Citat:
Boyka:
Molim iskusnije forumaše da daju savet nama 'mlađima'...
Poslušaj svačije mišljenje, dodaj neko "bodovanje" na odnosu reputacije na forumu, na osnovu učestvovanja u nekim projektima, na osnovu tona govora, i sl. Ne mora svako ko je mator da bude vrhunski guru. Ne mogu da pričam a da ne stenjem kada počnem moje razglabanje o matorim pametnjakovićima koji su u životu videli 3 linije printf C koda i malo Clippera, pa se predstavljaju kao programeri.
Citat:
Boyka:
Završio sam trogodišnju srednju školu(nije baš pohvalno right?)
Ne mora da bude baš relevantno, bitno je ono što sad radiš i da pokušavaš sebe staviti na pravi put. Većina tvojih vršnjaka nažalost neće biti tvog mentaliteta.
Citat:
Boyka:
Od iskustva u programiranju imam nešto više od godinu dana u C#.net-u, 3 meseca u Javi, 6 meseci u HTML,CSS,JS
osim programiranja poznajem ceo office, MS Project, MS Visio, MS SQL Server(solidno), MySQL dobro, Photoshop, poznajem solidno i mreže.. u sledećoj godini radimo i ASP.net, još malo pa ću krenuti i sa PHP-om
Služim se solidno Engleskim Jezikom
Nisam siguran da je baš pohvalno stavljati u svoj virtuelni CV iskustva merena u mesecima kada su u pitanju programski jezici (naročito ako su u pitanju iskustva vezana za školske zadatke, ako je to slučaj). Ono što ti ja preporučujem jeste da se skoncentrišeš na programiranje, a jezik u kojem ćeš to da vršiš ćeš kasnije da izabereš kao primarni. Nauči da razmišljaš kao programer, i jezik će ti biti manje bitan. Prouči neke osnove koje zvuče dosadno: petlje, funkcije, rekurzije, tipovi, strukture, OOP principi, pa onda pređi na osnovne algoritme, ali uvek razmišljaj kao programer, a ne kao code monkey koji će da copy/pasteuje gotov "glue code" sa raznih sajtova i onda da češe glavu kada nešto "neće". Uvek, ali uvek preporučujem tipičnu plavu knjigu koja se koristi čak i na našim prostorima (Ritchie je car):
http://www.amazon.com/C-Progra...eywords=C+programming+language . Čitaj. Vežbaj. Uči.
Visio i sl. nemoj da mešaš sa programiranjem. OK je ako znaš napraviti blok šemu, štaviše, super je, ali nemoj to da mešaš sa programskim jezicima. Visio je jednostavna alatka, jednostavnija i od Worda po mom skromnom mišljenju. To naravno važi i za sve ostale programe tog tipa kao što je Photoshop. Photoshop zna i moja baba, ali pogledaj određene fotografske manipulacije na internetu, pa razmisli da li umeš da pariraš tome, tj. da iskoristiš okruženje kako valja. Bilo koji program, IDE, razna okruženja su samo alatke, i ako znaš da ih koristiš ne mora da znači da znaš sve tehnike i da imaš dovoljno iskustva da bi napravio nešto korisno. Svaka šuša ume da koristi četkicu za crtanje, ali koliko njih ume nešto da naslika sa tim alatom?
mySQL, MSSQL, xSQL... nebtino - nauči SQL. Volim što su SQL jezici dosta konzistentni na više platforma. Nauči osnovne principe baza podataka, nauči malo više SQL funkcija koje ti naizgled ne trebaju. Pravi baze podataka sa kerovima i mačkama, pa zatim vršljaj po njima, pretražuj, dodavaj i briši ako želiš da dođeš do neko nivoa. Kada dostigneš taj nivo, videćeš i razlike između različitih SQL rešenja i izabraćeš onu koja tebi odgovara. Nadam se da će vas u tvoj školi malo izribati sa SQLom. Ja sam morao da pišem SQL queryje na papir

, ali moram da priznam da sam naučio nešto novo iako to nisam očekivao.
Mreže... koliko solidno poznaješ zaista mreže? Umeš da sebi podesiš 192.168.1.5 IP adresu na računaru? Znaš kako da uđeš u svoj ADSL ruter? Šta je to "solidno"? Ne moraš da se nešto pretrgneš po pitanju mreža ako nameravaš da programiraš aplikacije koje nemaju prisustvo na računarskim mrežama, ali uvek prouči malo OSI model. Pinguj ponešto... Vidi kako radi DNS... Probaj po koji Whois. Telnetuj na TCP port 80, 25 raznih domena i igraj se, pravi firewall na tvojoj mašini, pogledaj šta tvoj ruter može da radi. Mreže su veoma interesantni delovi IT grane i uvek preporučujem svakome da se malo upozna sa osnovnim principima funkcionisanja internet saobraćaja, ali izbegavaj da tvrdiš da znaš "mreže" ako nisi siguran u ono što govoriš, jer je ovo polje mnogo šire nego što misliš.
ASP.net i PHP prouči dobro (i nadam se da će tvoji profesori da malo zasuku rukave), jer nažalost u ovoj državi ti neće mnogo proći desktop programiranje kada je dosta poslova web-orijentisano, makar bio u pitanju i freelancing za inostranstvo. HTTP/CSS piši u notepadu i napravi nešto što radi i što je "XHTML Valid", vežbaj koliko možeš pa tek onda pređi na neki IDE. IDE treba da ti dopunjava kod sa kojim si upoznat da bi ti olakšao posao, a ne da ti vrši apstrakciju i da te sprečava da naučiš nešto. Izbegavaj WYSIWYG ako boga znaš.
Ako se služiš solidno engleskim jezikom, moja preporuka je da se služiš solidnije. Veruj mi, većina literature na internetu je upravo na engleskom jeziku, to ti je ključ ka novim iskustvima i mnoštvu odgovora koje inače nikad ne bi našao. Naleteo si na skraćenicu koju ne razumeš? Pravac Google, Wikipedia, ali pročitaj šta piše i prouči detalje. Ne znaš engleski u tolikoj meri? Već si u hendikepu.
Citat:
Boyka:
Za ovih 2 godine programiranja napravio sam dosta aplikacija.. Najviše ih je pisano u C#.net-u i najviše ih ima veze sa bazama, od početničkih konekcija na bazu do ogromnih aplikacija koje rade u mreži...
osim toga pravio sam i paint program, web browsere, playere, nešto slično word programu sa ribbon kontrolama, igre nisam ni pokušavao jer znam da od toga nema vajde, pogotovo u C#.net-u..
Web browser u smislu drag & drop postojeće komponente na formu u Visual Studio? Player u smislu puštanja medijskih formata preko ugrađenih .net biblioteka? Ako nešto umeš da napraviš u roku od par minuta što se može naučiti iz tipičnog tutoriala posle 10 sekundi Googleo-vanja, nemoj da to stavljaš u svoj spisak napravljenih aplikacija. To su tvoji lični eksperimenti, koji su i više nego potrebni, ali nemoj ih predstavljati kao rešenja. Nastavi i dalje, i jednoga dana ćeš napraviti nešto što nekome zaista treba i što će raditi posao. Uvek kada napraviš neku aplikaciju, razmisli: "Platio bi li ovo neko?". Saslušaj probleme određenih preduzetnika, pa razmisli šta bi mogao uraditi na tvom računaru kako bi olakšao neki posao, ili rešio neki problem. Kao što sam rekao, nauči da razmišljaš kao programer. Pretvaraj svakodnevne probleme u rešenja koje možeš izvesti u programskom kodu. Zvuči jednostavno? Razmisli još jednom o tome...
Citat:
Boyka:
Ono što planiram jeste da završim ovu višu školu(znam da nije nešto, ali mislim da je u programiranju znanje najbitnije, inače BPŠ radi po programu FON-a), još naučim javu, asp, php, jqueri i ajax biblioteke i MS SQL server...
Imajući u vidu da si završio trogodišnju školu, ova viša (Zar ne beše visoka? Ako je 3 godine onda je visoka.) će ti poprilično poslužiti. Poslušaj moj savet - na univerzitetskim ustanovama i ispostavama istih nećeš steći neko ultra jako znanje, nego će ti se pokazati određene prilike koje trebaš sam da ugrabiš, a naučićeš kako da razmišljaš kao student ako to želiš. 45min x 2 nije dovoljno da nešto naučiš. Kada dođeš kući, pravac na Wikipediju, knjige i u tvoje omiljeno programsko okruženje. Ono što ti je profesor ispljuvao u kratkom vremenskom periodu je samo vrh ledenog brega. Da je meni neko pre 10 god rekao da ću posle "fakulteta" čitati stručnu literaturu i uživati u tome, bacio bih moj sladoled u kornetu na njega, ali vidiš da se mišljenja menjaju. Zbog toga, nauči kako da učiš, nauči kako da širiš svoje znanje zbog sebe, a ne zbog ocene i nećeš imati problema. Takođe, nisu profesori uvek u pravu. Profesorica iz operativnih sistema (inače funkcioner jedne jake stranke u mom okruženju) je drvila o "round rubinu" kao konceptu i do 15min, i opisivala kako "rubin" ima mnogo stranica i kako se "okreće", i sasvim lepo prikazuje koncept kontrolisanja procesa. Pitao sam je da li možda misli na "
round robin" i pogledala me je kao idiota, zatim mi je rekla da nisam u pravu. Lično sam dobio 7 za domaći zadatak iz jednog predmeta, a nikad nisam saznao zašto jer su me i profesor i asistent izbegavali i odbijali da odgovore šta sam to pogrešio u mojim programima. Ono što je interesantno jeste da sam te zadatke stavio na moj sajt, i svi su ih preuzeli i predali sa malo izmenjenim komentarima u njemu (iako sam im rekao da to ne rade), pa su na sve strane letele 9 i 10 za njih. Najveći duduk je dobio 10, iako ne zna da dodeli nulu promenljivi. Misliš da me je bilo briga? Kao što sam rekao - ono što tebe ispunjava znanjem je bitno, a ono što je profesor razumeo i upisao u indeks je nešto treće. Možda zvuči malo prepotentno, ali uvek budi malo skeptičan. Moj profesor iz digitalne elektronike je oštro tvrdio da će programiranje za koju godinu da nestane, i svi će programirati u programskim jezicima nalik
Ladder dijagramima. I oni su ljudi, baš kao i ti.
Citat:
Boyka:
ECDL diploma nam je inače besplatna,planirao sam još neke sertifikate da pokupim, microsoftov je dobro došao, ali mislim da je skup..
Ima i skupljih, veruj mi. ECDL je škart za tebe ako nameravaš da se baviš razvojem softvera, sorry. To služi za nekoga ko želi da dokaže da zna "VORD", a i to je pod znakom pitanja jer imam loših iskustava. Nemoj ni da pomišljaš da tako nešto stavljaš u CV.
Citat:
Boyka:
I sad recimo da sam naučio sve to, koje korake preduzeti? Da li otići u inostranstvo ili ostati ovde? Da li raditi za firmu ili biti 'freelancer'? Najbolje bi bilo da neko ko je sve ovo prošao da savete ljudima koji žele ovim da se poslovno bave, a na početku su..
Otići u inostranstvo ne možeš bez početnog kapitala (osim ako imaš familije i/ili prijatelja koji ćete prihvatiti), a sumnjam da je neko voljan da baš tebe izabere tik posle završene škole ako nemaš kraljevski portfolio. Skupljaj lovu, učestvuj na forumima, freelancuj, radi nešto. Ponekad rad zaista oslobađa. Shvataćeš neke nove stvari u radu sa računarima i sa ljudima što se ne mogu pročitati ni u knjizi, niti se mogu opisati rečima. Nemaš posla? Pokušaj da napraviš nešto što može koristiti nekome na internetu. Nisi siguran da to možeš? Prati online primere za pravljenje X rešenja, zatim menjaj kod dok ne dođeš do Y rešenja. Sve uspešne projekte stavi na svoj portfolio, predstavi se drugima u realnom svetlu i pokaži šta znaš. Sa jačim znanjem engleskog jezika će ti se šanse za odlazak u inostranstvo drastično povećati.
Citat:
Boyka:
Ako nije problem moderatorima da stave temu kao lepljivu(sticky), jer se ne odnosi samo na moj prooblem nego problem 'mladih' programera kolektivno, hvala.
Ako se tema bude razvijala u tom pravcu i kvalitetna diskusija se raširi, verujem da će biti na glavnoj stranici (ali ne i sticky). Ako ne, čitaj i uživaj. Moderatori imaju svoj moderatorski staž sa razlogom i oni će da odluče o tome bez spoljnih pritisaka

. Nepisani forumski bonton takođe nalaže da se ne traži sticky od strane autora nove teme
Nadam se da sam posle par piva dobro opisao ono što sam želeo da iskažem, ako ne, mogu da razjasnim neke svoje stavove, ali su oni relativno opšti i šturi sa razlogom.
A man is smart. People are stupid.