Citat:
bachi:
Eh ta knjiga na nemačkom... I ja balavi klinac, možda sam imao 11 godina, možda i manje... Pojma nemam nemački, palim debeljka, počnem da prekucavam iz knjige šest hiljada linija koda, konačno sve to odradim posle n sati, stisnem run i sve što sam dobio je fraking zvuk helihoptera.

Hehe i ja se secam te knjige - mada je moja bila mala a debela, valjda drugo izdanje.
Secam se da je prva stvar koju sam uradio kada sam povezao masinu bila da prekucam neki kod iz te knjige - posle cuku vremena, poteram isti, ekran se switch-uje u "hi res" mod 320x200 (monohromatski!) i iscrta se sinusoida. U tom momentu sam imao 9 godina, nisam imao 3 blage sta je sinusoida ali sam to morao da prokljuvim posto me je zanimalo sta radi sin(x) :-)
Inace u to doba su Svet Kompjutera i Racunari u svakom broju imali rubrike sa programiranjem sa gomilom zanimljivih stvari koje je "samo" trebalo prekucati - ali to nije bio nikakav problem posto su stvari bile zanimljive.
Pitam se koliko bi ljudi danas u moderno vreme attention-spana koji se meri u sekundama sedeli i prepisivali kod par sati zarad neke animacije od par sekundi :-)
Interesantno, vecina zanimljivih stvari su bile implementirane u asembleru - pa se kod svodio na nesto tipa:
Code:
10 DATA 214, 32, 54, 128, 128, 254
20 DATA 32, 128, 16, 44, 112, 82
...
+ nekoliko linija koda koje su ove podatke prepisivali u memoriju sa POKE rutinom, da bi na kraju izvrsili ASM podrutinu sa SYS 49152 ili tako nesto...
Zbog toga sam morao vec posle nekoliko nedelja da krenem da ucim asembler, kako bi i sam mogao da izvodim zezancije kao sto su smooth-scrolling, ukidanje "bordera" (vertikalni je bio relativno jednostavan za izvesti, ali horizontalni...)
Sada kada malo bolje razmislim, fakat da je C-64 BASIC bio djubre neopevano je mozda nesto najbolje sto je moglo da se desi - posto je svako ko je zaista hteo da nesto lepo napravi
morao da uci asembler i time, zapravo, pocne da se upoznaje sa ozbiljnijim temama sto se programiranja tice.
Secam se jednog od programa koji je rekonfigurisao memorijske banke tako da se oslobodi skoro ceo RAM i popuni sa nekoliko sekundi PCM sempla neke George Michael pesme... secam se koliko je SF bilo da cujes kompjuter kako "prica", posto je PCM sempling tada bio izuzetno skupa stvar posto je memorija bila zesce ogranicena :-) Danas 64 KB bacis na aligment ako treba :-)
Eh stari dobri dani :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos:
http://www.digicortex.net/node/17 Gallery:
http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! -
https://github.com/psyq321/PowerMonkey