macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 *.dynamic.isp.telekom.rs.
|
Kvalitet pobude tranzistora snage, stroga kontrola drajverskih napajanja tokom power up i power down sekvenci, onda kontrola parazitnih pojava od tokova velikiih struja sa strmim tranzijentima, tj. pametan fizički raspored pcb i ostalih vodova, su najključnije stvari kod SMPS veće snage.
Ono ispred, digitalija, logika upravljanja i slično - to danas može svaki drugi klinac sa Arduinom.
Ono drugo tek nekoliko odabranih ljudi u jednoj zemlji naše veličine...
Samo jedna malena nepravilnost u analognom power delu i BUM!
Odmah ili posle nekoliko nedelja, meseci...
Ne pomaže digitalija ispred.
Nisam uopšte nešto pratio temu ali pcb na vrhu ti je katastrofa za tu oblast primene.
Mala je šansa da to preživi u nekom dugoročnijem obliku.
Ovako bez gledanja dužeg od 5 sekundi, ti kažem da su ti vodovi jako "mršavi", predugački i formiraju gomilu vrlo opasnih "loops".
Nemam vremena da ti crtam pcb, a ni da te učim, jer za to su potrebne godine rada i učenja, ali ti preporučujem da rasturiš nekoliko nekih snažnih, uspešnih, SMPS (koji u realnosti ne crkavaju), na primer neke frekventne regulatore renomiranih firmi i pogledaš pažljivo svaki detaljič pcb na sledećim rutama:
- glavno napajanje, rute, "loops" i decoupling, položaj u odnosu na drive vodove,
- izlazni vodovi, položaj u odnosu na drive vodove,
- same drive vodove, tačke konekcija, položaj u odnosu na putanje veikih struja,
- ravni i poligone i rasporede po slojevima.
- generalno veličine i strukture svih strujnih "loops", posmatrano za: glavno napajanje, snabdevanje izlaza, drajvere...
Najbolji oblik za formiranje lokalnih strujnih petlji, imunizovanih od okoline, su predene parice.
Prvi sledeći oblik ispod toga su dva trakasta voda jedan iznad drugog, sa određenim pravilima rastojanja i širine staza (način za pcb).
Posle toga nemaš potrebe da izmišljaš toplu vodu, već za početak upotrebi već stvorene i ispitane stvari, sa minimalnim modifikacijama prema tebi potrebnim.
Puno uspeha ti želim, ali moraćeš još puno da radiš na tu temu.
Za početak ti od srca savetujem da maksimalno kopiraš renomirane firme u tim zonama i da se potrudiš da za svaku sitnicu njihovog dizajna potražiš i nađeš odgovore - zašto je baš tako to izvedeno.
To je ključni korak pravilnog učenja!
Nema tu slučajnih stvari.
Slučajnosti se tu plaćaju renomeom neke firme, koji kad se jednom poljulja, onda se veoma teško vraća na početak.
Oni su toga svesni i zato se krvavo bore za tržište, vrbuju retke ljude koji to znaju dobro da rade i imaju opremu koja neretko košta kao jedan prosečan soliter...
Kad testiraš nešto u nekom simulatoru, zameni sve vodove većih struja RL komponentom, koja što više liči na realno stanje voda - i dobićeš sliku dosta bližu stvarnim događajima, osim što nisu uključene kapacitativne, RF i transformatorske veze među vodovima.
Tek onda bi slika bila kompletna, ali i pored toga što to simulator može izračunati, malo ko će moći postaviti prave modele za rad.
Tipična strmina reda 100nS nosi baznu komponentu na 20+Mhz, da ne pominjem "zmije" u osnovnom obliku, a to se prostire i elektromagnetskim zračenjem, odnosno radio emisijom čak i naravno da afektuje sve bliske signalne vodove.
Kako budeš radio, vremenom ćeš shvatiti da na primer dobija smisao na prvi pogled besmislena stvar: da na jednom dužem i tanjem pcb vodu, sa njegovih krajeva povučeš nove dve pcb i paralelno sa tom trakom staviš "besmisleni" otpornik, tj. "dump".
Da blisko sa pcb staviš "hladnjak" od Al debelog nekoliko milimetara, koji ima dvojaku ulogu: da hladi power komponente i da fukoovim strujama prigušuje vodove koji "zveče".
Komad pcb koji ne završava nigde...
I slične neobične, na oko čudne, stvari.
Pozdrav
|