Nakon ponovnog sklapanja, ovaj drugi je (iako ništa sem tog displeja nije otpalo) pokazivao prilično pogrešne vrednosti, pa na kraju nisam ni siguran da li ih je i ranije pogrešno pokazivao ili tek nakon ovog rastavljanja.
I onda sam odlučio da kupim par pristojnih DMM-ova, pa sam malo guglao.
Izgleda da na kraju jedino u šta se čovjek zaista može pouzdati je Fluke i nekoliko drugih brandova, no svi redom u istom cjenovnom rangu.
Fluke 87v je u Evropi teško nabavljiv ispod €500 (u USA može i za $300), pa sam ekspresno od toga odustao i u strartu ga otpisao pošto mi "terenac" u principu nije nikad potreban, a za te pare ima već pristojnih bench DMM-ova.
Tako sam završio sa Agilent U3401A (sa kojim sam prošao ispod €300). Jedan od novijih Agilentovih uređaja, sa osnovnim setom mogućnosti, ali zato vrlo pristojne preciznosti, koja je u rangu i sa uređajima nekoliku puta skupljim od njega. Uz njega dolazi i sertifikat o kalibraciji, koji važi godinu dana, a isti se može softverski kalibrisati opet, kada se za to ukaže potreba.
Meni je to konkretno u trenutku kupovine trebalo za jedan projekat sa mikro-range strujama (zarad precizne estimacije o dužini života jednog uređaja na CR2032 bateriji), pa i nisam imao velikog izbora oko izbora instrumenata. Sada mi sve više treba za kojekakve druge aplikacije, gdje mi je primjetan shift ka mikro-amperima i mili-voltima.
A za ovaj drugi, kao general purpose zezalica na stolu, izbor je pao na Extech EX430. Odlučio sam se uglavnom na osnovu deklarisanih mjerinih karakteristika, mada o kvalitetu istog ne znam skoro pa ništa, ali nije važno pošto nije ni bio skup.
Elem, šta sam na kraju primjetio: veliki igrači ostaju veliki igrači, a mali igrači su pilićari, kao što se i moglo očekivati.
Pogledajte npr. jedan od Uni-T bench DMM-ova, koji je u istom cjenovnom rangu (ako ne i skuplji) sa ovim Agilentom:


Neko je izgleda došao na genijalnu ideju da običan handheld ubaci u plastičnu kutiju za cipele, doda mrežno napajanje i to proglasi za bench DMM :)
No, izgleda da su ovi iz marktinga došli na još bolju ideju i dosjetili se da toliki prostor može pametno iskoristiti i dodali gore pretinac za luk i slaninu.
Prodavci elektronike su ipak malo pametniji, pa na njihovim sajtovima uglavnom nećete naći ove slike sa gepekom i pretincom za sendvič, jer niko živ ne bi to kupio kad bi mogao da vidi o čemu se radi.

Sa ovakvom politikom, čovjek jednostavno ne može više vjerovati ovima ništa. Ne znam šta bi me naceralo da kupim ili koristim nešto od ovog UNI-T, pa sve i da mi džabe daju...
Sa druge strane, pogledajte iznutrice Agilenta:
Na kraju, iskoristio sam kalibrisani Agilent da provjerim tačnost ostalih 4-5 DMM-ova koje imam i tu nema nikakvih pravila kad se radi o ovim sub-100 dolara uređajima (ili recimo ovih do 70-tak evra, koji su meni bili na raspolaganju).
Međutim, interesantna činjenica je da je najprecizniji bio (barem u onom broju cifara koje može da prikaže na svom displeju, i koje su se uvijek poklapale sa Agilentom) neki mali DMM od čini mi se 4-5 evra koga sam davno jednom priliko kupio u prodavnici iz bureta istih takvih gdje su bili nabacani na gomilu bez ikakvog pakovanja, kada sam razvodio neku struju po kući, pa ga uzeo samo da provjeravam ima li negdje struje ili nema, i jesu li dvije žice spojene ili nisu :)
Poenta na kraju svega je da sam - da tako kažem - izgubio povjerenje u većinu tih zaejbancija nekih ljevih brendova i da onda malo-malo pa uhvatim sebe kako nečim drugim provjeravam ono što sam njima mjerio, tj. gubim vreme... Zato ipak mislim da se isplati platiti makar i to povjerenje i negubljenje vremena, iako deklarisane karakteristike na papiru mogu biti iste. Jednostavno, poslednje što mi treba dok radim je da me non-stop grize crv sumnje.
Ko se jednom oprži i na 'ladno duva...
Još jedan savjet - kada kupujete DMM definišite prvo šta hoćete da mjerite i sa kojom tačnošću, pa onda proučite kako se izračunava preciznost, pošto je preciznost instrumenta data kao postotak u mjerenju za određeni rang i dodatno na to još ide i drift u ciframa ili postotcima za taj range, od greška koja ima izvor u nekim drugim aspektima.
Tako može ispasti da je npr. neki dmm sa manjim brojem cifara na nekim opsezima tačniji od nekog drugog sa većim brojem cifara (pa da ne plaćate više za manje).
Ako neko ima problema sa snalaženjem u tim karakteristikama neka kaže, pa mogu ovdje na par primjera da pokažem o čemu se radi, večeras-sutra kad uhvatim vremena...
Pozdrav.
[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 18.09.2012. u 10:44 GMT+1]