Citat:
calexx:
Moj slučaj, hard ... se samo odjavio i bios ga vidi kao 0GB, oni koji se time ozbiljno bave kažu da je firmware problem ali da to ne može da se reši u kućnim uslovima nego kod njih, u zamenu za nekoliko stotina gorepomenutih marona. Nemam višak para a hard čuvam ako se nekad desi da to postane rešivo.
Dobro je da si sačuvao taj hard, da ga nisi bacio. Ja sam dva HDD-a (koji su se čudno ponašali i odjavljivali sa sistema i ponovo prijavljivali, bili samo vidljivi u BIOS-u) spasao sledećom metodom: odvrnem im onih nekoliko šrafova sa donje strane štampane ploče sa elektronikom, imaju Torx glave i ima ih 4-5, nekada i 6, koji drže tu ploču i pažljivo je skinem. Ispod se nalaze konektori koji naležu na ploču (pošto razumljivo HDD mora biti hermetički zatvoren i ovo je jedini način za povezivanje s unutrašnjim komponentama) i ponekad se desi da izgube kontakt iz ko zna kojih razloga: vibracije, vlaga, gremlini... i samo treba te kontakte malo očistiti, ali onako fino, nikako grubim predmetima. može recimo neka vodena šmirgla sa maksimalnom granulacijom ili još bolje kontakt sprej, pa finom krpom prebrisati i te kontakte koji vire iz samog harda (ja za to koristim neki super tanki vrh od minijaturnog ravnog šrafcigera) i ona kontakt ostrvca na štampanoj ploči i na kraju polako opet vratiti sve na svoje mesto. Obrati pažnju na šrafove da svaki opet vratiš odakle je i odvrnut.
Kontakti na HDDu kada se skine ploča izgledaju otprilike tako kao na gornjoj slici. Pomenuti diskovi i dan danas rade, svaki dan su u pogonu. Ne kažem da će tebi ova metoda pomoći kao što je meni, ali nemaš šta da izgubiš ako pokušaš.
Citat:
calexx:
Za linux mi je sasvim dovoljan i K3b mada mislim da ima sitne falinke ali u tom slučaju koristim ImgBurn.
Ni jedan softver nije savršen, slažemo se, zato i koristimo više njih pa se nadopunjuju. Što ne možemo sa prvim- odradimo sa onim drugim.
Citat:
nattallyl:
Hvala na svim savetima i pomoci. Sada mi je bilo potrebno da pokusam da narezem taj cd. Preko deset godina nisam nista skidala niti rezala neki disk, jer mi nije ni bilo potrebno.
I, kako se završila ova avantura sa narezivanjem? Nisi nam javila da li je operacija uspela. BTW, drago mi je da čujem da se neko još uvek zanima za optičke medije koji se u današnje vreme smatraju reliktom prošlosti. Ne sećam se kada sam poslednji put video nekog iz moje okoline da drži neki muzički ili DVD disk u rukama. Pre par meseci kada sam se lečio od Covid-a susretao sam pacijente koji su po zdravstvenoj ustanovi nosili svoje snimke pluća na CD-ovima, e njih sam jedino video

. Danas kada bih nekom od dece iz komšiluka pozajmio nešto od svoje kolekcije filmova ili muzike na optičkim diskovima- ne bi imali na čemu da ih reprodukuju. Kod svoje kuće retko ko ima CD plejer, kućni računari (koji su obavezno imali DVDRW drajv) su zamenjeni telefonima a većina novih laptopova nemaju optički drajv.
Citat:
Java Beograd:
U današnje doba, kad praktično više ni nema nosača zvuka (klinci kapiraju CD isto kao i ploču ili kasetu), kad je muzika na strimu, praviti N terbajta bekapovane muzike ... ne znam, meni nema smisla.
Upravo tako, ali to važi samo za ovu mlađu publiku koji su odrasli uz striming servise i ne mogu da zamisle da neko hoće da nešto ima kod sebe, downloadovano, uskladišteno. Evo primera od pre 15 tak godina (da ne idemo dalje): kada su mi klijenti donosili svoje računare ili laptopove zbog instalacije sistema, particije koje su bile odvojene za multimediju su bile prepune svega i svačega. Čak sam dodavao i nove hard diskove u konfiguracije kada se ovi prvi napune. A sada ,kada mi nakon godinu ili dve dana donesu laptop da im sredim - ja onu particiju koju sam im kreirao za multimediju zateknem potpuno PRAZNU, nema ništa na njoj. Niti je otvaraju niti znaju čemu služe ti prazni gigabajti koje vide kada kliknu na "This PC". Čak štaviše- nema ništa ni u C:\ particiji u folderima sa muzikom ili fotkama i videom, uključujući i desktop. Sve ali bukvalno SVE se sada konzumira onlajn. Čak i laptop je sada zapostavljen, sem za poslovnu primenu. Smartfon i Smart TV-i su uzeli primat kao sredstva za konzumaciju medija uz Android TV boxove i risivere TV provajdera. Sve je tamo negde u oblaku, samo utipkaš šta te zanima... Ne treba ni da tipkaš - klik na dugme sa sličicom mikrofona na daljincu i kažeš mu šta da ti pronađe- i ...kreće reprodukcija.
Elem da se vratimo na temu. Pošto je sve u oblaku - evo šaljem link do .ZIP datoteke sa mog MEGA naloga gde sam uplodovao NERO za Linux , ali baš za linux, nije Windows instalacija i ne instalira se preko WINE emulatora. U ZIP arhivi su .DEB i .RPM instalacione datoteke za 32-bitne i 64-bitne sisteme.Ova verzija Nero Linux-a je matora više od 10 godina ali Interesantno je da na mom derivatu Linux Mint-a pokazuje da su sve međuzavisnosti prisutne i može odmah da se instalira. Nadam se da će tako biti i kod vas. Pa ko hoće da isproba može da downloaduje ZIP sa
OVOG linka.