Jedna napomena,reč je o jeftinim kutijama i za svakog,možda kao projekat za vežbanje ili možda ne?,usudio bih se reći jedno od mojih najvećih iznenađenja….
Hmmmmm....
Pa da počnemo!
Ovo je projekat koji je već urađen i uvod u dalje projekte (krajnje jeftinih zvučnika)…,verujem da je neko ko je član Elitesecurity,davno,pokušao da se hvali kako je uložio svu svoju pamet i veštine da izradi ove kutije-bio sam jako besan kad je po Novom Sadu počela da kruži priča o tome jer sam se raspao od brzine rada kako bih mu završio iste.
Projekat je počeo tako što je došao čovek i rekao- kupiću te i te zvučnike i bilo bi jako dobro da odradiš kutije,mislim se u sebi OKAY ali daj mi zvučnik u ruke da se malo upoznamo pa ti kažem šta kako i koliko...
Tu se priča razvukla i stalno se menjali planovi šta će da se radi,dvosistemci,trosistemci,u jednoj kutiji ili dve...,znao sam samo da poseduje pojačalo u čistoj A klasi,takozvana HIRAGA koju sam čuo na plastikanerima i video koliko to pojačalo ustvari ima snage. Zasukao sam rukave i na slepo počeo da radim na projektu koji se bazirao na jednom projektu iz šasopisa elektronike,takozvane Duette meni se svideo,njemu se svideo pa onda što da ne?!,nije bio odmah baš pri parama da kupi sve zvučnike pa smo krenuli sa gornjim kutijama,pa kad skupi idemo dalje.
Naravno došao je i taj dan kada se pojavio sa zvučnicima i to polovnim iz kutija CANTON FONUM 300 iz neke '91-'92, bas 160mm i visokotonac 25mm kalota.
Znao sam kako je ta kutija izgledala,i nije mi se sviđalo što je bas-reflex,što je dosta plitka i pošto sam ih čuo kod jednog drugara kao da im fali nečega,zvučali su kao isprana krpa a vidim da basić prilikom reprodukcije ima lep hod pa mi zvuk koji daju i to ne ide zajedno...
To je značilo da mogu dosta više izvući iz njih u kompresionoj kutiji što je svima oko mene bilo totalno kontra od onoga što su oni znali i slušali.
Bacio sam pogled na taj projekat iz časopisa i shvatio da bi te kutije odgovarale ali uz male korekcije ne unutračnjih ukrućenja (koje ćete kasnije videti i kojih ima na pretek) nego što se tiče njihove dubine i visine. Gde god da kucnete kutiju sa prstom čuje se klik a ne tup ili zvonk,kao od betona da su pravljene!!!
Promenio mere po mojoj ŠACOMETRIJI i naručio materijal...
Hmmmmmm....,3 puta sam vraćao da iseku kako treba da bude u vinklu i ta mera koju sam dao!
Od alata otprilike treba sledeće:
-ručna hobi glodalica (najjeftinija) i 2 glodala obična ravna (biće slike ili sajt)
-ručna ubodna testera I testerica za sečenje MDF-a ,iverice,špera…(malo manji zubi)
-čekić (do pola kile)
-pakna za šmirglu RUČNA i šmirgla (80-120 granulacije)
-bušilica i burgije od 3-8mm
-špakla bilo kakva iz onog jeftinog seta od 6 kom.,samo da joj je širina da može da uđe u konzervu sa lepkom (univerzalnog) tipa tigar,moment ili PROFESIONAL (oko 70mm širine,biće slika)
-skalper
Materijal:
-isečene stranice od MDF-a
-tiple od 6 ili 8mm dužine oko 30-35mm
-lepak za drvo MOMENT ili sl.
-univerzalni lepak PROFESIONAL ili sl. -NI SLUČAJNO TIGAR-
-e sad, ili furnir,ili ova folija o kojoj ću pričati ili izuzmite univerzalni lepak I špaklu pa kutije odnesite u komoru na farbanje…
Znači prošlo je od našeg prvog susreta već više od mesec dana.
Dobih NAJZAD materijal i krenuh u STVARANJE...
Prvo je trebalo iseći sav višak sa ukrućenja jer oko njega gradimo kutiju,kasnije-NE MOŽE!.
Ništa ne bacajte kasnije će da treba!!!
Nema šanse da neko ko radi ovakve kutije zna tačno u milimetar kolike će stranice na kraju izaći jer nikad ne znaš tačno koja je debljina MDF-a,dovoljno da je pola milimetra tanji ili deblji i već imaš po meni katastrofu jer mora jako da se gituje a to nije to! Zato prednje i zadnje kao i leve i desne stranice pojačajte za milimetar ili dva (obe mere). Kasnije ćete višak skinuti ručnom glodalicom bez problema.
Koristi se lepak,bar ja koristim jer se OSUŠI,Moment za drvo,isto je beo i cena je ista kao i ovi ostali krševi,mogu se koristiti i montažni lepkovi za drvo...,naravno drvene tiple- ništa šrafovi-to ću objasniti kasnije i zašto.
Pravilo za pravu kutiju (po meni),tačnije redosled stranica kad se sklapa je: na gornju i donju (ako nema ukrućenja) stavlja se prednja i zadnja a na sve to se završava sa levom i desnom stranicom,u ovom slučaju prvo ukrućenje ide. To imajte u vidu kad budete pravili mere i plan za sečenje koji ćete dati tamo gde naručujete ili da sami sečete...
Sve unapred mora da se bar 2 puta napravi u glavi jer kasnije nema nazad
Isečena ukrućenja sastaviti sa gornjom i donjom stranicom tiplama. E sad,način na koji ja to radim je sledeći: stavim lepak na kant od ukrućenja i na njega stavim gornju stranicu i donju i sve to tako zajedno stisnem stegom da drži samo dok ne zakucam tiple.
Sad se neki od vas pitaju zašto dok ne zakucam tiple?! Pa zato što kad to tako odradim onda bušim kroz stranice u ukrućenje i to radim da ne bih omašio rupe a i bušim ukoso ... kad bih to radio kao stolar-prvo se rupe izbuše pa se u njih stavlja tipla pa se sklapa i lepi – to možda za viseće elemente u kuhinji ali ne i za ovo...,objasniću uz crtež. (PDF dole)
Kada se tiple zakucaju (moraju da vire bar 2mm) možete odmah da skidate stege jer samo sa tiplama ostaje oko 80% pritiska stege što je savršeno dovoljno da se to sve zalepi kako treba jer lepak NE TRPI konstantno velik pritisak (piše na svakom lepku koji pritisak i koliko), a tiple zbog svog položaja stvar drže na svom mesu od početka. Pre zakucavanja tipli u rupu treba sipati malo lepka,ne previše,tek par kapi jer treba mesta i za tiplu da bude,u protivnom se medijapan cepa i puca ili tipla ne legne na meso a mora na tesno da uđe.
Za boravih reći spisak materijala!!!!
Kutije su gabarita (ŠxVxD) 420x260x370 (mada na kraju će biti za koji milimetar manje),mere su za medijapan od 19mm.
Videće da se mere baš ne slažu,to je zbog toga da bi na kraju bili u plusu a ne u minusu da ne bi gitovali…

-4x (420x370) stranice
-4x (420x230) prednja i zadnja
-4x (330x230) gornja i donja
-2x (330x381 ili 380) ukrućenje glavno
-6x (106x70) mala dodatna ukrućenja
-Prilikom izračunavanja kutija u nekom od programa (LSPCAD ili sl.) u koji ćete da unesete zvučničke parametre,i naravno kad dobijete litražu za kutiju
obavezno dodajte litražu ukrućenja jer i ono ima neku zapreminu,zna da dođe i do litre ipo a kod većih kutija i do 5 litara što nije ni malo zanemarljivo.
-Programe koristite samo okvirno,možete i tačno zbog litraže ali vi sami možete da menjate mere samo dok litraža ostaje ista,mada nije na odmet malo se i igrati.
[Ovu poruku je menjao Viking-pro dana 07.11.2012. u 00:19 GMT+1]
Tri puta sečem i opet kratko! :-) :-) :-)