igorpet
Najbolji su oni univerziteti na kojima se stekne najveće znanje, pa ti vidi ko predaje na vrhunskim univerzitetima. Sve sam naučni krem iz svojih oblasti. Po tvojoj teoriji bi ti univerziteti bili najgori.
zzzz
Ne radi se samo o ispitnim metodama, već i o ciljevima nastave. Dakle, o tome kakvo znanje treba prenositi i šta je to upotrebljivo znanje. Kalkulator će mi reći da je ln(2)=0.693... Do tog sam rezultata mogao doći i razvojem logaritma u Tejlorov razvoj u okolini tačke 1, pa računanjem logaritma u tački 1/2 i na kraju promenom znaka. Ali, čemu sve to? Naravno da treba znati koristiti Tejlorov razvoj, ali onda neka zadatak bude odgovarajući. Čemu će na kraju meni služiti moje znanje računanja logaritma na ruke? Ako znam da koristim Tejlorov razvoj, ja ću to svakako znati. No, ima i drugih načina da se proveri sposobnost upotrebe Tejlorovog razvoja. Ako profesor ne zna da smisli takve zadatke, onda on ne zna čemu služi Tejlorov razvoj.
Evo, recimo, svojevremeno sam na ispitu iz kompleksne analize imao zadatak da odredim sve kompleksne diferencijabilne funkcije

na otvorenom jediničnom disku za koje postoji prirodan broj

takav da za svako

važi

. Lepo se zna da su sve diferencijabilne kompleksne funkcije kompleksne promenljive sa otvorenim domenom analitičke, tj. da su beskonačno diferencijabilne i da njihov Tejlorov razvoj u okolini bilo koje tačke konvergira u nekoj okolini te tačke baš toj funkciji, napiše se funkcija u obliku stepenog reda koji je konvergentan ka njoj u nekoj okolini nule, ako funkcija nije nula, postoji prvi koeficijent Maklorenovog razvoja koji nije nula, pa postoje ceo broj

i neprekidna funkcija

takve da je

i

, ali onda nejednakost iz zadatka ne može da važi za beskonačno mnogo prirodnih brojeva

i gotovo - jedina funkcija koja ispunjava uslove zadatka je nula funkcija. Mala varijacija ideje dokaza teoreme jedinosti. To je primer ne preteškog zadatka zadatak koji provereva sposobnost primene Tejlorove teoreme iz kompleksne analize.
U takvom zadatku ti nikakav kompjuter ne bi pomogao. No, mogući su i zadaci u kojima bi ti kompjuter pomogao ako znaš ono što zadatak proverava.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.