macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 *.adsl.eunet.rs.
|
"Kolektor" je žargonsko ime koje je pogrešno i širom rasprostranjeno za tu stvar.
Naprava se ispravno zove komutator.
Kolektor je inače od prstenova kod na primer klizno kolutnih motora ili rotora alternatora...
Do pojačanog varničenja komutatora može doći iz nekoliko razloga:
1) oštećenje nekog od namotaja, (lek je premotavanje motora)
2) napunjenost između lamela komutatora, grafitno-metalnim prahom od bakra komutatora i grafita samih četkica,
(lek je precizno čišćenje svakog pojedinačnog kanala nekim oštrim predmetom koji je širok koliko i prostor između lamela, treba očistiti dok se ispod ne pojavi "zdrav" materijal izolatora, a najbolje je da to pošten profesionalac uradi)
3) pomerenost ugla četkica ili celog statora, tj. pomerenost komutacionog ugla četkica u odnosu na statorsko polje (lek je ponovo podesiti taj ugao na najmanje varničenje pri rasterećenom motoru i pri punom broju obrtaja, podešavanje se započinje sa sniženim naponom pomoću varijaka, potom se napon povećava ka maksimalnom i uz put dodatno fino koriguje ugao)
4) preveliki broj obrtaja motora u praznom hodu što može nastati iz takođe nekoliko razloga:
- oslabelo polje permanentnih magneta, obično od pregrevanja ili mehančkog udara, kada motor ima permanentne magnete i radi sa DC ispravljenom strujom, (tu već nema leka osim naći isti stator sa magnetima kojima jačina polja nije opala)
- iz nekog drugog razloga oslabljeno statorsko polje zbog parcijalnog oštećenja statorskog namotaja. (lek je premotati stator, a inače pojava se prepoznaje po bitno većem broju obrtaja u praznom hodu i znatno oslabljenim obrtnim momentom mašine)
-preveliki ili neodgovarajuće veliki napon napajanja mašine, onda polomljenost lokalnog ventilatora čim opadne opterećenje mašine u praznom hodu, i koje kakve stvari slične tome koje se tiču sniženog opterećenja u praznom hodu, jer ako je serijski univerzalni motor u pitanju (a kod bušilica i brusilica uglavnom jeste), pri teoretski nultom opterećenju, teoretski broj obrtaja teži beskonačnom.
U stvari, kod tih manjih serijskih univerzalnim motora osnovno ograničenje konačne brzine obrtanja su uglavnom mehanički otpori ležajeva i aerodinamički otpori lokalnih ventilatora, ma koliko oni maleno izgledali na oko i naizgled bili nepotrebni.
Kod velikih serijskih mašina takve stvari ne pomažu ni malo i ako se ne upotrebe specijalne mere za ograničenje broja obrtaja, mašina se jednostavno razleti u komade.
Zato treba kad tad zameniti rotor kada se polome ona malena perca koja liče na neki na oko beskoristan ventilatorčić pored komutatora.
U svakom slučaju bez tih perca biće mu bitno kraći konačni vek.
5) i možda poslednji razlozi, mada ih sigurno ima još mogućih ali nisu već toliko bitni za ovde, a to su neravnine ili ekscentričnost komutatora gde dolazi do odskakanja četkica ili njihovog nepravilnog naleganja, onda pogrešan materijal četkica za taj tip motora, kao i pregrejanost opruga četkica i njihovo omekšavanje zbog toga, gde opadne sila pritiska četkica. Onda zaglavljivanje četkica u ležištu što opet dovodi do opadanja njihovog pritiska, ili možda i njihovo zakošenje u razlokanom ležištu, gde se sve to opet svodi na smanjenje pritiska i još pride povećavanje površine naleganja van dozvoljene širine zahvata, kao i pomeranje kritičnog ugla "arbis", tj. ugla komutacije.
-----------------------
Što se tiče granične temperature komutatora, o tome ti niko dovoljno pouzdano ne može reći jer to isključivo zavisi od kvaliteta proizvođača i primenjenih materijala.
Zasigurno ne mogu isto podneti neki jevtini kineski motor ili možda skupi "Maxon.ch" motor.
Razlika je kao između du**ta i oka!
Pozdrav
|