macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 *.dynamic.isp.telekom.rs.
|
mbm,
Za početak je vrlo bitno da li je u pitanju NE555 ili možda TS555 i slične CMOS replike poznatog 555 sklopa.
Razlike su velike i da bi ih primetio valja da pročitaš datasheets od biplarne verzije 555 i od CMOS verzije istog.
Kada pogledaš unutrašnju građu sa fotke koju je emiSar postavio, zapazićeš da donji komparator (triger) ima PNP tranzistore na svojim ulazima.
Takva konfiguracija komparatora ima common mode ulaza do ispod mase, tj. taj će komparator biti operativan sa čak možda -0.3V na ulazima.
Dakle, sa aspekta "triger" komparatora može se pin 5 (control) spustiti i do nule.
Međutim, gornji (treshold) komparator je građen sa NPN tranzistorima i prestaće da radi ukoliko mu se ulazi spuste ispod granice 2 x U_be ulaznih tranzistora + napon koji je dovoljan da na R1 iz dotične šeme može razviti dovoljnu struju koja će preko strujnih ogledala dalje u sklopu, moći još uvek da aktivira flip-flop.
Koristio sam control pin za razne tipove modulacija nečeg, ali nisam nikada silazio ispod 1/3Vcc za svaki slučaj.
Dakle, problem je u common mode mogućnosti gornjeg komparatora i u dovoljnoj struji njegovih emitera (Q2 i Q3) koja će se "preslikati" na Q5 i Q6, da bi mogla dalje delovati.
Control pin i treshold pin možeš slobodno "vući" skroz do +Vcc, ali na dole, to već treba eksperimentom utvrditi i posle toga se zadržati na bar 20-tak% višem naponu od nađenog, da bi ostao taj komparatror operativan u punom temperaturnom opsegu.
Naravno, ono što "pronađeš" za bipolarni 555 sigurno neće važiti za CMOS verzije (LMC555 ili TS555).
Savim je moguće da te CMOS verzije imaju širi common mode treshold i control ulaza.
To bi valjalo ispitati.
Tebi treba pa ti ispitaj, a ja sam ti objasnio koliko mogu.
Nije teško to proveriti.
Control pin možeš "šetati" od 0V do +Vcc bez ikakvih posledica, jedino će kada "ispadne" iz common mode opsega 555 prestati da obavlja svoju funkciju. Naravno, po dovođenju tog napona u operativne granice, proradiće ponovo.
Inače, za taj moćni 555 se ne bi smelo reći da je raritetan, takođe ni za njegove komparatore.
Taj čip je stvorio veliki analogni "guru" Hans Camenzind, a ni današnji komparatori se ne razlikuju previše bitno na najsavremenijim sklopvima. U suštini i dalje svi počivaju na primeni diferencijalnih parova na ulazima.
Koliko je 555 raritetan, to možeš videti iz toga što se i danas prave mnogi čipovi koji su replike njega ili sadrže njegovu funkciju, kao na primer (prvi koga se setih) IR2153(5) high-low side Moset samooscilujući driver, itd...
555 je osim operacionog pojačavača jedan od retkih svetskih IC sa kojim je napravljeno nebrojeno mnogo različitih aplikacija.
Odnosno, vanserijski moćan i veoma primenljiv sklop, a pri tom tako jednostavan, koji puno govori o njegovom počivšem autoru.
Kraljevski rad među analognim aplikacijama.
Pozz
|