakse se instalira, itd..
Prednost Orinoco Access Pointa je sto je zaista kompatibilan sa 802.11b standardom (sto nije slucaj sa slicnim uredjajima nekih drugih proizvodjaca), te je osim ovih Orinoco klijentskih adaptera moguce koristiti i citav dijapazon drugih dostupnih (ima i jeftinijih?) USB i PCI WiFi kartica.
U dokumentaciji sa linkova gore cete naci neke smesno kratke razdaljine koje se spominju, ali to je sve sa minijaturnim antenama koje idu uz sam uredjaj. Na to se kaci (normalno ili uz malu prepravku, zavisi od uredjaja/proizvodjaca/itd..) velika EXTERNA antena, pa izborom njene velicine bukvalno mozete da dobacite dokle god vam je potrebno u okviru Beograda.
Obavezna je opticka vidljivost tacke na kojoj ce se nalaziti access point. Kasnije se na AP dodaje internet pristup, kada se sve za to organizuje. Za pocetak bi ok bilo napraviti i samu infrastrukturu, dodavanje servisa na to ce se obavljati shodno zeljama grupe i mogucnostima.
Jos jedan primer indoor uredjaja, koji ja na primer uz sitno budzenje (prepravljanje prikljucka za malu internu antenu da moze da prihvati konektor za veliku externu) koristim za prevaljivanje mnogo vecih razdaljina nego sto je to fabricki predvidjeno:

D-Link DWL100
http://www.dlink.com/products/wireless/dwl120/
http://www.dlink.com/products/wireless/dwl120/dwl120.pdf
To otprilike izgleda ovako u mom slucaju:
Na taj access point bi se po prikljucivanju za internet nakacio naravno gateway ka netu, kakav - to vec zavisi od nacina pristupa koji se izabere, obicno jedna mala jeftina PC masina koja ce pod linuxom to raditi 24/6/356 osim kada nema struje :), zatim jedna masina za traffic shaping, i tu sve negde ide i firewall, mail, dns, i za sta se god jos odlucite, a ovo sve mogu obavljati obicni pc-jevi pod BSD-om ili Linuxom.