Modelovanjem sam se bavio pre više od 5 godina, trenutno uradim možda jedan-dva namenska modela godišnje i nisam pratio najnovije trendove u ovom segmentu pa stoga moj predlog uzmi sa rezervom.
• Konfiguracija kao celina: neophodno je da računar radi stabilno 99.9% vremena zbog same prirode posla, pogotovo ako će i sam biti jedan od nodova (ili čak server) koji će se koristiti za renderovanje projekata. To zahteva da tipično najosetlljivije komponente budu boljeg kvaliteta a to u tvom slučaju znači izuzetno
kvalitetnan RAM, napajanje i matičnu ploču.
• Napajanje- definicija ATX napajanja bez konkretnog specificiranja ATX standarda već niz godina ne znači ništa, tjst većina jeftinih napajanja daje navedih XW na osnovu starijih specifikacija koje dozvoljavaju procentualno veći udeo snage na 3.3 i 5v granama koje su tipično najmanji potrošači u modernom računaru. Kartice i procesori jedu 12v što zahteva grane od barem 18-19A za konfiguracije sa jednom grafičkom kartom. Takođe bi trebalo uzeti u obzir da se uz upitnu efikasnost maksimalna snaga napajanje dodatno smanjuje. Još jedna od bitnih stvari prilikom izbora napajanja jeste da se ne uzima neko koje će konstantno raditi na 80 i više posto opterećenja, kako zbog buke, tako i zbog bržeg propadanja istog. Ukratko nemoj ni da gledaš napajanja ispod 60€, moj savet ide u smeru Seasonic i nekih jačih Cooler Master modela, jačine reda 600-750W.
• Memorija-rad u 3D-u, pogotovo renderovanje strahovito opterećuje module i zbog toga je poželjno izabrati neke koji imaju karakteristike gaming modela sa stabilnošću serverskih komponenti a to košta. Ovde možda malo preterujem u oceni ali gledaj da kupiš neke od brendiranih modela sa hladnjacima, 2 uparena štapa (znači 2x4, 2x8GB, a ne 1x8GB) i po sastavljanju konfiguracije stavi da se nekih 24h vrti MemTest, ukoliko prođu bez greške nabavio si dobru memoriju.
• HDD - preporuka je da sistemski disk bude SSD, pomoćiće prilikom renderovanja a i prilikom sveopšteg korišćenja računara. Ukoliko se odlučiš da klasičan HDD bude i sistemski i data disk obavezno uzmi model od 7200rpm, u suprotnom uzmi 5400rpm model, što zbog manje buke, to i zbog statistički veće dugotrajnosti u odnosu na brži model.
• Grafika - izbor zavisi prvenstveno od raspoloživog novca a potom od vrste posla koji će raditi. 3D modelovanje je vrlo širok pojam, može biti pretežno 2d konvertovanje u 3d, rad sa poligonima ili NURBS površinama, modelovanje istih ili nabacivanje tekstura, dinamičko modelovanje komplikovanih organskih modela sa animacijom, konstruisanje relativno jednostavnih statičnih objekata ili rad sa scenama od po nekoliko hiljada objekata, simuliranje čestica itd... Možda se iz ovoga ne vidi jasna razlika korisnosti GPU-a ali postoji i ukoliko prepoznaš primarni slučaj korišćenja možeš sebi uštedeti dosta novca, odnosno preusmeriti ga na korisnije komponente (npr Space Navigator ili bolji monitor). Sve i da nekim slučajem sastaviš najbolji mogući rig sa namenskom Quadro ili FireGl karticom, ukoliko ne naučiš da barataš sa layerima i količinom detalja u prikazu nećeš dostići komforan rad. Sve ovo sam ti rekao iz razloga što sam ranije modelovao dosta komplikovane scene na GeForce 4 ti koja je za današnje standarde više nego smešna. Tada sam pomoću drajvera modovao postojeću karticu u Quadro i dobrio neverovatno ubrzanje. Proveri da li je to danas moguće sa nekom od Nvidia ili AMD kartica pa na osnovu toga nabavi konkretan model, ili pak kupi tu 7790 kao privremeno rešenje, lako ćeš je zameniti za bolju jer se očekuje da će uskoro oglasi biti preplavljeni sa 7950-7970 karticama a iz razloga što kopanje kriptovaluta nije više unosan posao. Mala magistrala ti nije toliko bitna prilikom klasičnog modelovanja, vidi se razlika jedino prilikom korišćenja teških tekstura, čestica, animacije i kao što sam već rekao prilikom Zbrush stila modelovanja. Lično posedujem jednu 7950 (384 bit) i mogu ti reći da sam zadovoljan kako radi u novim 3d alatima. Još jedna stvar koju bi kartica trebalo da poseduje jeste Display port a sve zbog 1440p rezolucije na koju ćeš sigurno preći ako ozbiljnije uđeš u svet modelovanja. Moja preporuka ide ATI-AMD karticama jer po mom mišljenju daju bolju kontrolu prilikom rada na više monitora.
• Matična - gledaj da ima dobro hlađenje naponske jedinice u slučaju da izabereš tower CPU kuler jer ventilator(i) ne duvaju u matičnu kao stock kuleri. Obavezno pojuri neku sa USB 3.0 podrškom.
• Procesor - kod Intela, koliko para toliko muzike, ja bih lično išao na neki od K modela jer iako nećeš u startu imati potrebu da klokuješ procesor ta mogućnost produžuje životni vek celog računara. Ako se odlučiš za fx 8350 nemoj da kupiš Nvidia-u.

• Kućište - samo je bitno da napajanje stoji dole da ne bi usisavalo vreo vazduh od procesora i grafike, takođe pojuri neko u čiji prednji panel može da stane neka 12-14-ica i koje ima USB 3.0 slotove (ili pojuri takav 5.25 panel).