Stigli mi PDIP-28 dsPIC-ovi i PIC32. Konkretno sam uzeo ove:
- DSPIC33FJ64GP202-I/SP
- DSPIC33EP128MC502-I/SP
- PIC32MX210F016B-I/SP
- PIC32MX110F016B-I/SP

Ne znam odakle da pocnem, ali ovo sto sam do sad procitao o njima i konkretno na brzinu probao to bas obecava!
Opake "masine" su u pitanju u ovim plasticnim PDIP kucistima. Ja iskreno do sad nisam video 32bitne procesore u PDIP-28 kucistu :)
To mi je u sustini i bio osnovni razlog zasto sam izabrao Microchip a ne neke druge proizvodjace. Sa ovim bar mogu da se igram opusteno na proto board bez komplikacija sa SMD koje bih imao sa drugim proizvodjacima jer ne prave nista slicno u ovakvim kucistima. Ima tu jos nekih prednosti sem kucista koje se uglavnom odnose na raspolozivi HW u procesorima i cena koja nije bas zanemraljiva recimo u poredjenu sa Atmel za slicne perfomanse i raspolozivi HW unutar chipa. Microchip ih je sve tu "ushio" za takvu klasu procesora i mikrokontrolera.
Da ne razglabam sta sve ovi procesori imaju u sebi (uostalom to sve pise u DS), ali bih samo nekoliko stvari izdvojio koje mi se cine vrlo zanimljive, pricam uopsteno i za DSP i za procesore posto su vrlo slicne sprave u pitanju:
- Ogromna Flash i RAM memorija. Ima modela sa 512kB Flash, dodatnih i nezavisnih 24kB za boot-loader, do 32kB staticnog RAM-a.
- 1.1MBPS 10-bitni AD konvertori ili opciono 500kBPS 12bitni AD
- Modeli sa stereo 100kBPS audio DAC-om!!! :)
- Modeli (dsPIC) sa ultra-preciznim PWM. Dakle nije klasican PWM kao sto se vidja svuda vec vrlo specificni predvidjeni za razne SMPS sprave, recimo trofazni sinhroni inverteri sa HW kontrolom (nezavisna od CPU core) recimo vrsne struje izlaznih tranzistora, programibilno vreme "maskiranja" prilikom AD konverzije (preskacu se recimo "lazni" pikovi koji nastuju kod merenja struje), programibilni death-time, mogusnost rada u PSM modu, onda mod kako da to nazovem, za pulsirajuci-pulsirajuci PWM koji se recimo koristi kod upravljanja turbo diznama na benzinskim motorima i svasta jos oko toga. OPAKO!!! [tnx @macolakg za info]
- Modeli (dsPIC) gde CPU core radi na preko 300MHz!!!
- Mogucnost remapiranja specificnih HW funkcija na druge pinove.
- Neki procesori imaju 4 porta za programiranje (PGC/PGD). Ovo iskreno nisam skontao zasta konkretno sluzi, zasto 4 :)
- Integrisani operacioni pojacivaci za analogno procesiranje signala.
- Ostale klasicne periferije poput CAN, LAN, I2C, SPI, JTAG, USB, DMA, gomila tajmera, RTC sat sa alarmom i slicno.
Ovo sve spakovano u jedno chipce daje neverovatne potneciale za svakavke konstrukcije.
Sto se tice razvojnog okruzenja, ja sam recimo uzeo za pocetak PIC32MX210F016B da se igram.
Programator je Pickit 3 i on prakticno podrzava sve ove dsPIC i PIC32. Par kondenzatora, konektor za programator i eto razvojne plocice :) Cak ni externo napajanje nije potrebno, to dobije iz samog programatora.
Vezano za software, uzeo sam sve besplatne alate od Microchip, dakle MplabX i XC32 kompajler. Samo da napomenem da XC32 u free verziji je 100% upotrebljiv, dakle nema nikakvih ogranicenja po pitanju velicine coda-a, vremensko ogranicenje i slicno. To sto za razliku od PRO verzije pravi nesto veci izvrsni code jer nema "optimizaciju" me trenutno ne tangira jer imam "silne" kilobajte rasplozivog flasha koje ne znam sta da pisem pa da potrosim :)
Trebalo mi je cca jedan dan da napravim plocicu i poteram od nule neki prost programcic (togle RA i RB portova) a prvi put sam se uhvatio ovakvih procesora!
Ima od SW biblioteka svasta besplatno na rasplaganju, evo ovde pregled:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/39962c.pdf
Ima i ceo Linux koji staje u ove procesore :)
http://www.microchip.com/stell...nodeId=2519¶m=en546018
Sve u svemu po mom misljenu veoma fina HW/SW kombinacija za mikrokontrolere koja ce me verovatno naterati da skroz batalim 8bitnu platformu :)
[Ovu poruku je menjao mikikg dana 11.06.2013. u 02:47 GMT+1]
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator