Citat:
mikikg:
D
Za Arduino i slicne kit-ove, sve je na jednoj PCB i tehnicki kada se ona iskoristi mora opet cela/nova PCB da se uzme za sledeci projekat. Slicno je i sa STM ili TI dev-kitovima.
Evo
ovde sam nasao ako te interesuje original Arduino, ne znam koji je to tacno model, znam samo da je Italijanski i da lik ima jos nekoliko komada na prodaju ...

Kako to mislis, da se uzme novi PCB? Iskoristi je samo za potrebe testiranja, pa onda kada to poveze i odradi i vidi da radi, prebaci na neki PCB ili bar na tackasti pertinaks :) Arduino moze da se koristi i kao programator drugih atmega, pa posle samo napece bootloader na kontroler, pa kod, i onda odradi ovo gore :)
E sad, ako se radi o Arduino Mega, i slicnima, tu si vec u pravu, dosta teze postaje odraditi ceo PCB sa SMD mikrokontrolerom za pocetnika u kucnoj radinosti, prvo sto je tesko odraditi plocicu sa tankim vodovima, pa to sve zalemiti, ne kazem da je nemoguce, ali to je mene npr ranije mnogo plasilo i nisam imao smelosti u to da se upustam.
Prednost je sto nema nejasnog asemblera, nema mucenja oko podesavanja gomile stvari, fuse bitova itd, oscilatora, vec samo pises funkcije koje zelis da se izvrsavaju, a to mnogo znaci u pocetku. Ne kazem da ce mnogo da ga uvede u celu problematiku koja ce kasnije doci, ali ce odmah dobiti gotove projekte koji ce ga usreciti (jer ako nekom nesto uporno ne radi i trudi se mesec dana da mu trepne led dioda, nece videti interes vise u tome).
Moj put do prvog odradjenog pcba:
Arduino + breadboard, sve provereno kako radi i dal radi. Potom u
http://fritzing.org/ programu preslikan izgled breadboarda, koji je potom autorutovan na PCB view, odstampano u pdfu. Posle peglom preneto na pertinaks, peglom preneto, pa u rastvor, busene rupe, zalemljene komponente i gotovo.
Fora je, bas kao sto je Bogdan rekao, s Arduinom moze da radi svako ko pozeli, nikakvo posebno znanje nije potrebno. Jos je tu i Fritzing, i iskljucivo on, zato sto je napravljen da radi BAS sa Arduinom. Sve komponente su tu, lako je napraviti veze, i za pola sata od gotovog projekta na Arduinu se dolazi do sasvim gotovog nezavisnog projekta. Za pocetak dusu dalo.
Posle toga, kad i ako predjes granice Arduina, Atmel studio, ili neki drugi IDE. Arduino i dalje mozes da koristis kao programator sto je ogroman plus. Nemam iskustva kao i ostali na forumu sa mikrokontrolerima i elektronikom generalno, ali ovo je neki moj put kako sam usao u sve to i kako mi je od samog pocetka bilo zanimljivo, i nimalo tesko, pa ti je mozda koristan savet.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY