macolakg Dragoljub Aleksijevic Kragujevac
Član broj: 301424 Poruke: 3238 *.adsl.eunet.rs.
|
@Papak01
Mislim da je problem u SMPS konvertoru koji proizvodi -1,9KV.
Konvertor radi sa povratnom vezom, tj. stabilzuje HV.
Problem treba potraziti u kompenzaciji povratne veze, jer kad je kompenzacija neispravna dolazi do "ljuljanja" napona pretvaraca u ritmu koji ti se vidi u mlazu.
Posto se na prilozenoj semi veoma lose vide oznake delova u tom konvertoru, ne mogu da ti kazem te oznake.
Potencijalni "kandidati" za problem su:
- elko vezan paralelno diodi, a jednim krajem za tacku 5 na pretvaracu, na koju se vezuje tacka 2 filterskog bloka za HV
- HV blok kondenzator paralelno megaomskom otporniku za povratnu vezu u HV filteru, jednim krajem vezan za tacku 2
- losa filtracija u HV lancu (kondenzatori na kaskadi, u filteru)
- lose filtriran referentni napon koji dolazi na trimer za podesavanje HV, tacka na koju je vezan lici na broj 4 (lose se vidi)
- korona unutar kaskade ili HV filtra, koja se zbog vlage ili starosti ili oksidacije pojavi tako sto puzi preko izolatora, a zbog toga sto je struja HV ogranicena raznim metodama takva varnica se moze prazniti sa kojom stotinom Hz, a da nista ne probije trajno jer varnica nema dovoljno energije. Koronu po elementima ili izolatorima mozes naci posmatranjem u potpunom mraku.
Posmatranjem primarne strane HV SMPS pomocu drugog osciloskopa (tu su naponi bezbedno mali), moze se videti modulacija rada SMPS (ako sam u pravu, a verovatno jesam).
Ne sme biti prisutna modulisanost drugacije frekvencije od blago testerastih 100Hz.
Ukoliko postoji dodatna modulacija neke druge frekvencije onda je ono sto sam rekao.
Takva modulacija je frekventna, ali zbog osobina primara trafoa se moze primetiti i izvesna amplitudna kao njena posledica.
Ta mala devijacija amplitude ce ti biti dovoljna da vidis stanje.
Sto se referentnog napona tice, on mora biti izuzetno dobro ispeglan. Svaka "buka" u njemu ce se odraziti na sve stepene osciloskopa.
Njegovo stanje mozes videti na krajevima trimera za podesavanje velicine HV, tako sto ces masu sonde (trudeci se da njen kabl bude sto dalje od SMPS trafoa) staviti na onu tacku gde je sam trimer spojen na masu, a vruc kraj sonde na drugi kraj trimera. postavljajuci (taj kojim meris po C1-64) na AC spregu i razvlacenjem opsega mozes izmeriti stanje "buke" na reff.
Nadam se da ce biti od pomoci...
Pozdrav
|