Ministar Vuksanović: Svaki đački roditelj biće obavezan da za školu da koliko i kako može
Roditelji ni ubuduće neće plaćati školarinu za školovanje deteta u državnim osnovnim i srednjim školama, ali će morati da daju donacije. A ako nemaju para, onda će raditi za školu.
U Predlogu nacionalne strategije obrazovanja u Srbiji od 2005. do 2010. godine piše da će se škole finansirati iz republičkog budžeta, od para lokalne samouprave, kredita, inostranih i domaćih donacija i roditeljskog dinara.
– Svaki đački roditelj biće obavezan da za školu da koliko može. Ako ne može u novcu, moraće nešto da odradi. Otac koji je vodoinstalater moraće, na primer, u školi nešto da opravi – objasnio je juče republički ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanović na konferenciji za novinare u vladi Srbije.
On je naglasio da je Predlog ove strategije od danas na javnoj raspravi, da će se razmotriti sve primedbe, a da će se potom biti upućen republičkoj vladi na usvajanje.
Možda već od jeseni, učenici u Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu moći će neke predmete, poput hemije, fizike, matematike ili recimo istorije, da uče na stranom jeziku – nemačkom, španskom, ruskom...
Prosvetne vlasti zajedno sa filološkim, odnosno, filozofskim fakultetima i stranim ambasadama rade na tome da se dvojezični sistem nastave proširi u Srbiji. Ali dvojezične nastave neće biti u filološkim gimnazijama i odeljenjima, da se učenici tih škola ne bi bespotrebno dodatno opterećivali.
Za sada taj model postoji u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar” i Trećoj beogradskoj gimnaziji. U pojedinim odeljenjima ovih škola 30 odsto gradiva se predaje na francuskom, odnosno, italijanskom, a 70 odsto na srpskom jeziku.
– Reč je o jedinstvenom dvojezičnom sistemu nastave u Evropi i svetu. Bez obzira što je deo nastave na stranom jeziku, uči se po našim planovima i programima. Vlade mnogih zemalja su zainteresovane da se na njihovom jeziku uči u našoj zemlji. Svi jezici su u opciji. Videćemo koje zemlje su u ovom trenutku spremne da nam najviše pomognu u realizaciji nastave na njihovom jeziku – objasnila je Vesna Fila, pomoćnik ministra.
U osnovnim školama u Srbiji obavezno će svi đaci od prvog razreda učiti prvi, a od petog drugi strani jezik. Roditelji i deca će moći da biraju koje će jezike učiti od onoga što im škola ponudi. A školska ponuda zavisiće od toga za koje jezike ima nastavnike. Pošto nema dovoljno nastavnika stranih jezika, u prvom osnovne moći će da predaju i nastavnici sa diplomom „B2”.
Učitelji i profesori koji, na primer, nisu završili grupu za engleski jezik i književnost na filološkom fakultetu nego, recimo, učiteljski fakultet, ili su diplomirali ruski, a dobro znaju engleski, moći će da predaju i engleski ukoliko na filološkim ili filozofskim fakultetima polože ispit za diplomu „B2”. Pravilnikom će se urediti koliko će tako stečena diploma da važi, i da li će sa njom moći da se predaje i u drugom i u trećem razredu.
Ministar je istakao da se radi na tome da se naše školstvo što pre integriše u evropski obrazovni sistem. Zato prosvetne vlasti nameravaju da u škole polako uvode i nove tehnologije učenja, kako bi se moglo učiti i na daljinu. U stvaranju mogućnosti učenja na daljinu najviše je, prema oceni ministra, „otišao” beogradski Ekonomski fakultet.
Postepeno će se kompjuterima opremiti sve škole u Srbiji. Biće obezbeđena veza za Internet. Napraviće se i multimedijalne učionice.
– I u najelitnijim školama u svetu nije baš svaka učionica opremljena računarima, pa to ne treba očekivati ni kod nas. Uostalom, to nije ni potrebno. Dovoljno je da postoje kabineti sa računarima. U uglednoj holandskoj školi postoji takav kabinet, a u svakoj učionici je raširen običan kanap na kome su zakačene štipaljke. I tu se kače i ocenjuju radovi đaka – objasnila je Fila.
Rekonstruisaće se i dograditi škole, kako ne bi bilo više, recimo, onih bez toaleta ili sa dotrajalim instalacijama zbog kojih bi svakog trenutka mogao da izbije požar. Sve škole će imati dobro opremljene fiskulturne sale. Održavaće se redovni seminari za stručno usavršavanje nastavnika. Uvode se i licence (dozvole za rad) za nastavnike. Obezbediće se i permanentno obrazovanje odraslih. Oni će i u postojećim državnim školama moći da se opismene, doškoluju, stručno usavršavaju. Tako će i škole i nastavnici moći da poprave svoj „budžet”.
U finansiranju škola sve više će morati da učestvuju lokalne zajednice, odnosno gradovi i opštine. „Mnogi gradovi imaju veće budžete od udela Ministarstva prosvete u republičkom budžetu”, ukazao je Vuksanović.
Po evropskim standardima obezbediće se i školovanje dece sa posebnim potrebama.
Novi profili
Od ovog juna, osmaci će moći da konkurišu za upis i na nekim novim profilima u srednjim stručnim školama. Slobodan Vuksanović i Vesna Fila nisu juče novinarima otkrili koji su to novi smerovi ili profili, već su ih putili na Informator i Konkurs za upis u srednje škole u Srbiji koji će biti „objavljeni za koji dan”. Na konferenciji za novinare je istaknuto je da se, u saradnji sa Tržištem rada i lokalnom zajednicom, neki profili gase, a drugi stvaraju.
Horor motornom testerom
U predlogu nacionalne strategije razvoja obrazovanja u Srbiji je posebno naglašeno da će u školama biti školski policajci, a oko škola – policijske patrole.
Ministar prosvete je optužio Radio-televiziju Srbije i njenog glavnog i odgovornog urednika Nenada Stefanovića da ne podržavaju akciju koja se u našoj zemlji vodi da bi se smanjilo nasilništvo među maloletnicima. Kako drugačije objasniti to što se u Drugom dnevniku razgovora sa autorom horor filmova i pokazuje insert sa motornom testerom i mnogo krvi i to baš onog dana kada je, pomenuo je ministar, u hali „Pionir” održana sportska, đačka manifestacija protiv nasilja.
A. Brkić
[Ovu poruku je menjao secret dana 03.04.2005. u 13:32 GMT+1]