macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 *.dynamic.isp.telekom.rs.
|
Nekada sam imao pojacanog yuga 1100ccm (na oko 68Ks, na kocnici), na koji sam stavljao svasta od dobre opreme (za poboljsanje voznih osobina), i mislim da mi je najbolja investicija bila stavljanje Monroe sensa-trac amortizera napred, a pozadi sam imao neke dobre Nemacke (uljne, za yugo GVX).
Posto sam prvo ugradio Monroe napred, imao sam prilike da "istrazim" razlike izmedju bivsih (fabrickih) i Monroe.
Bio sam impresioniran promenom voznih osobina yuga, bolje se ponasao pri: ubrzanju, kocenju, po mokrom, po klizavom, postao je "mek" na upravljacu, neosetljiv na "kamionske tragove" na autoputu, fantasticno ponasanje u krivinama...
Ubedjen sam da mi je to bila najbolja investicija (iako su kostali oko 110DM po komadu, jer su se tek pojavili).
Obican yugo, koji je inace naporan za dugotrajnu voznju (a zbog terenskog posla, njim sam prokrstario staru YU), postao je ugodan za voznju, poput stranih automobila, i stabilan poput automobila spremljenog za trkacku stazu iako je bio standardno "visok" od asvalta.
Prakticno su se "duge ture" svele na drzanje upravljaca, labavo, jednom rukom, bez obzira na stanje puta i brzinu.
Fascinantna mi je bila promena, upravljac vise nje "uzvracao" sile koje deluju na prednje tockove, koje se javljaju usled neravnina i kanala na asvaltu, a osecaj u krivini i "samoispravljanje" na izlazu iz krivine, su ostali isti...
Nisam siguran, ali po secanju (neka me neko ispravi ako gresim), sensa-trac su bili hibridni uljno-gasni amortizeri sa posebnim ventilima koji kontrolisu pritisak gasa u nekoj cevi unutra, zavisno od nacina voznje. Opet po secanju, na pamfletu koji sam dobio uz njih, pisalo je da raspolaze sa dve zone reakcije: "zonom udobnosti", koja je podrazumevala voznju po relativno ravnom putu i "putnickom" stilu voznje, i "zonom sigurnosti", koja je odgovarala agresivnom sportskom stilu voznje, pogotovo izrazenom na talasastom putu pri vecim brzinama.
Tada je nazivan "hibridnim" amortizerom.
Ti amortizeri su se tacno tako i ponasali: na pristojnom asvaltu su bili znatno udobniji od serijskih, dok je na talasastom putu automobil bio bukvalno zalepljen za asvalt, i proverio sam svojerucno, mogli ste sa 150Km/h na pravcu, i talasastom asvaltu da pustite upravljac, auto je nastavljao da ide potpuno pravo, ignorisuci neravnine (ko je ikada vozio standardnog yuga, ovo ce mu zvucati kao beskrupulozna laz :-), medjutim "korpus-delikti" je jos u voznom stanju, pa se da proveriti).
U prvih nekoliko meseci voznje "hibridnih" amortizera, vise puta sam doziveo da (zbog remanetnog osecaja stacenog sa fabrickim amortizerima), budem ubedjen da cu zavrsiti van puta, sa prevrtanjem yuga, medjutim, sensa-trac su mi sacuvali zivot. Nagla "eskiviranja" iznenadne prepreke na putu, pri vecim brzinama, su postala bazopasna pojava.
Doticni yugic se jos uvek vozi, i vec je kod treceg vlasnika posle mene, Monro-i jos uvek perfektno rade, posle predjenih 350000Km.
Ta, "hibridna" klasa amortizera je ostavila najbolji utisak na mene, od bezbroj raznih vozenih, sa mojih > 1000000Km predjenih raznim automobilima...
Zakljucak iz svega je:
Dobri amortizeri su uvek dobra investicija, tu ne treba zaliti novca jer, cuvaju glavu, cuvaju karoseriju (doticni yugo je pregazio >700000Km sa dva promenjena motora, bez krupnih intervencija na karoseriji, i jos uvek se vozi), povecavaju u svakom smislu kvalitet voznje, daju odlican osecaj sigurnosti (koji nimalo nije lazan), i veoma dugo traju.
Uljni ili gasni, pitanje je sad?
Moje vidjenje pravog odgovora je: hibridni, sa dve ili vise "zona" delovanja, gde je savremena nauka dovela do udruzivanja putnih i sportskih osobina...
Veliki broj renomiranih proizvodjaca poseduje citavu paletu amortizera po osobinama koje kupac zeli.
Treba ih pre kupovine pazljivo prouciti, i odabrati prema svom stilu voznje.
Takodje treba teziti sto novijoj tehnologiji u toj oblasti, jer je razvoj putnih ispitivanja vozila neverovatno napredovao poslednjih godina.
Dao sam primer primene na yugy, zbog slikovitog prikaza, kako sveza (tada najnovija) tehnologija moze unaprediti raritetnu (yugo) tehnologiju.
Pozdrav svima
|