Intel gradi DVE fabrike u Arizoni (Chandler, Phoenix), planirana je gradnja fabrike u Poljskoj (mislim da je za "packiging"), bila je vest o nekim sredstvima iz fondova EU ili šta već, takođe se gradi i fabrika u Izraelu (Fab 38), ne znam u Arizoni ko još pored Intela i TSMC-a gradi fabriku (FG ili neko drugi?), a čini mi se da je TSMC kupio "plac" dovoljne površine za još jedan fab na istoj lokaciji.
Možda ne mora foundry da se odvoji od Intela kao posebna kompanija, ali može da pruža usluge proizvodnje čipova drugima, posebno u oblastima gde se ne zahteva "cutting edge" tehnologija, tj. mogu se koristiti stari procesi, ali tu je relativno niži profit, plus održavanje te opreme postaje sve skuplje zbog nedostatka rezervnih delova.
Intel je tokom ere ekspanzije Cloud servisa lepo zarađivao na Xeon seriji procesora, onda im je uleteo AMD i ne samo što je uzeo deo kolača, nego je naterao Intel da značajno obori cene, što znači znatno manji profit. A onda je i jednima i drugima uleteo ARM kao energetski efikasniji. Tu je tranzicija nešto sporija i tek se dešava, ali se ipak dešava.
Najveći problem Intela (donekle možda i AMD-a) je šta će biti sa x86/x64 arhitekturom. Ako se na vreme ne okrenu i drugim arhitekturama, onda... za AMD možda i nije problem, za Intel i nešto nisam siguran da li će se tu snaći.
Apple je pokazao kako tranzicija može da bude relativno bezbolna, a benefiti višestruki. Kad se to desi na Windows platformi, x86/x64 je ugasio.
P.S. Zanimljivo je koliko kineski SMIC gradi fabrika, mislim da je u toku gradnja bar 4 fabrike u Kini, sve 4 najavljene u 2021. i 2022. godini.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.