SunnyBoy Confoederatio Helvetica
Član broj: 298150 Poruke: 453 *.dclient.hispeed.ch.
|
Posto sam upravo u procesu promene firme, taze sam prosao kompletan postupak konkurisanja do potpisivanja ugovora, mogu da dam nekoliko napomena.
Najbitnije kod konkurisanja za neki posao je da, osim kvalitetnog CV, imas preporuke. Sertifikati i znace i ne znace nista. Ja sam vise puta polagao za neke sertifikate, poput MS ili Cisco, ali na kraju su uvek rekli da ih to ne interesuje. Slicno se desilo i sad. Rekli su da imam izuzetno dobre sertifikate, ali mi to nece trebati, vec saroliko znanje.
Zavisno od mesta na koje konkurises, procenice koliko ces moci da se uklopis, ne samo sa znanjem, vec kao deo tima. Ovde gde sam, izrazito cene preporuke od prethodnih poslodavaca. Cene i licne preporuke, ako te neko preporuci ko radi u firmi u koju konkurises.
Znanje tehnologija jeste bitno, ali nije toliko presudno. Ako ne znas, bitno je da procene da ces lako da savladas.
Sto se tice samog postupka konkurisanja, kod mene je islo ovako:
1. Javio sam se na konkurs, poslao trazenu dokumenaciju: CV, preporuke, pismo, Certifikate navedes u CV, ne moras da posaljes, pa ako ih zanimas, mozda ce traziti na uvid. CV je jako bitan, smatra se da HR provede 30 sekundi po kandidatu u sortiranju na "odgovara", "mozda, ako nema onih iz prve grupe" i "kanta za otpatke". Ma koliko bio strucan i idealan kandidat, ako ne uspes za 30 sekundi da ih zaintrigiras, ispao si iz igre. Sortiranje radi HR, koji ne zna posao IT, pa, na primer, ako napises da si MS sistem administrator, a on trazi Active Directory administratora, nece shvatiti da je to to.
2. Pozvao me je sluzbenik iz HR koji mi je postavio neka cisto tehnicka pitanja u vezi dostupnosti, radnog staza, znanja jezika i sl, kao i neka IT pitanja koja je dobio da postavi, u vezi mojih strucnih znanja, zapisao je odgovore ili video da li se uklapaju ono sto je on imao u upitniku. U osnovi, on radi pripremu nekih dodatnih informacija za sledeci poziv, ako na osnovu odgovora udjes u uzi izbor. To znaci da si upao u novi "potpuno odgovara" spil CV-a, koji ce jos jednom da bude probran radi sledeceg razgovora sa ljudima iz IT.
3. Jos jedan poziv iz HR, da se dogovori termin intervjua sa IT.
4. Intervju sa ljudima iz IT, pitanja ne bas toliko strucna koliko bi se ocekivalo. Pocinje od pitanja kako bi sebe opisao, kako bi resio konflikte u timu, opisi tok nekog projekta u kojem si ucestvovao, sta ocekujes od tog posla, gde sebe vidis za 5 godina, opisi neki neuspeh koji si doziveo na poslu, navedi neke svoje negativne osobine, sta si unapredio na prethodnom poslu, zasto bas zelis da radis za njih, zasto zelis da napustis prethodnu firmu,... Potom pitaju da li si radio sa ovim ili onim, da li imas iskustava sa radom na daljinu (npr), da li si radio samostalno, u timu, u internacionalnom okruzenju, kako podnosis stres. Daju ti par problema da kazes kako bi ih resio. Kazu ti sta bi se ocekivalo od tebe i da li je to zaista ono sto bi zeleo da radis.
5. Poziv od HR, zainteresovani su da te zaposle, ali iz IT zele jos jednom da razgovaraju. Opet traze podatke o tome kada si raspoloziv, ocekivanja u vezi plate,..
6. Opet razgovor sa ITjem, protrce kroz intervju da jos jednom provere da li ste se dobro razumeli prethodni put, da li si zaista jos zainteresovan, saopste ti neka ogranicenja,... Vrate na HR.
7. Poziv od HR, gde ti saopste da si "izabran", opet prica o novcu, pocetku rada, ocekivanom paketu,...
8. HR salje ponudu: visina plate, paket, duzina godisnjeg,... Ocekuju da prihvatis ili odbijes ponudjeno.
9. Kad potvrdis da prihvatas uslovem salju ugovor na potpisivanje
Dakle, kao sto vidis, najbitniji korak ti je da uopste upadnes u grupu za razgovor, za intervju. Ako ti CV i preporuke ne privuku pogled HR, sve dalje je nedostizno.
Jos par napomena. Treba da znas i kako firme zaposljavaju. Kada otvore neko radno mesto, prvo traze medju svojim zaposlenim da li ima neko da je zainteresovan da predje na to mesto, na primer junior na mesto seniora. Sledece je da vide da li neko iz drugog odeljenja u firmi ima zelju i sposobnosti da predje na to radno mesto. Na primer nek iz helpdeska da predje na mesto sistem administracije. Potom se raspitaju da li neko zna nekoga ko bi bio zainteresovan da dodje da radi, a sposoban je za to. Kolega iz bivse firme, sa faksa, poznanik, neko koga znaju da radi kod konkurencije, na slicnom poslu u drugoj firmi,... Potom idu head hunteri, agencije za zaposljavanje. Tek na kraju, kad se sve to iscrpi, zadnjih 8% ide na oglasavanje. Dakle, ako cekas oglas, znaj da je cesto u pitanju posao sa veoma visokim i specificnim zahtevima, a ako nije, onda ce biti jako puno aplikacija. Gledaj da do posla dodjes preko preporuke (neki bi rekli preko veze).
|