2r je (2c)t, pa makar se Ajnštajn okretao u grobu!
Princip rada žiroskopa sa aktivnim prstenom
Šema laserskog žiroskopa sa aktivnim prstenom.
Najznačajniji deo žiroskopa sa laserskim prstenom, predstavlja laser sa kružnim rezonatorom koji se nalazi unutar prstena. U rezonantnoj šupljini lasera se formiraju dva snopa, koji se prostiru u suprotnim smerovima. Uslov rezonancije (maksimalno pojačanje) koji treba zadovolji progresivni svetlosni talas je dat izrazom mL=λ, gde su λ – talasna dužina, L – dužina rezonantne šupljine i m – ceo broj. Otuda će svaka promena u dužini šupljine dovesti do promene uslova pojačanja, odnosno do promene talasne dužine na izlazu. Do promene dužine šupljine, dolazi pri rotiranju žiroskopa oko ose. Svetlosni snopovi koji se prostiru u suprotnim pravcima prelaze različite puteve (npr. ogledala u temenima trougla će se kretati u susret jednom snopu pa on prelazi manje rastojanje u odnosu na snop od kojeg se ogledala udaljuju). Frekvencija progresivnih talasa određena je brzinom rotacije kružnog rezonatora u inercijalnom prostoru. Za razliku od žiroskopa sa paivnim prstenom, ovde na izlazu imamo umesto fazne razlike, razliku u talasnim dužinama (odnosno u frekvencijama) dva snopa koje upoređujemo [2]. Na osnovu frekvencijske razlike talasa koji se kreću u suprotnim smerovima, a koja je proporcionalna ugaonoj brzini, mogu se neposredno odrediti parametri rotacije.
Ovaj tekst sam kopirao sa wikipedije samo zbog izlaznih (crvena i plava strelica u cijevi lasera) smjerova svjetlosti u suprotnim smjerovima brzinom c (svaki ponaosob) i njihove međusobne relativne brzine 2c.
Povod za to kopiranje bio je sitan “incident” sa jednim od prof. PMF u Tuzli zbog upotrebe mog algebarskog zapisa:
(ct + vt)= (c +v)t = 2ct
1. Profesor misli da je taj zapis “suprotan eksperimentima” i da ga se ne treba koristiti.
Uzrok takvom razmišljanju treba razumjeti, jer je bazirano na tekstovima iz fakultetskih udžbenika o STR.
Studenti i učenici se “abrihtuju” na ovakvim tekstovima:
Vida J. Žigman, professor Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu u udžbeniku “Specijalna teorija relativnosti” (II izdanje 1997.) na strani 175 piše:
“Dve čestice, od kojih se svaka u odnosu na proizvoljni inercijalni sistem reference S, kreće brzinom manjom od c (ili brzinom jednakom c, kada su u pitanju fotoni), mogu imati međusobnu relativnu brzinu u odnosu na S veću od c ( i najviše jednaku 2c ). Međutim, zapazimo da pojam “međusobna relativna brzina” nema fizičkog smisla. Ne postoji fizički objekat koji bi se kretao tom brzinom. Brzina jedne čestice u odnosu na drugu česticu je svakako manja od c (ili jednaka c) u skladu sa zakonom transformacije brzine.”
Pisac udžbenika je vjerovao svojim profesorima, ovi svojim, i oni opet …sve tako do Alberta Ajnštajna, na osnovu čijeg mišljenja je i napisan citirani udžbenički tekst.
Nisam vjerovao ni svojim profesorima, ni Albertu Ajnštajnu, već sam izgradio stav:
Ako je
PC = PC’ = r = ct , onda je:
CC’ = ct + ct =2r = (2c)t kod širenja sfernog svjetlosnog talasa u odnosu na mjesto nastanka – početna tačka P, centar sfere.
Razlog što sam ga kopirao je moj uobičajeni crtež i dužina BC’ = ct + vt = (c +v)t = 2ct
1 na tom crtežu:

. Dužina BC’ = PC’ + PB = BC’ = ct + vt = (c+v)t i to je STVARNOST, bez obzira na
Ajnštajnov “zakon o transformaciji brzine”. Ista ta dužina BC’ može se ostvariti i brzinom c za vrijeme 2t
1, po zakonu puta BC’ = c(2t
1), ali to nije stvarnost, već MOGUĆNOST, moguća istina, koja se može eksperimentalno pokazati, provjeriti i dokazati.
Isto tako je i dužina BC = PC – PB = ct – vt = (c – v)t – STVARNOST, a BC = 2ct
2 - MOGUĆNOST, moguća istina, eksperimentalno provjeriva, pokaziva i dokaziva.
Dužinu BN, također, moguće je ostvariti na dva različita načina i oba zakona puta moguće je eksperimentom pokazati i dokazati:
Odbaciti prvi eksperimentalni rezultat - stvarnost, a prihvatiti drugi eksperimentalni rezultat - mogućnost, zbog Ajnštajna i njegovog stava c = c u svim sistemima, pravcima i smjerovima, mogu samo ljudi koji ne misle svojom, već tuđom, glavom!
To je algebarska, geometrijska, fizička i logička istina za sve moguće brzine

, i ne samo kada je c brzina svjetlosti u vakuumu!
----
Izvinjavam se što vam ubacivanjem ovog teksta "brljam temu", neću je više kvariti. Molim vas, da izvinjenje prihvatite i nastavite kao da ovo nisam ni postao. Moderatore molim da poruku ne brišu.
[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 03.02.2012. u 17:55 GMT+1]