A znaci to je bio odgovor na moj post? Kao i pitanje:
Citat:
neo01: Neka mi neki FON-ovac navede neku - bilo koju oblast IT-a, koju ODMAH ZNA DA RADI, funkcionalno - znaci da stvara proizvode, a bez utroska dodatnog ucenja. Jel ih ima i koje su? I do koje slozenosti moze da ide?
Da krenemo dalje...
Citat:
Conica: Pa i kada sveze diplomirani ETF-ovac (ili FON-ovac) dodje u firmu svog prvog radnog dana, recimo da dobije zadatak da kreira informacioni sistem za firmu (sa sve projektom)...neka bude samo segment work flow. PRVO i osnovno mora da se upozna sa principom poslovanja firme, njenom unutrasnjom organizacijom. E sad, kako je mali broj idealno organizovanih firmi (jako mali da budem precizna), on mora da snimi stanje jel tako? Nakon toga mora da odradi jedan nivo generalizacije. Da bi uspesno to uradio, on mora da poznaje tipove organizacija. Naravno da je iluzorno da zna sve napamet, bitna stavka je da zna gde da nadje resenje i sa cim treba da uporedi snimljeno stanje. E to se prijatelju ne nauci kod kuce. Kod kuce se nauci kako da se sklopi mashina i rasklopi, kako da se instalira drajver za uredjaj, sintaksa programskih jezika na programima koje samostalno radis kod kuce za svoju dusu itd. Zar zaista tvrdis da ce te na nekom fakultetu nauciti kompletnoj sintaksi i da ne treba nista sam da odradis?????
Naravno, da tvrdim da bi trebalo, a sto se valjda podrazumeva? To je fakultet.
A to za snimanje situacije i ostalo. Pa, svaki IT posao ukljucuje intervju i plan i program. To je sve logicno. Necemo sada da izmisljamo toplu vodu. Sta ti mislis da kad neko razmislja o implementaciji mreze, ne razgovara sa klijentom / direktorom, pa cak i radnicima, i ne pravi plan o svim tim pojedinostima - da li treba i koja baza podataka, hardware, kako firma funkcionise i sl.? Ne, nego ce da gleda u pasulj, sta klijentu treba, i to ce da implementira. Intervju + skiciranje + papir i olovka predstavljaju, osnovu rada pri mnogim IT delatnostima. Narocito je to izrazeno prilikom programiranja i projektovanja mreza. Moras znati sta klijent, zeli, kako je do tada vec radio, zatim sta bi mu ti predlozio, a u vezi implementacije IT sistema, itd.
Pa, i kad prodajes kompjutere / ti kao serviser se cesto pitas za savet, i onda pitas klijenta prvo koliko je novca spreman da ulozi i za sta cemu kompjuter? Pa, na osnovu toga, vrsis selekciju najboljih komponenti za njega, pri tom neke manje bitne komponente, stavljas losije, a one za njegovu delatnost pojacavas, da na kraju dobije kompjuter - specijalno pripremljen samo za njegove zadatke.
Citat:
Conica: Hajde recimo ti odgovori na pitanje kojim poslom se bavis i sta su tvoji radni zadaci. Ako mozes da kazes (i da stanes iza toga) da je za uspesan zavrsetak svih tih zadataka dovoljno znanje sa BILO kog fakulteta, onda ti odajem priznanje. Naravno, podrazumeva se da je u pitanju IT posao.
E ovako, ja sam do pre 2 god. radio u jednoj firmi, na administraciji mreze 40 kompjutera + servisiranje + rad na prevenciji u slucaju eventualnih gluposti / brljanja od strane korisnika i potom pronalazenja resenja, kako da sve to poboljsam. Pri tom, pre mene je na tom mestu radio masinski inzenjer (koji je i programer iz hobija i vec radi neki edukativni software - a pazi
masinski inzenjer je) pa je on napustio firmu, a ja sam sa srednjom skolom, imao vecu platu nego i sefovi, pa ti vidi.
I prvo, sto sam radio kad sam dosao na radno mesto, je da sam obisao celu firmu, pricao sa klijentima koji rade na kompjuterima, sta koji radi / kako, i sl. sve to uredno pisao, locirao hubove, topologiju mreze (zvezda) raspitivao se preko svog prethodnika o konfiguraciji svih kompjutera / problemima (koji znaju da iskrsnu) i na taj nacin stvorio celu sliku organizacije i sta je u planu da se realizuje, a sto sam ja nastavio.
Vojska me je sprecila da nastavim posao, gde sam stao (ali ok sistem je bio funkcionalan i potpun) a posle vojske sam nasao jos bolje placen posao, i bavim se iskljucivo servisiranjem, mada odradim i neke druge stvari, u saradnji sa devojkom koja se dugo godina bavi DTP-om, npr. kataloge i sl.
Programiranje mi je trenutno vise hobi, ali ok. Napredujem polako, snimam trzisite i planiram da radim neke namenske programe pretezno za domace trziste. Pratim, koje aplikacije nedostaju, u toj oblasti (ciljnoj populaciji), kako sadasnje izgledaju, a kako bi mogle da izgledaju, itd. I ovde je jako bitno raditi intervju. Tj. naci nekog klijenta ciljne populacije (koga sam vec nasao) uz ciju pomoc se vise sazna o tome, sta bi bilo dobro uneti u program / ideje, itd.
Citat:
Conica: Nakon toga mora da odradi jedan nivo generalizacije. Da bi uspesno to uradio, on mora da poznaje tipove organizacija.
Konkretno kod umrezavanja recimo, na organizaciju ce da utice i topologija mreza, a koju Vi sa FON-a itekako dobro znate. Kazem Vam, fali Vam tehnicko znanje, bez koga ne moze da se uradi ta apstrakcija o kojoj pricas. Zbir tih znanja "uradi sam kod kuce", daje mnogo bolju (i detaljniju) sliku, kako bi to sve trebalo da izgleda u nekom sirem planu. Nedostatak znanja, o ovim segmentima, moze itekako da utice na los odabir / pa i na samo funkcionisanje datog IT sistema.
Citat:
Conica: Naravno da je iluzorno da zna sve napamet, bitna stavka je da zna gde da nadje resenje i sa cim treba da uporedi snimljeno stanje.
Da, bitno je da zna, da treba da ode u knjizaru da kupi knjigu i nauci to sto mu nedostaje, kako bi uopste mogao da implementira taj sistem koji zamislja, a opet ce i tu naci sve o toj organizaciji, a u okviru te tehnologije koju treba da implementira (organizacija je podlozna i tehnologiji - tj. mora i njoj makar malo da se prilagodi, a koju taj doticni FON-ovac ne zna, nego zna samo neke teorije organizacija). Ili ce da ode u neku firmu, gde ce neko drugi da uradi ono sto bi on sam trebao da odradi.
A ovo da treba da uporedi sa necim snimljeno stanje. Sa cim da uporedi? Sa trzistem? Ili mozda ovde sugerises, da treba da prekopira resenje?
Ma i kao moderatore treba staviti samo ljude sa FON-a (i da ovo bude obavezan uslov) posto su oni jel'te najbolji organizatori i poseduju znanje za svaku oblasti IT-a, a ako nemaju znanje, onda imaju neprocenjive organizatorske sposobnosti. Steta bi bilo da se to ne iskoristi.
Citat:
Conica: E to se prijatelju ne nauci kod kuce. Kod kuce se nauci kako da se sklopi mashina i rasklopi, kako da se instalira drajver za uredjaj, sintaksa programskih jezika na programima koje samostalno radis kod kuce za svoju dusu itd. Zar zaista tvrdis da ce te na nekom fakultetu nauciti kompletnoj sintaksi i da ne treba nista sam da odradis?????
Cek, cek...

Po tebi kod kuce moze samo sintaksa programskih jezika da se nauci i jos se pri tom sumnja da li ce biti kompletna, u slucaju kada se uci na fakultetu?

I kod kuce mogu samo da se programiraju "programi za svoju dusu"?
Pa, kako onda da se programira nesto ozbiljno preko FONa (dakle ne za svoju dusu), ako se zna da se tamo ne uci cak ni kompletna sintaksa, barem jednog savremenog programskog jezika? A pri tom, taj manjak znanja na fakultetu, mora da se douci radom kod kuce? Nesto, ovde nije logicno...
Mislis, da na trzistu postoje samo knjige za programiranje u kojima jedino sto moze da se nauci jeste sintaksa i nista vise od toga?
Kako onda objasnjavas gomilu programera freelancera, koji rade od kuce, i koji prave profi resenja za firme (a da pri tom neki nemaju ni fakultet)?
Ajde, da se na FONu uci samo teorija programiranja. Jedno je teorija, a drugo je implementacija resenja zajedno sa specificnostima vezanim za odredjeni programski jezik. Ima tu mnogo rupa koje treba popuniti...
[Ovu poruku je menjao neo01 dana 30.04.2005. u 01:23 GMT+1]
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...