Tada (negdje 94-te godine) zbog ružnih zbivanja oko mene,nije bilo šanse da se nabave nove komponente i sve dijelove sam skidao sa starih tv i radio šasija,kad se nije mogao naći otpornik prave vrijednosti išlo se na paralelno i redno vezivanje otpornika koje bi našao.
Za otpornike sam bio napravio od kartona tri kruga sa podeocima u kojima su bile napisane boje i vrijednost svakog broja radi očitavanja vrijednosti otpornika po boji. Tada nije (barem u mojem okruženju) bilo metal-film otpornika ni drugih koji bi imali više od četiri oznake,prve su bile početne cifre,treća je bila broj nula a četvrta tolerancija(u to vrijeme zlatna 5% i srebrna 10% najrasprostanjenije). Sa tim kružićima naučilo se očitavanje za oko desetak dana pa više i nije trebalo ali je svakako bilo dobrodošlo.
Elektrolitski kondenzatori su bili mahom plavi iskrini a ulazni blokovi velikog kapaciteta crveni opet iskrini. Male kapacitivnosti bile su keramičke,tad nisam znao kako se očitavaju vrijednosti pa sam radio samo "copy-paste" onoga što je bilo napisano.
Tranzistori su bili u metalnim kućištima,barem u tadašnjoj domaćoj elektronskoj industriji plastični tranzistori su se tek pojavljivali u uređajima. Danas te tranzistore poput BC107,BC108,BC177 rijetko gdje mogu i vidjeti-osim na tako nekim slikama pojačala od "prije Hrista" a tad su ih tek počeli zamjenjivati BC182-3,BC237...
To pojačalo radili su moj otac i njegov prijatelj Piksi,ocu je trebalo jer je bio u jednom orkestru a Piksi ga je pravio jer je elektroniku volio. Tada sam od Piksija bio dobio kompletno pojačalo na uvid,da prema njemu skidam vrijednosti otpornika,kondenzatora i tranzistora,i jedno parče papira na kojem je bilo nacrtano kako pločica treba da izgleda. Prenos na pločicu se vršio tako što sam taj papir postavio na pločicu,pa oštrim šilom ubadao sve tačke koje bi kasnije trebao bušiti. Kad bi označio sve te tačke,uzeo bi lenjir i polako vodootpornim TOZ flomasterom spajao tačke jednu sa drugom gledajući kako je to urađeno na predlošku prema kojem sam prethodno izbo te tačke. Kad se sve nacrtalo i provjerilo odnio sam to u školu,gdje mi se drugarev otac Lazo,koji je tad vodio praktičnu nastavu,ponudio da me provede kroz postupak ojedanja pločice. Nije htio sam to da uradi nego mi je govorio šta kad i kako da uradim,rekao je da se tako duže pamti-bio je u pravu. Odatle na pločici i natpisi Pixi-Aco-Lazo. 001 je bio redni broj mojeg pojačala-dakle prvo.
Dijelove sam dakle pabirčio po šasijama,a BD137/138 sam dobio u jednoj mjenjaži sa školskim drugom koji je takođe petljao oko pojačala,i tad sam imao sreću da sam ih dobio sa neke šasije gdje su bili upareni i to pojačalo je radilo jako dobro dok je drugi kanal kojeg sam naknadno pravio stalno štucao i gubio dah na pola snage. Tad nisam znao šta znači uparenost tranzistora pa nisam znao ni zašto mi taj drugi kanal ne radi dobro. To štucanje je bilo razlog da pravim drugo pojačalo,ono iz radio kluba od 60W takođe sa 2N3055 u izlazu,a da od ovog iskoristim dijelove.
Dakle rastavio ga i zaboravio. Nekoliko puta mi palo na pamet da bacim pločicu ali mi sve nešto nije dalo. Juče naletim na sliku istog pojačala,zamolim Attila Raffa da mi pošalje šemu ako je ima i vidi čuda-jutros šema osvane na FB:eto mi šanse da ponovo podignem ovo pojačalo iz mrtvih,sa malo ulaganja za veliku radost.
Pojačalo je predviđeno za rad na 40W i 42V jednostrukog napajanja,Čovjek me zamolio da ne postavljam PCB i raspored na internetu jer tek treba da izađe u jednom časopisu i to ću ispoštovati. Pošto je on već postavio šemu na FB mislim da i ja smijem da je postavim ovde,kao i slike te pločice-mojega punoljetnoga prvenca kojeg sam eto sa sobom nosio sve te godine. Dočekao je svojih pet minuta.
Ova tema neće doprinijeti značajno elektronici niti će donijeti neka bitna saznanja,ali mislim da nije loše pokazati i neke starije verzije današnjih pojačala. Ovo pojačalo recimo ima jednostruko napajanje i kondenzator vezan u red sa zvučnikom. Loša strana toga je što signal svo vrijeme prolazi kroz taj kondenzatori koji utiče na zvuk. Dobra strana je što za ovakva pojačala ne treba zaštita od istosmjerne struje. Takođe,odloženo uključenje zvučnika kod ovakvih pojačala nema nikakvog smisla ukoliko mirni relej nije spojen preko otpornika na minus-masu da bi se taj kondenzator napunio-BUP u zvučniku bez tog otpornika bio bi još veći. Ukoliko napon ispred tog kondenzatora bude simetričan u odnosu na napajanje,pokušaću da izbacim taj kondenzator i pojačalo spojim na simetrično napajanje.
Bilo kako bilo,planiram da počnem oživljavanje,pa ću postavljati slike i komentare kako budem napredovao. Za početak,evo dve slike tog mog punoljetnoga prvenca i šema koju sam dobio od Attile Raffa:
(primjetićete možda material pločice-slučajno ili ne,žuti pertinaks me prati od početka moje "karijere"




spustiće te na svoj nivo i pobediti
iskustvom"