Citat:
mr. ako:Interesantno je (zabrinjavajuce?) sto neki ovde na forumu u temama vezanim za prizemnije (socijalne/svakodnevne) rasprave zastupaju vrlo liberalan pogled na svet posebno radne snage i socijale, a kada je u pitanju malo apstraktnija tema (i.e. trenutni fin. sistem; apstraktn je, vrlo) onda se taj liberalni prizvuk gubi nekako, tacnije postaje nepostojeci... :)
To, naravno, govori samo jedno - zealoti fin. sistema / licimeri.
Ja ne znam sta liberalnije ti zamisljas od frakcionog bankarstva :) Jedino mozda potpunu anarhiju da svamko moze da stampa novca koliko mu treba, ali to bi bilo neodrzivo. BC based ekonomija je upravo primer restriktivne ekonomije.
Citat:
Da si citao, video bi da sam i sam rekao slicno (stoga ce sistem morati da se promeni :)).
"dok je zapravo stvarnost da novac vec IMAS i bez drzave - ne u obliku i sistemu na koji si navikao i za koji si vezan (emotivno? :)), vec neki drugi sistem gde vaze drugacija nacela, gde je manipulisanje kolicinom novca nemoguce, gde je falsifikovanje novca nemoguce - neces imati garanciju drzave da to sto koristis kao novac zapravo (po njoj) i nije novac jer ona (drzava) to nije rekla, ali nju niko i ne poziva da ti garantuje i govori ista!"
Drzava nikad ne bi pristala na takav rasplet dogadjaja. kao sto rekoh, za takav sistem ti ne treba BC, samo vratis zlatnike u opticaj ili cak i papirnu valutu sa zlatnom podrskom. Ali to paralise drzavu da sprovodi monetarnu politiku, imao bi situaciju kao sa grckom, da si u ekonomskom problemu da da nemas instrumente kojima to da resis jer ti valutu kontrolise neko drugi (bio to ECB za EUR ili konzorcijum vlasnika BitCoina za BC).
Citat:
mr. ako: Recimo von Mises se sigurno ne bi slozio s tvojim opravdanjem trenutnog fin. sistema. ;)
Ono sto je problem u celom tvom "predavanju" o ekonomiji je sto ti posmatras iskljucivo jedan sistem i njega uzimas kao nesto sveto, kao jedino ispravno. Neko je mene nazvao fanatikom, a da cak nisam nigde ni slovom rekao da je Bitcoin jedini ispravan sistem, ili pokusao da nametnem Bitcoin kao dogmu - upravo ono sto ti pokusavas sa ovim "predavanjima" o trenutnom fin. sistemu.
Iz ovoga sto si napisao se jasno vidi da si klasican zealot trenutog finansijskog sistema, i da ono sto si cuo na predavanju na faxu uzimas kao dogmu, iako postoji mnogo drugacijih pristupa problemima ekonomije, proizvoda i novca. Upravo nasuprot konzumerizmu i prekovisnoj proizvodnji i stalnoj potrebi za rastom (growth) koji zapravo zahtevaju stampanje novca kako sistem ne bi kolapsirao, postoje i druge skole misljenja. Recimo Austrian School of Economics ucenje ima potpuno drugaciji pristup ekonomiji od ovog koji zagovaras i dizes u nebesa. Gde se vrednost kupljenog proizvoda smanjuje (diminishing marginal utility) jer se cena bazira na licnoj potrebi ne ekvilibrijumu ponude i potraznje.
Prvi razlog zasto ne pominjem austrijsku skolu je zato sto je vremenom diskreditovana jer ne podrzava niti realno objasnjava stanje i kretanja na trzistu, bagovita je i nedorecena i bazirana na apstraktnim idejama, pre nego na empirijskim modelima (sa kojima se btw ne podudara). Nesto kao komunizam, lepo na papiru da se procita pre brisanja doopeta. Drugi razlog sto je ne spominjem je sto, sve i da je tacna, ta skola nema apsolutno nikakve veze sa trenutnom temom. ABCT moze (u marginalnim uslovima) da objasni pregrevanje ekonomije u situacijama kad centrala operise sa niskim kamatama naspram mogucnosti ekonomije za realnim rastom, ali to ni na koji nacin ne utice na koncept frakcionog bankarstva sem eventualno na obaveznu rezervu. Taj problem je vrlo doro poznat danasnjim ekonomistima i bez suplje austrijske skole :)
Brkas uzrocno-posledicne veze. Potrebu za rastom ne diktira debt/repayment ciklus, vec eksponencijalni rast populacije. Taj rast populacije isto predstavlja rast potraznje za servisima i dobrima, sto opravdava rast kreditne aktivnosti. Izvrsna vlast ima sve instrumente na svom raspolaganju da "ohladi" ekonomiju i poskupi kapital i spusti je ispod granice koju definise ACBT, ali je to potpuno besmisleno raditi ako ce voditi ka nezaposlenosti. Mandat skoro svih centralnih banaka ukljucuje dva kljucna aspekta: povecanje zaposlenosti i stabilnost cena. "Blagostanje" nigde nije ukljuceno kao mandat, samo indirektno prositice iz ova dva ali se vrlo lako moze i zrtvuje se zarad ta dva.
Ja stvarno nisam zilot, pokazi mi drugi ekonomski sistem koji moze da isprati eksponencijalni rast populacije i mozemo da pricemo. Ono sto sasvim nije prihvatljivo kao alternativa je Staljinisticka redukcija potraznje kroz redukovanje populacije i baziranje ekonomske aktivnosti na ogranicenim resursima. A vi nista drugo nemate da ponudite. Prica o BitCoin ekonomiji je zaista 100% identicna kao prica o ekonomiji baziranoj na zlatu, ili bilo kom drugom ogranicenom resursu. Jednostavno ne sljaka.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog
naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji
je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan,
sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv - Z.Đinđić