macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 87.116.164.*
|
@user20,
Može kako si mislio, osim par sitnica:
- ako radiš kontinualno punjenje (puniš uvek dok ima mrežnog napajanja) onda se napon punjenja ograničava na 13.8V, a struja punjenja naravno na osrednjenih 0.7A (čista termika akumulatora je u pitanju, te kratkotrajni pikovi bez problema mogu biti drastično veći. Bitno je ne prelaziti osrednjenih 0.7A).
Takođe ti ne treba nikakav kontroler punjenja jer akumulator sme biti TRAJNO priključen na takvo punjenje.
- ako radiš jednokratno punjenje onda se punjenje prekida na 14.6V i posle toga skida ukumulator sa punjača, struja isto kao u prvom slučaju.
Postoji i treća, najjednostavnija opcija, gde bi ti punjenje bilo nešto sporije (možda oko 50% više vremena), ali sasvim uspešno, pri tom kupuješ samo jedan stepdown i pet jevtinih otpornika, što je jevtinije bar 4 puta od tvoje prve ideje.
Kupiš samo jedan stepdown i podesiš ga na:
- ako je kontinualno punjenje, stepdown podesiš na 13.8V i limit struje postaviš na 4A, potom svaki akumulator puniš preko žičanog otpornika 4R7/5W (dakle, svaki akumulator ima svoj serijski otpornik 4R7). U ovom slučaju je bespotreban automat za ograničenje kraja punjenja. Svaki od akumulatora sme kontinualno biti na punjaču i spreman je sa oko 90% nominalnog kapaciteta, ali uvek (tako rade UPS inače). Ako je neki od akumulatora koji staviš nekim slučajem duboko potpražnjen i nije predugo bio ispod 10.7V, ni malo mu neće smetati kratkotrajno prekoračenje preko 0.7A jer se jako brzo uspostavi tih 10.7V i posle polako raste tokom punjenja.
-ako je jednokratno punjenje, onda stepdown podesiš na 14.6V i akumulatore puniš kroz 5 komada 5R6/5W, svaki pojedinačno nadzireš i kad dostigne 14.6V skidaš ga sa punjača. Dakle, potreban je nadzor kraja punjenja, ili praćenjem napona i ručnim skidanjem kad se dostigne nivo 14.6V, ili automat (kontroler punjenja) koji će svaki aku otkačiti kad pređe 14.6V. Spremnost akumulatora je 100% od nominalnog kapaciteta, svakako pod uslovom da je savršeno ispravan i ne previše izrabljen. Ako se akumulator zaboravi skinuti posle prelaska tačke od 14.6V, i ostane neki sat više, onda će iz njega ispariti tečnost iz gela i verovatno ga adresirati na otpad-reciklažu. Neophodan je nadzor i definisanost kraja punjenja.
Olovni akumulatori imaju jedan nezgodan problem: ukoliko se dogodi pražnjenje ispod 10.7V, i akumulator se ne stavi na punjač nekoliko časova posle toga, dolazi do trajne degradacije nominalnog kapaciteta. Svakim takvim pražnjenjem sve više i akumulator ubrzo ostari kao da je radio nekoliko godina. Pet dubokih pražnjenja ispod 10.7V i po dan čekanja u tom stanju, akumulator padne na 30-40% svog kapaciteta. Deset takvih pražnjenja i možeš ga slobodno baciti.
Dakle, u slučaju dubokog pražnjenja (ispod 10.7V) što hitnije na punjač i ima šanse da prođe bez ikakvog oštećenja, ali ne treba to ponavljati ako nije nužno.
Pozdrav
P.S.
Na primer: na automobilu je akumulator na kontinualnom punjenju, kao na UPS, i napon je ograničen na tipično 13.8V (moguće su varijacije između 13.6-14V zbog nepreciznosti "reglera"), i akumulator nikad nema "spremnost" od 100%, već oko 90% deklarisanog kapaciteta (pod uslovom da je temperatura okoline iznad +15C).
Manje od 13.6V na automobilu će značiti da ćemo imati manji spremljen kapacitet, dok iznad 14V će iz akumulatora brže isparavati voda i na taj način mu skratiti vek (koji je ionako hemijski pretprogramiran na garantni rok + 3 meseca :-).
Većina korisnika ne zna da je struja punjenja posle startovanja motora onolika koliko postojeći alternator može proizvesti (ono što piše u njegovoj deklaraciji maksimalne struje), a to je reda veličine 90-150A kod prosečnog putničkog vozila novije generacije, nekih prvih par minuta posle uspešnog "verglanja".
To akumulatoru ne smeta jer je njegov toplotni kapacitet toliki da ta struja, za to vreme, neće akumulatoru povisiti temperaturu iznad kritične, gde počne jako da isparava voda iz elektrolita.
Posle tog kratkog perioda oporavka od "verglanja" struja punjenja opadne na koju desetinu ampera i na kraju (kod dugotrajne vožnje) se smanji na nekih par stotina mA, te alternator samo snabdeva uključene potrošače.
Termika akumulatora ostaje na nekih 80-85C pod haubom.
To punjenje posle "verglanja" se obavlja strujom reda 1-2C akumulatora.
Kad je na eksternom punjaču, preporuka je tipično OSREDNJENIH 1/10C jer to obećava termičku ravnotežu akumulatora, odnosno: uneta toplotna energija je u ravnoteži sa prirodnim toplotnim gubicima konkretnog akumulatora i neće mu temperatura rasti i neće preći dozvoljenu, te neće ni voda iz elektrolita masivno isparavati.
Dakle, PB akumulator se SME puniti i impulsima reda 1-2C, pod uslovom da osrednjena struja ne pređe 1/10C. Takvo punjenje u nekim slučajevima ima i osobine regenerisanja PB akumulatora, uklanjajem sulfatnih naslaga (tzv. "desulfatizacija").
[Ovu poruku je menjao macolakg dana 27.12.2021. u 14:27 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao macolakg dana 27.12.2021. u 14:29 GMT+1]
|