Upravo kako je emiSAr napisao, Radi se o sundjerastoj strukturi, koja povecava raspolozivu povrsinu za formiranje sulfatnih slojeva. Pride omogucavaju i zarobljavanje elektrolita u tim komoricama i znacajno manju kolicinu elektrolita, uz veci kapacitet.
Smanjenje kolicine elektrolita povecava periode BO,i dolivanje destilovane vode postaje nepotrebno.
Hemijske reakcije pri punjenju i praznjenju su svakome dostupne po netu, da sada ne kopipejstujemo i budemo ekstra obavesteni.
@emiSAr, fino objasnjeno.
@vladd, hemizam nije sporan (bar za mene) i fino je objasnjen na Wikipediji.
Ako neko ima podataka i za ostale tipove akumulatora, npr. FeNi koji su se koristili (ili se jos koriste) na zeljeznci i u vojsci, neka ne bude lijen da ucestvuje u temi.
Koje akumulatore (ili baterije) koriste elektro-automobili danasnjice, Tesla auto na primjer. Naravno, nemam namjeru da se upustam u izgradnju necega takvog ali me ova materija BAS zanima.
Te savremene baterije su razvjene u jedinstvenim laboratorijama, pod raznim patentima i prilicno tajnim detaljima tehnologije proizvodnje.
Mnogi bi voleli da znaju tu recepturu
Naravno, neki od tih zainteresovanih vode sopstveni razvoj, koji ce dovesti do slicnih resenja, pa cemo imati i novije i drugacije sorte baterija.
Sad ono najbitnije.
Ako nedostaje elektrolita u nekoj od ćelija doda se SAMO onoliko vode da tek prekrije ploče. I onda se pristupi punjenju.
Kad se završi punjenje TEK ONDA SE DODA ONOLIKO VODE KOLIKO JE POTREBNO. Znači, voda je na kraju punjenja.
Nikako pre.
To je jedan trik za koji retko ko zna.
"Narod koji ne poštuje žrtve svojih predaka osuđen je na ponovno stradanje"
Boro, to je citat elektroinženjera iz Subotice - Miša Jovanović, koji proučava, ispituje i donekle popravlja akumulatore svih vrsta uz pomoć najbolje opreme.
Koliko mi se čini, već sam ti preko "pp" dao link istog gore bloga Miše Jovanovića u kom za amatere objašnjava kako i na koji način se ispituje,puni i desulfatizira akumulatore.
Sad ono najbitnije.
Ako nedostaje elektrolita u nekoj od ćelija doda se SAMO onoliko vode da tek prekrije ploče. I onda se pristupi punjenju.
Kad se završi punjenje TEK ONDA SE DODA ONOLIKO VODE KOLIKO JE POTREBNO. Znači, voda je na kraju punjenja.
Nikako pre.
To je jedan trik za koji retko ko zna.
Elektrolit se prilikom punjenja zagreva i na taj način se zapreminski i širi tj. podigne se malo nivo elektrolita u ćeliji i zato se tek na kraju punjenja dodaje malo demineralizovane vode tek toliko da dostigne radni nivo.
Sve je to ovde receno x puta, ali nema ko da cita.:)
BTw, jeste baterija u Tesla vozilima, ili power wall-u litijum jonska, po vrsti, ali je problematika u elektrodama, sastavu,i pozicioniranju. Problemi su raspodela struja, hladjenja..
Svakako nije radjen kao napajanje za laptop, svarivanjem xx celija..
Žica, kada dođeš u Bg vodiću te da se vozaš autobusom na baterije.
Ide od vukovog spomenika negde do Novog Bg. Ima pantograf kojim
se muni na početnim stanicama: Trolebus, a nije trolebus.
Vlad, jok zovu popa da okadi baterije da bi se punile bezkontaktno. I laptop
ima elektroniku, verovatno ozbiljniju jer u njemu ima 6 baterija, a ovde 7000.
Evo malo slika. Prvo pod Tesle upravo ga otvaraju:
Ova zmija između baterija je ustvari metalni hladnjak:
A sad ingenioznost i poslastica!. Sve su baterije roknute paralelno, to je poslastica.
Ingenioznost je što su to izveli sa licnicama, pa kako koja rokne sama se isključi. Sad
božda to nije baš pošteno, ali je efikasno:
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje
E nek sam i ovo vidio !
Znaci u jednom bloku baterija svi clanci spojeni paralelno pa onda kombinacijom blokova (neki paraleleno a neki u seriju) se dobija napon od 400V i strujom koja se vuce od 200A.
Cini mi se da mi se racunica ne poklapa sa mogucnoscu prelaska oko 500 kilometara koliko Tesla navodi u specifikacijama jer 84kWh kapacitet baterija bi bio potrosen za 1 sat pa zakljucujem da struja prilikom prosjecne potrosnje ne prelazi 40A ?
Stvar koja me iznenadila je da Tesla ima centralni elektromotor sto implicira i mehaniku prenosa na tockove. Bio sam ubijedjen da su mu pogonski elementi (elektromotori) smjesteni u samim tockovima tj. da sam tocak predstavlja elektromotor a napajanje istih da je izvedeno pomocu "pametne" elektronike.
Svakako interesantna tehnologija bez obzira sto mi se nece nikad pruziti prilika da se bakcem sa necim slicnim. Sto bi rekli pripadnici ove mladje generacije: "volim biti u trendu".
Tako to pocinje..
Pre par godina neki djecko tamo kod Zagreba radio isto sa nekim starim BMW-om.
Danas su imprsivna firma koji prave elektricne jurilice. Ravnopravne sa feririjima lamborginijima ostalim,a u nekim testovima su bili bolji.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!