@milan-markovic,
Milane, setio sam se nečeg vrlo bitnog što može pomoći tebi i drugima koji žele da koriste fazni zasek kao metodu kontrole snage.
Naime, život me je naterao da par decenija radim sa tiristorima i faznim zasekom vrlo velikih snaga, i naravno da se borim sa problemima koji idu sa tim "paketom".
Najsnažnija mašina koju sam ikad napravio, sa kontrolom faznim zasekom je neki punkt aparat za T priključke panelnih radijatora, sa snagom od 630KVA, te mi iskustva ne manjka...
Već na početku bavljenja tiristorima i faznim zasekom, sa MCU ili analogno, sve jedno, pojavio je se problem precizne detekcije Zero Crossing, tj. prolaza mrežnog napona kroz nulu (primetio sam nedostatak iskustva u tvojoj šemi, te stoga i pišem ovaj post).
ZC detekciju je najbolje raditi direktno iz mreže, jer mreža ima veoma nisku impendansu i tu je najmanje amplitudnih i faznih poremećaja. Kasnije u kolu, gde radi fazni zasek, iza trafoa ili slično, to je neuporedivo gore.
Problem detekcije optokaplerima, radi dobrog galvanskog rastavljanja mreže od ostatka sklopa je načešće povelika disipacija otpornika na primarnoj strani optokaplera. Da bismo zadovoljili dovoljno strmu ivicu, optokapleri na primarnoj strani zahtevaju struje reda nekoliko mA za svoje LED (na primer 10mA). To pri 230Vac, ili još gore, pri 400Vac, znači 2.3W ili 4W respektivno na tim otpornicima za led, pa ako još imamo sve tri faze u upotrebi onda čitavih 12W...
Takođe, takvi sklopovi imaju neko izvesno kašnjenje, reda nekoliko do par desetina mikrosekundi zbog samog kašnjenja u optokaplerima, te triger dolazi POSLE stvarnog prolaza kroz nulu.
Da bih prevazišao te probleme, nekada sam konstruisao vrlo efikasan i precizan, jevtin, nisko potrošni, ZC detektor-triger, koji osim male disipacije ima i triger ivicu
koja nekoliko mikrosekundi prednjači u odnosu na stvarni ZC, te se iza, nekom metodom kašnjenja, ultra precizno može namestiti ZC koji je apsolutno sinhron sa stvarnim ZC.
To prednjačenje od nekoliko mikrosekundi, kod MCU daje vremena da se obradi interrupt rutina i naknadno brojanjem namesti ekstra tačan ZC. Takođe i na analognim sklopovima se običnim RC kašnjenjem to savršeno pozicionira.
Pošto više nemam nameru da radim sa tim spravama (omatoreo sam) prilažem to rešenje na slobodnu i javnu upotrebu.
Otpornici koji se postavljaju ka mrežnom naponu se dimenzionišu sa tipičnih 0.5k/Vac, pri čemu se naravno vodi računa o njihovoj fizičkoj dužini radi mrežnog napona ispred (klirens).
Napajanje MCU može naravno biti 5V, 3V3, čak i 1V8.
Evo šeme u prilogu i ispod dijagram ulaznog napona i izlaznog trigera:
[Ovu poruku je menjao macolakg dana 27.12.2024. u 18:36 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao macolakg dana 27.12.2024. u 18:40 GMT+1]
P.S.
Setih se, naknadno, još nečeg iz tog vremena. Za povećanje pouzdanosti rada tog detektora pri -25C temperature, treba R2 smanjiti na 100k, i R7 na 47R.
[Ovu poruku je menjao macolakg dana 27.12.2024. u 19:00 GMT+1]