macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 *.adsl.eunet.rs.
|
@zivadin_despot
>BLOK 1:
Ulazni deo trofaznog ispravljaca su strujni transformatori. Nakon ispravljaca imamo otpornik R21 koji glumi kratak spoj, da bi ocitavali mali napon. Tacnije strujno kolo se zatvara kroz 2 fazne diode i R21, U ovom bloku postoji jos i RC clan, sacinjen od R20 i C9, koji pravi kasnjenje od 47us.<
Ovo je ok, R21 < 5 ohm.
>BLOK 2:
Ovde se nalza potenciometri pomocu kojih podesavamo prag propustanja komparatora iz bloka 8. Tacnije podesavamo pri kojo struji motora ce koji komparator provesti i resetovati kontroler.<
Ok.
>BLOK 3:
Dodatno kasnjenje pomocu R17 i C8 u slucaju kratkotrajnog preopterecenja motora i prilikom zaleta.<
Ok.
>BLOK 4:
Ovde se nalaze hardverski namestena mrtva vremena. Tokom inicijalizacije kontrolera otpornioci 2k2 definisu stanje pina i na kondenzatoru 10n imam razliku potencijala 0 pa nijedna dioda nece voditi (na oba kraja imamo 2.5V). Mrtvo vreme je realizovano otpornicim 270Ohm i kondenzatorom 10n. Za slucaj niskog stanja pina kontrolera, kondenzator se puni preko gornjeg otpornika 270Ohm, i napon na kondenzatoru je 2.5V sa pozitivnim krajem na gore. Za slucaj visokog stanja pina kontrolera kondenzator se preazni preko donjeg otpornika 270Ohm i sada je napon na kondenzatoru ponovo 2.5V sa pozitivnim krajem na dole. Time je omoguceno da uvek samo jedna dioda vodi.<
Sema je ok, razumevanje delimicno tacno: Kada je pin visok, struja potece iz pina koji je na +5V (priblizno), prakticno je jedan kraj kondenzatora na +5V, on se izvesno vreme puni kroz donji 270 ohm, pri cemu je sredina razdelnika 270+270 ohm, u prvom trenutku bila +5V jer je kondenzator bio prazan, sa punjenjem sredina razdelnika opada nadole sve dok ne dostigne treshold LED (sto je cetvrtina death-time) od 1,6V koja je za taj smer struje. Posle toga se sve vreme dok traje visoko stanje na pinu za PWM, napon na razdelniku ne menja i iznosi 5V - 1,6V, tj. oko 3,4V (+-100-200mV zbog pada na mosfetu u pic-u). Kada PWM pin ode u nisko stanje, onaj isti kraj kondenzatora sada biva priblizno na masi, gde sredina razdelnika u prvom trenutku ima -1,6V u odnosu na masu i punjenjem kroz gornji 270 ohm se za izvesno vreme prepolarizuje dok ne dostigne +1,6V u odnosu na masu, tada provede druga LED i taj napon ne raste dalje dok je nisko stanje. U trecem polutalasu (pin PWM opet visok), u prvom trenutku je na sredini razdelnika +5V + 1,6V (6,6V) i ponovnim punjenjem opada ka 3,4V i tako u nedogled. Ukupni death-time je promena na C od +-1,6V, tj oko 3,2V, sto je oko 64% od 5V, pa vazi obican obrazac t[sek] = R[ohm] x C[F].
Zapazices da kada npr. gornji 270 ohm puni, donji 270 ohm je parallno kondenzatoru i sa obe LED, i kroz njega se razgranava deo struje (1,6V/270 ohm=5,9mA), on u saradnji sa 2k2 pomaze kod praznjenja C u trenutku kada pin za PWM postane visokoimpendansan. To si dobro razumeo. Mozda je bolje da za taj razdelnik stavis 220+220 ohm, zbog sigurnije pobude TLP250. Onaj suprotni otpornik koji biva paralelovan sa LED jako poboljsava imunost na tranzicione smetnje, u cemu mu dodatno pomaze C, a schmidt triger u TLP250 "odsecno" prebaci stanje.
>BLOK 5:
TLP250 sluzi kao driver za mosfete. Pitanje, da li je potreban kondenzator 1000uF/35V ili je samo pozeljan radi dodatne stabilizacije?<
Mozda se lose vidi na mojoj zvrljotini, ali tu ide 100uF, i 100nF se spaja najblize TLP-u, a 100uF sledeci po rastojanju, i osim tog 100uF nije potreban nikakav drugi elko posle greca za konkretni TLP250, jer je njegova prosecna struja potrosnje oko 20-30mA sa veoma kratkotrajnim pikovima od oko 1A.
>BLOK 6:
Ovde se nalazi Snubber kolo. Zbog cega je ova sema snubber-a. Da li je potrebno staviti diodu pre kondenzatora, a kondenzator u paralelu sa otpornikom? Zasto je postavljen kondenzator 100n izmedju DC+bus i DC-bus?<
Sa diodom bi se dobilo asimetricno prigusenje odzvonjavajucih pojava, a ovde imamo simetricnu promenu i snubber je istovremeno za oba MOSFET-a, jer za ucestanosti PWM i za ucestanosti vise od nje Bulk Elko i 3 x 100nF na DC bus-u mozes smatrati kratkim spojem.
Dakle RC na red bez ikakve diode.
100nF koji su na svakom polumostu sluze kao kratak spoj za visoke frekvencije, kao "pading" kondenzator za snubber, i kao "dump" za povratne pojave kroz interne diode MOSFET-a, koje su posledica praznjenja induktiviteta motora. On prakticno prvi preuzima deo energije povratne pojave (koja je apsolutno neizbezna jer magnetna energija nagomilana u induktivitetu se MORA negde isprazniti, a u ovom slucaju kroz interne diode nazad u Bulk elko na DC bus), jer su Bulk Elko na DC bus-u udaljeni i nemaju idealan ESR i ESL (koji je ovde kriticniji), i prakticno se nadpunjenje prostre niz vodove poput talasa i zavrsi u Bulk Elko. Bez 100nF bi na polumostovima mogao imati pik premasaj od nekoliko desetina volti. To sa 100nF se zove lokalni decoupling. Inace, taj 100nF se stavlja sto blize mosfetima, sto je moguce blize, a i bulk Elko takodje, mada on moze biti sledeci po udaljenosti.
>BLOK 7:
Napajanje cele elektronike i energetike, dovedeno sa odvojnog transformatora, postavljene su diode i otpornici da bi se izbegli sumovi usled rada PWM-a.<
To je ok, mada za napajanje TLP250 nisu potrebne takve mere, nuzno je samo za PIC.
-------------------------------------------------------------------------
Postoji katastrofalna greska na semi u bloku 5.
Naime, ako si dovoljno pazljivo pogledao fotku koju sam postavio (IMG1751.jpg), videces da donji kraj (-) napajanja od svakog TLP250 posebno (dakle svih 6), se vezuje najdirektnijim putem na source svog MOSFET-a. Ne na stampani vod koji nastavlja od source pa na dalje vec posebnim komadom pcb DIREKTNO na source nogu.
Jos vaznije, ako pazljivije procitas moj post, videces da ti za SVA TRI gornja (top) TLP250 trebaju TRI posebna galvanski razdvojena napajanja (koja ne moraju biti stabilisana i mogu biti od 12- max 18V). Dakle, svako od ta tri ima svoj namotaj na trafou, gde treba voditi racuna o izolaciji, jer izmedju ta tri namotaja vladaju naponi koji se nalaze na izlazima polumostova.
Sva tri gornja TLP su vezana svojim minusom za gornje source i poseduju taj napon, ma kakav on bio u datom trenutku, tj. plivaju zjedno sa izlazom svog polumosta.
Cetvrto napajanje napaja sva tri donja TLP250, kroz otpornike po 1 ohm i na + i na - za svaki donji TLP.
Takodje je njegov namotaj na trafou dobro izolovan od namotaja za napajanje PIC.
Ti otpornici od 1 ohm sprecavaju velike struje kroz komade stampane veze koji idu od - napajanja donjih TLP250 do donjih source, takodje su nuzni i na + napajanju svakog pojedinacnog donjeg TLP250. To cu ti podrobnije objasniti sledecom prilikom. Ali za pocetak, sprecavaju nezeljenu pobudu.
Eto, to bi bilo to.
Pozdrav, nastavljamo sutra konsultacije
P.S.
Zaboravih: za 3 x 36AC za konkretan motor ti treba amplituda od 36 x 1,41 = 50,76V, sto znaci da ces sa napajanjem od svega 50V morati PWM da "razvuces" od 0-100%.
[Ovu poruku je menjao macolakg dana 04.07.2012. u 04:16 GMT+1]
|