mmix:
Ok, prvo da se ne zavaravamo, to sto su oni uradili, tj otvorili je smesno, i u skladu je sa njihovim ranijim najavama. Da krenemo po stavkama:
1. Ono sto je najvaznije, jos vaznije od client stack-a, je sam .NET runtime, koji NIJE OSSovan. Iako class library donosi cross-platform compatibility na nivou bytecode-a, to je manje vazno (objasnicu*), ubedljivo najvaznija stvar koja se tice .NETa je JIT (Just In Time compiler), MS-ov JIT xa 64/x86 arhitekturu je, bez ikakvog preterivanja, najjaca stvar koju je Microsoft ikada napravio jer taj JIT od IL koda pravi bare-metal kod koji je rame uz rame sa C/C++ kodom, u nekim slucajevima i bolji. Taj JIT moze bez ikakvih problema da se adaptira za linux OS na x64/x86 arhitekturi uz veoma malo truda. Ocigledan je ogroman trud koji je usmeren u razvoj tog dela softvera, trud koji nijedan od portova (mono, portable, itd) nije ulozio.
Ovo u prevodu znaci da ne moze postojati .NET za Linux koji bi mogao da radi at-par sa Windowsom. Ko ne veruje nek uradi komparativna merenja efikasnosti bare-metal koda dobijenog MS JITom i onog koji napravi recimo Mono JIT, razlika je nebo i zemlja i cak koliko se secam imali smo ovde i temu o tome. mono kod na Linuxu je losiji od Java koda. MS je ranije pretio Novelu/Monou oko tuzbi zbog patenata vezanih zaimplemetnaciju APIa, i tu se
2. * Class library. API ne moze da se patentira i API je otvoren, niko ne sprecava nikog da napravi implementaciju .NET APIa. Cinjenica koju Mono i Xamarin koriste obilato. Ne treba nikome MS da bi napravio .NET class lib niti se u tom class libu nalazi nesto fenomenalno nezivodivo. Samim tim je ovo davanje na kasicicu besmislen gest, ili nek otvore ceo class lib ili nek, iskreno, odje*u. Mono i Xamarin imaju dasvim dobre implementacije koje bi proradile vise nego dobro kad bi imale dobar JIT iza sebe. Ne znam samo zasto se femkaju toliko kad im .NET ionako apsolutno nista ne znaci vise u zivotu jer su optereceni do bola da uvaljuju onaj abortus zvani WinRT.
Jedini realan problem u vezi class liba je WPF, WPF je na mufte integrisan direktno u OS rendering engine (da uprostimo pricu), sto mu daje dovoljno jake performanse da moze da izdrzi neumereno izivljavanje nad istim od strane vecine developera

. Implemetnacija WPFa za Linux i druge OS sisteme je ozbiljan posao.
3. Da se ne lazemo, da MS OSSuje .NET, class library i WPF, ja bih sutra prebacio sve projekte na Linux, ali iako ne znaju sta ce samnom jer ja (u prenesenom smislu) kategoricki odbijam da prihvatim WinRT, opet nece da me puste i hoce i dalje da me muzu, i mene i moje klijente. Zato se .NET NIAKDA nece u potpunosti OSSovati sa trenutnim mindsetom u toj firmi. MS se pod novim CEOom polako pretvara u novi Borland (service oriented), i gde je Borland bar imao sluha da spasi Delphi, MS polako ali sigurno sebe i svoj ekosistem gura u potpuni irelevance. Iako je to prakticno nemoguce,
najbolja stvar koja bi mogla da se desi je da MS proda Windows ili da oformi drugu kompaniju koja bi odrzavala/prodavala/OSSovala Windows.
Tako da, u osnovi, zamlacujete se povrsnim stvarima i pricom o tome kakoizgledavukovo novo ovcije ruho, sada sa 20% vise vune.